Advanced Distribution Management Systems (ADMS)
Safe, secure management and orchestration of the distribution grid
Blog
Deutsche | English | Español | Português
Szerzők: Gordon Paton, vezető termékmenedzser, ADMS, Grid Software Solutions for GE Digital és Paula Restrepo, vezető termékmenedzser, ADMS, Grid Software Solutions for GE Digital.
Megszokott, hogy közüzemek irányító központjaiban többféle rendszert használnak különféle feladatok megoldására.
A múltban elektromos hálózatok üzemeltetéséhez elegendő volt az egy kihívás - egy megoldás párosítás alkalmazása. Az elosztóhálózatok egyre dinamikussabbá válnak, a feladatok bonyolultsága növekszik és a hálózatüzemeltetőknek növekvő mennyiségű adatot kell kezelniük és integrálniuk. A SCADA (távfelügyelet és adatszerzés) rendszerek ADMS (fejlett elosztás kezelés és irányítás) rendszerré történő átállítása a villamosenergia-elosztás teljes folyamatának összehangolt szabályozási lehetőségét kínálja. Szeretnénk röviden bemutatni azt a hét legfontosabb előnyt, melyet véleményünk szerint a hálózatüzemeltetők magukénak tudhatnak, ha vállalják ezt a digitális átalakítást.
Egy ADMS rendszerre való áttérés lehetővé teszi az üzemeltetők számára a hálózati műveletek hatékony és eredményes kezelését, valamint valós idejű optimalizáció alkalmazását fejlett analitikai eszközök és valós idejű megosztott kezelőfelületek segítségével. A jelenlegi üzleti környezetben történő érvényesüléshez elengedhetetlen, hogy megtörténjen az átállás az egy probléma megoldására való összpontosításról a villamosenergia-elosztás teljes folyamatának szabályozását figyelembe vevő megoldásokra. Az ADMS rendszerek az operátorok, diszpécserek és - egyre inkább - a fizikai hálózaton dolgozó személyzet számára számos előnyt kínál.
A SCADA rendszer egy speciális technológia, amely rendkívül megbízható mérési eredményeket biztosít, de csak egyetlen információforrás a diszpécserek számára. Az elektromos szolgáltatók számtalan mérési rendszert építenek ki, de az emberek nem képesek teljes mértékben hasznosítani az ilyen nagyságrendben előálló adatokban rejlő lehetőséget. Az operátor könnyen elvész a hatalmas mennyiségű irreleváns, redundáns és ellentmondásos adat között. Ez nyomás alá helyezi a munkatársakat és az adathibák nagy kockázatot jelentenek.
Egy ADMS rendszer segíti az adatok feldolgozásának automatizálását, biztosítva ezzel az operátorok részére a szükséges és értelmezhető adatokat éppen akkor, amikor a rendszer biztonságos és hatékony működtetéséhez erre szükség van. Egy SCADA rendszer alapvető műveleteinek, a hibaelhárításnak, a kapcsolási feladatoknak, a hálózati elemzéseknek és az optimalizálási alkalmazásoknak egyetlen kezelőfelületen történő integrációja biztosítja az operátorok számára szükséges és kezelhető adatokat. Az ADMS segítségével a megfelelő adatok a megfelelő felhasználóhoz a megfelelő időben jutnak el, ezáltal az üzemeltetés biztonságosabbá és hatékonyabbá válik.
Az elosztóhálózat üzemeltetéséhez használt modell folyamatosan fejlődik, különösen most, amikor az elektromos hálózathoz csatlakozó elosztott energiatermelők száma növekszik. Az egymással párhuzamosan futó digitális megoldások és alkalmazások esetében jelentős erőforrásokat kell fordítani az elosztórendszer több különböző nézetének folyamatos szinkronizálására.
Egy hatékony ADMS ezzel szemben az elosztóhálózat üzemeltetéséhez használt egyetlen modellt megosztja az alkalmazások között. A nagy és komplex elektromos hálózati modellre épülő funkciók egyetlen, könnyen érthető nézetben egyesülnek. Az adatintegrációs és -szinkronizációs feladatoktól megszabadulva a felhasználók a biztonságos rendszerfelügyeletre összpontosíthatnak.
Fizikailag és gazdaságilag sem praktikus, ha egyetlen személy kíséri figyelemmel és elemzi az elosztó hálózat üzemeltetésének különböző területeit érintő adatokat. Integrálni kell az olyan intelligens eszközöktől származó adatokat, mint az ügyfélinformációs rendszerek (CIS), a földrajzi információs rendszerek (GIS), a fejlett mérési infrastruktúra (AMI) és az időjárási adatszolgáltatási rendszerek.
Az elosztóművek digitális átalakulása egyre nagyobb adatmennyiséget eredményez. Az ADMS segít a vállalatoknak kihasználni az ezekben az adatokban rejlő lehetőségeket. A különféle típusú információk egyetlen, könnyen érthető nézetbe történő összevonása lehetővé teszi, hogy az adatok és a helyzet ismeretének birtokában a rendszerhasználók jobb üzleti döntéseket hozhassanak.
Egy SCADA rendszer hálózatleállási állapotadatokat és pontosabb helyreállítási időket kínál. Az ADMS megoldások ezen túlmenően optimalizálják a hibaelhárítási folyamatot a hiba beazonosítását, felmérését, a folyamat irányítását és a helyreállítást illetően, miközben az érdekelt feleket folyamatosan tájékoztatják a hibaelhárítás állapotáról.
Az ADMS segítségével a felhasználók gyorsan felismerhetik a nem tervezett leállások mértékét és megtekinthetik a javasolt helyreállítási lépéseket az eljárás hatékonysága és az ügyfelek elégedettsége javítása érdekében. Az átfogó ADMS megoldás akkor is biztonságosan, méretezhetően és teljesítmény orientáltan működik, ha egyszerre több leállás történik. A fizikai hálózaton dolgozók valós idejű adatokhoz férhetnek hozzá, feladataik optimálisan kerülnek kiosztásra és biztonságos kommunikáción keresztül azonnal megerősíthetést kaphatnak a jóváhagyást igénylő kapcsolási lépésekhez.
A SCADA hálózati adatokat továbbít, míg a fejlett ADMS alkalmazások ezeket az adatokat arra használják, hogy emberi beavatkozás nélkül bármikor több ezer eszköz észlelését és szabályozását tegyék lehetővé.
Az olyan alkalmazások, mint a ‘Hibakeresés, leválasztás és szolgáltatás helyreállítás’ (FLISR) és az ’Integrált feszültség-meddő optimalizálás’ (IVVO), összehangolt módon vezérelhetik a terepen telepített automatizált eszközök sokaságát. A fejlett ADMS alkalmazások teljes kiépítettségű rendszere drámai módon javíthatja az elektromos közmű napi működését.
Az elosztott energiatermelők hatékony kezelése kulcsfontosságú feladat, amely megköveteli a digitális hálózat átalakítását. A SCADA-t hagyományosan arra használták, hogy kapcsolódjon az elosztóhálózat bármely megszakítójához, transzformátorához stb. Nem gazdaságos azonban, ha minden egyes elosztott termelőt hagyományos SCADA protokollon keresztül kapcsolunk az irányítóközpontba.
Az ADMS alkalmazás funkciói, mint például a hálózatmegjelenítés, a kapcsolás- és energizálás-elemzés, az áramlásszámítás és állapotbecslés, a zárlat számítás, a hibahely azonosítás, FLISR és IVVO mind képesek figyelembe venni az elosztott energiatermelőket. Ezáltal az operátorok könnyen felismerik a veszélyes helyzeteket, gyorsan és határozottan tudják kezelni azokat, megfelelő rugalmassággal összehangolva a saját és a külső elosztott energiatermelőket. Az ADMS olyan más technikát is láthatóvá tehet, mint a dolgok internetének (IoT) csatlakoztatása, előjelzése és állapotbecslése.
A karbantartó személyzet hagyományosan a vezérlőteremben tartózkodó operátor információjára támaszkodott annak érdekében, hogy megtudja, a hálózat mely részei vannak feszültség alatt. Ma az ADMS használatával a közművek kiterjeszthetik a hálózati modell láthatóságát a terepre is, a fizikai hálózaton dolgozók számára mobil készüléken biztosítva a hálózat tényleges állapotához való hozzáférést.
A hálózat kezelése egyszerűbbé válik a terepen és a vezénylőteremben dolgozók együttműködésével. Ez a mobilhálózat jobb válaszidőket tesz lehetővé, ami magasabb eszközértéket és ügyfél elégedettséget eredményez, ugyanakkor láthatóságot és irányíthatóságot biztosítva növeli a fizikai hálózaton munkát végzők biztonságát.
Az elektromos szolgáltatóknak általában számos okuk van hálózati technológiájuk fejlesztésére. A SCADA jó kiindulási pontot kínál, de a digitális átalakulás többet követel. Az ADMS rendszerre történő átállás minden feltételt megad egy jobb minőségű szolgáltatás biztosításához.
A GE elosztott energiatermelőket is integráló ADMS megoldása meghaladja a SCADA, DMS (hálózatelosztás) és OMS (hibaelhárítás kezelés) rendszerek hagyományos határait, valamint eszközt biztosít az elosztóhálózat biztonságos, összehangolt irányításához. Mindez a diszpécsereket összetett kihívások megoldásában segítő, következő generációs vezérlési és optimalizálási képességekkel bíró, az ügyfelek által elvárt megbízható és rugalmas elosztóhálózat biztosítása érdekében történik.
Itt olvassa el a teljes tájékoztatót - csak angolul
Lásd az infografikát itt - csak angolul
Safe, secure management and orchestration of the distribution grid
Enable utilities to manage and orchestrate Renewables & DERs in an end-to-end manner, via flexible deployment options ranging from edge to cloud
Greater visibility and control, delivering network-level optimization
Explore our new white paper and download the infographic to understand the advantages gained by moving to an Advanced Distribution Management Solution from a traditional SCADA system.
Read the white paper: Digital Transformation: The Benefits of a SCADA to ADMS Evolution
Download the infographic: Top 7 Benefits of the Evolution to ADMS