Skip to main content
header-image
Havacılık

Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Havalanıyor ve Gürhan Andaç İşin Doğru Yapıldığını Görmeye Yardımcı Oluyor

November 08, 2022

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, geçtiğimiz haftalarda Pittsburgh’daki Küresel Temiz Enerji Eylem Forumu’nda(GCEAF) “Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı: Dünya Çapında Havalanıyor” konulu konuşmasında, “Uçuş olmayan bir dünya hayal edemiyoruz ama yine de ortaya çıkan kirlilikle yaşayamayız” dedi.

GE, Granholm‘un küresel karbon emisyonlarının yaklaşık %2,5’ini oluşturan havacılığı karbondan arındırmak için ” Çabaların tümü bir arada” olarak adlandırılabilecek bir çalışma sergiliyor. Geçen yıl, ABD hükümeti sürdürülebilir havacılık yakıtı veya SAF için iki hedef belirledi: 2030 yılına kadar 3 milyar galon (2021’den 600 kat artış olacak) ve 2050 yılına kadar 35 milyar galon üretim. (Öngörülen ABD havacılık talebinin tamamını karşılamak için yeterli ve böylece ticari uçuşla ilişkili yaşam döngüsü karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olacak.)

Tüm GE motorları bugün onaylanmış SAF ile çalışabiliyor. Şu anda, tüm sertifikalı SAF kullanıma hazır, yani geleneksel Jet A ve Jet A-1 yakıtlarıyla değiştirilebiliyor ve motorlarda, uçak gövdelerinde ve yakıt alt yapısında herhangi bir değişiklik gerektirmiyor. Çok çeşitli bitki bazlı malzemelerden, kullanılmış yemeklik yağlardan, belediye katı atıklarından, alkollerden ve şekerlerden, yakalanan karbondan ve diğer hammaddelerden elde edilebiliyor.

alt=

Forumda konuşan GE Aerospace‘in yakıt uzmanı Gürhan Andaç da bu hedefleri alkışladı ve şunları söyledi. “Havada park yeri yok; kenara çekip kaputu açamazsınız.Bu açıdan bakıldığında üreticiler ve GE‘deki bizler için, tanıtılan yeni yakıt teknolojilerinin güvenli olmasını sağlamaya yardımcı olmak son derece önemli.” GE Aerospace‘in havacılık yakıtları ve katkı maddeleri için mühendislik teknik lideri olan Andaç, sentetik havacılık türbin yakıtları için küresel standart spesifikasyonu koruyan ASTM Uluslararası Komitesine de başkanlık ediyor.

Granholm, ajansının Tarım ve Ulaştırma departmanları ile hükümet ve endüstrideki diğer departmanların bir yıllık çabasının doruk noktası olan yeni bir Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Grand Challenge Yol Haritası’nı açıklamak için GCEAF’deydi. ABD’nin jet yakıtı talebinin 2050 yılına kadar yaklaşık %40 oranında artacağı öngörülürken, çözümlere duyulan ihtiyacın daha acil hale geldiğini söyledi. “SAF, bu sektöre hitap edebilmek için elimizdeki en önemli araçtır ve bu nedenle bir yıl önce ABD hükümeti SAF Grand Challenge’ımızı başlattı.

AndaçGE‘nin hibrit elektrikli uçak motorları, gelişmiş motor çekirdeği ve yanma tasarımları gibi yeni, daha yakıt tasarruflu uçuş teknolojilerindeki ilerlemelerinin “SAF’a olan ihtiyacın yerini almayacağını ve bunların 30’ların ortalarına kadar hizmette olmayacağını, öte yandan SAF’ın en azından teknoloji açısından şu anda mevcut olan filo çapında ve altyapı çapında uygulanabilir bir çözüm” olduğunu söyledi.

Bu yakıtlar, yolcuların uçuş dergilerinde hiç şüphesiz gördükleri gibi en azından küçük yüzdelerde, dünyanın dört bir yanındaki uçuşlara güç veriyor ve çok daha ileri gitme potansiyeli burada. Geçtiğimiz Ekim ayında, GE‘nin GEnx motorlarını kullanan bir Etihad Airways uçuşunda, Londra’dan Abu Dabi’ye düzenli olarak planlanan uzun mesafeli bir uçuşta mevcut bir dizi çözüm arasında SAF içeren bir yakıt karışımı kullanıldı. Bu uçuşta, iki yıl önceki eşdeğer bir uçuştan %72 daha düşük karbon emisyonu üretildi. İki ay sonra United Airlines, CFM LEAP-1B motorlarından birinde%100 SAF kullanan yolcularla dünyanın ilk deneysel uçuşunu gerçekleştirdi. (CFM InternationalGE ve Safran Aircraft Engines arasında %50-50 ortak bir şirkettir.) Ve Mayıs ayında KLM Royal Dutch Airlines, %39 SAF kullanan iki eşzamanlı GE destekli uçuş gerçekleştirdi.

ABD SAF Grand Challenge’ın hedeflerine ulaşmak için, SAF’ı havayolları için gerekli miktarlarda kullanılabilir hale getirmek için tedarik zincirlerine ve üretim tesislerine büyük yatırımlar yapılması gerekiyor. Federal SAF Yol Haritası, amacı ilerletmek için gereken altı eylem alanını ortaya koyuyor: Hammadde inovasyonu, dönüşüm teknolojisi inovasyonu, tedarik zincirleri oluşturma, politika ve değerleme analizi, son kullanımı sağlama, ilerleme ve destek oluşturma.

Andaç, “Yeni açıklanan ABD hükümetinin yol haritası kesinlikle çok etkili olacak” dedi.

Bu yazı Will Palmer tarafından GE Reports için kaleme alınmıştır.

Categories
tags