Skip to main content
header-image
sürdürülebilirlik

Bilim Dünyasında 5 Harika Gelişme

January 20, 2022

Kanseri etkileyecek buluşlar, karbon salınımını azaltan icatlar, sürdürülebilirlik için farklı bakış açıları ve tıptaki yenilikler! Yakın zamanda bilim dünyasında olup biten beş harika gelişmeyi sizin için derledik!

Bu bir kuş! Bu bir uçak! Bu bir yakıt pili!

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi, uçaklar da dahil olmak üzere birçok araç türü için sıfır emisyonlu sistemler geliştirme hedefiyle yüksek teknolojili yakıt pilleri için yeni bir test alanının temelini attı. Black Forest'daki Empfingen İnovasyon Kampüsü'nde yer alacak test sahası, 2023'ün başlarında ilk operasyonlara hazır olabilecek. Araştırmacılara, iklim bilimcileri ve havacılık liderlerinin ortak bir arayışı olan karbonsuz uçuş gibi iddialı bir hedef doğrultusunda çalışmaları için alan sağlayacak. Proje, dijital kontrol ve izleme teknolojileri ile birlikte hidrojen yakıt pilleri, depolama tankları ve motorlar dahil olmak üzere eksiksiz bir yürütme sistemi geliştirmeyi amaçlıyor.

Beyin kanserinde atılım!

Vücudun bağışıklık sistemini hastalıklarla savaşması için tetikleyen antikor tedavileri, kanser tedavisinde umut verici ve hızla yayılan bir yaklaşım ancak beyindeki kanseri tedavi etmek, zararlı bakterilerin ve ilaçlar da dahil olmak üzere birçok molekülün beyne girmesini engelleyen "kan-beyin bariyeri" nedeniyle zor. Bilim adamları, kanserle savaşan ilaçların doğrudan beyne ulaşmasına izin vererek bariyeri geçici olarak daha geçirgen hale getirmenin bir yolunu buldular. Araştırmacılar, trastuzumab adı verilen bir bağışıklık uyarıcı molekülü beyne iletmek için bir dizi teknolojiyi birleştirdi. Deney, araştırmacıların beyni görmelerine ve tedaviyi gerçek zamanlı olarak hedeflemelerine olanak tanıyan bir manyetik rezonans görüntüleme (MRI) tarayıcısı içinde gerçekleşti. Hastalar, beyinlerine ışık dalgaları ileten 1.000'den fazla ultrason dönüştürücüsü ile donatılmış özel bir kask taktılar. Aynı zamanda, araştırmacılar hastalara "lipid bazlı mikro-kabarcıklar" aşıladılar. Kombinasyon, kan-beyin bariyerini geçirgen hale getiren bir reaksiyon üretti. Bu yaklaşım ilacın beyindeki tümörlere daha kolay ulaştığını ve nihayetinde lezyonları küçülttüğünü gösterdi.

Keskin düşünme…

Keskin bıçaklar genellikle yüksek kaliteli paslanmaz çelikten veya seramikten yapılır ama Maryland Üniversitesi'ndeki mühendisler, çelik bir masa bıçağından üç kat daha keskin bir bıçak oluşturmak için süper sertleştirilmiş ahşap kullandılar. Araştırmacılar ahşabı sertleştirmek için iki aşamalı bir yaklaşım benimsediler. Önce ahşabı kimyasal bir solüsyonda 100 santigrat derecede kaynattılar. Bu, en güçlü bileşenini korurken, zayıf bir bağlayıcı malzeme olan lignin miktarını azalttı. İkinci adımda ise suyu uzaklaştıran ve ahşabı daha yoğun hale getiren ısı ve basınç uyguladılar. Mühendislik malzemesi, doğal ahşaptan 23 kat daha sertti ve çok daha az kusura sahipti.

Vücuda yapılan yama.

Stanford ve Kuzey Carolina Üniversitesi'nden (UNC) araştırmacılar, kola yapılan bir iğneye göre 10 kat daha fazla bağışıklık tepkisi üreten mikro iğneli bir aşı yamasını 3D yazdırdı. UNC'ye göre aşı yaması; acısız, soğuk depolama gerektirmeyen ve kendi kendine uygulanabilen aşıları sunmanın yeni bir yolunu açıyor. UNC'nin Tıp Okulu'ndan araştırmacı Shaomin Tian, ekip yaklaşımının mikro iğneleri doğrudan 3D olarak basmalarına izin verdiğini, bunun da performans ve maliyet açısından en iyi mikro iğneleri yapmak için çok sayıda tasarım özgürlüğü sağladığını söylüyor. Ekip, mRNA Covid-19 aşıları için de mikro iğne yamaları geliştirmeyi planladığını da belirtti.

 

 

Hassas depresyon savaşçısı!California San Francisco Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bir hastanın şiddetli depresyonunu başarılı bir şekilde tedavi etmek için hassas derin beyin stimülasyonu (DBS) kullandı. Şiddetli, tedaviye dirençli depresyonu olan hastalar, biri veya birkaçının kombinasyonu biraz rahatlama sağlayana kadar birden fazla ilacı denemek için aylar veya yıllar harcayabilir. Epilepsi hastalarında yapılan önceki araştırmalara dayanarak, beyin cerrahı Edward Chang, şiddetli depresyondan muzdarip Sarah adlı bir kadının beyninde "depresyon devresini" ve ilgili bir biyobelirteç buldu. Sarah'nın beynine iki elektrotlu bir DBS cihazı yerleştirdiler ve bir kurşunu biyolojik belirteci buldukları bölgeye, diğerini ise uyarımın semptomları hafifletme olasılığının en yüksek olduğu depresyon devresinin yakınına yerleştirdiler. Biyobelirteç için sürekli izlenen ilk kurşun; algıladığında, diğerine elektrik uyarımı yayması için sinyal verdi. Bu özelleştirilmiş tedavi, semptomları hafifletti.

 

 

Categories
tags