Skip to main content
header-image
Havacılık

GE İçin Çok Önemli Beş Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) Atılımı

August 31, 2022

Çok önemli bir konuma sahip olan Farnborough International Airshow, uçuştan kaynaklanan COemisyonlarını azaltmaya yardımcı olacak teknolojileri içeriyordu.

Günümüzde var olan bu teknolojilerden biri, daha düşük yaşam döngüsü karbon ayak izine sahip alternatif bir yakıt olan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtıdır (Sustainable Aviation Fuel, SAF). Günümüzde tüm GE ve CFM International motorları, onaylı SAF ile çalışabiliyor. GE, geleneksel jet yakıtıyla harmanlama gerektirmeyen yüzde 100 SAF’ı onaylamak ve benimsemek için endüstri girişimlerini destekliyor.

Aşağıda, GE‘nin sadece geçen yıl ulaştığı en önemli beş SAF kilometre taşının bir özeti bulunuyor. GE‘nin deneyimi, şirketin SAF’ı ilk kez 2007 yılında değerlendirmeye ve nitelendirmeye başlamasından bu yana oldukça eskiye dayanıyor.

  1. İlk %100 SAF Yolcu Uçuşu

1 Aralık’ta United Airlines, iki CFM LEAP-1B motorundan birinde %100 SAF kullanan yolcularla ilk deneysel uçuşu gerçekleştirdiGE‘nin yakıtlar alanındaki mühendislik lideri Gürhan Andaç‘ın açıkladığı gibi bu tarihi uçuş, SAF’ı mevcut karışım sınırı olan %50’nin üzerine çıkarma çabaları için de önemliydi.

Şu anda kullanım için onaylanmış SAF, petrol bazlı Jet A veya Jet A-1 yakıtı ile maksimum %50 karışım sınırına sahip bir SAF bileşeninin karışımıdır. Andaç, geleneksel jet yakıtı ile harmanlama gerektirmeyen %100 SAF’ın benimsenmesini destekleyen standart endüstri spesifikasyonları geliştirmek için uluslararası bir görev gücüne başkanlık ediyor.

Andaç, “Bu uçuştan öğrendiğimiz şey, geleneksel Jet A’nın yerini alacak tam bir sürdürülebilir sentetik Jet A’ya ulaşmak için iki farklı SAF türünü bir araya getirebileceğimizdir” diyor.

  1. Müşterilerle İş Birliği

Filolarını karbondan arındırmak isteyen diğer müşteriler, GE‘nin desteğiyle SAF’ı test ediyor. 2021 Dubai Airshow‘da GE, %100 SAF’ı test etme planlarını duyurmak üzere Emirates ve Etihad Airways‘e katıldı.

Halihazırda SAF’la çalışabilen uçak motorları ile müşteriler ilk kez SAF üzerinde uçuşlar gerçekleştirdiler ve SAF arzını küresel olarak artırma ihtiyacı konusunda farkındalık yarattılar. Örneğin; Sikorsky‘nin S-92 helikopteri, 2021’de GE‘nin CT7 motorlarıyla çalışan SAF’ı kullanarak ilk yolculuğunu yaptı.

KLM ve SkyTeam Airline Alliance’ın diğer üyeleri, 2022 baharında ilk Sürdürülebilir Uçuş Mücadelesini başlattığında, GE motorları CO2 emisyonlarını mümkün olduğunca azaltmak için bir yarışta iki farklı KLM uçuşuna güç verdi.

Amsterdam’dan yola çıkan KLM, mayıs ayında Portekiz’in Porto kentine orta menzilli bir yolculuk ve Kanada’nın Edmonton kentine uzun mesafeli bir uçuş ile meydan okuma için iki uçuşu tamamladı. KLM‘nin Edmonton seferi için seçtiği uçak Boeing 787 Dreamliner, GEnx motorlarıyla donatıldı. Bu gelişmiş turbo fan jet motorları, her motorda %50’ye varan oranda SAF karışımı yakma kapasitesiyle Kanada’daki seferlerinde %39 karışımlı Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullandı. KLM Cityhopper ayrıca %39 SAF karışımı kullanan GE destekli CF34-10E Embraer 190 ile mücadeleye katıldı. GE‘nin kıdemli müşteri destek müdürü Niels Brouwer, “Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz ve bu zorluk, şirketlerimiz arasındaki sürdürülebilirlik ekosistemini önemli ölçüde genişletti ve derinleştirdi” diyor.

  1. Sürdürülebilir Biomalzemeler (Roundtable on Sustainable Biomaterials, RSB) Yuvarlak Masa Toplantısına Katılım

2050 yılına kadar Net 0 şirket olma niyetini daha da ilerletmek ve havacılık endüstrisinin karbondan arındırılmasına yardımcı olmak isteyen GE, 2022’de RSB‘ye katıldı.

GERSB üyesi olarak daha fazla SAF üretimini teşvik eden standartların belirlenmesi ve politika tartışmaları üzerinde iş birliği yapabilir. Bu önemli, çünkü bugün onaylanan tüm SAF’lar yedekli olsa da SAF üretimi şu anda küresel jet yakıtı talebinin %1’inden daha azdır ve geleneksel jet yakıtından daha pahalıdır.

RSB, biyolojik tabanlı ve döngüsel bir ekonomiye sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilir geçişe öncülük etmek için tüm dünyada çeşitli sektörlerdeki paydaşlarla birlikte çalışan küresel bir üyelik kuruluşudur.

  1. GE’nin Passport Motoru %100 SAF ile Test Edildi

2022’de GE, Passport uzun menzilli iş havacılık motorunun zemin testini %100 SAF kullanarak tamamladı ve motorun yeteneklerini sergiledi. Testler, mart ayında GE‘nin Ohio’daki “Peebles Test Operasyonlarında” birkaç gün boyunca tek bir motorla gerçekleştirildi. Testin amacı, motor teknolojisinin performansını ve çalışabilirliğini geleneksel Jet A yakıtına kıyasla %100 SAF ile değerlendirmekti.

Testte kullanılan SAF türü HEFA-SPK, günümüzde en yaygın olarak bulunan SAF’tır ve yemeklik yağlardan, diğer atık yağlardan, sıvı yağlardan ve greslerden yapılabilir.

  1. ABD Tarım Bakanı GE’yi Ziyaret Etti

ABD yönetiminin SAF Grand Challenge‘ı başlatmasından kısa bir süre sonra, ABD Tarım Bakanlığı Sekreteri Tom Vilsack 2021’in sonlarında GE genel merkezini ziyaret etti.

SAF Grand Challenge, “maliyetleri düşürmek, sürdürülebilirliği artırmak ve geleneksel yakıtlara kıyasla yaşam döngüsü GHG’lerinde (Greenhouse Gas Emissions, sera gazı emisyonları) en az %50 azalma sağlayan sürdürülebilir havacılık yakıtlarının üretimini ve kullanımını yaygınlaştırmak” için paydaşlarla birlikte çalışmayı amaçlıyor. Bakan Vilsack‘ın belirttiği gibi, challenge’ın amacı ABD’nin 2030 yılına kadar 3 milyar galon SAF ve 2050 yılına kadar 35 milyar galon üretmesi.

Tarımın havacılıkla ne ilgisi var diyebilirsiniz. SAF, bitkisel yağlar, algler, gresler, katı yağlar, atıklar, alkoller, şekerler, yakalanan COve diğer alternatif hammadde kaynakları ve süreçleri dahil olmak üzere 60 farklı hammaddeden herhangi birinden üretilebilen sentetik bir yakıttır. Bir jet motorunda kullanıldığında, önemli ölçüde daha az karbon emisyonu ile geleneksel petrol bazlı jet yakıtı ile aynı gücü sağlar.

*Bu yazı Chelsey Levingston and Laura Nie tarafından GE Aviation The Blog için kaleme alınmıştır.

Categories
tags