Skip to main content

Yenilenebilir Enerjide Verimlilik Artıyor

May 05, 2016

Enerji üretim teknikleri, enerji verimliliği ve enerji politikalarına dair en son gelişmelerin sergilendiği ve konferans süresince tartışıldığı ICCI 2016 22. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı geçtiğimiz hafta tamamlandı. GE, yenilenebilir enerji alanında dikkat çeken rüzgâr, gaz ve buhar türbinleri ile ilgili bilgileri hem stant alanında hem de konferans bölümünde paylaşırken, GE tarafından üretilen en güçlü rüzgâr türbini ünvanına sahip olan 3.4-130 türbini de Türkiye’de ilk defa ICCI’da tanıtıldı.

Yenilenebilir enerji alanındaki önemli gelişmelerin ziyaretçilerle paylaşıldığı fuarda, GE’nin yeni 3.4-130 rüzgâr türbini ve Dijital Rüzgâr Santrali konsepti ziyaretçilerin ilgisini topladı. Türkiye’de ilk defa ICCI’da tanıtılan 3.4-130 rüzgâr türbini, iki farklı kanat çapı ve enerji depolamak için üç farklı jeneratör değeriyle öne çıkıyor. Ayrıca türbin için beş farklı kule yüksekliği sunulabiliyor.

GE rüzgâr türbinleri, Endüstriyel İnternet için GE tarafından geliştirilen ve dışarıdan geliştirilmeye açık bir yazılım platformu olan Predix ile birlikte çalışıyor. Dijital Rüzgâr Santralleri konsepti de bu noktada devreye giriyor. Dijital ortamda ikizleri yaratılan türbinler, üzerlerinde bulunan sensörler sayesinde sürekli olarak veri üretiyor ve bu bilginin verimlilik için değerlendirilmesini kısaca analizini sağlıyor ve en verimli ortamı sunuyor. Rüzgârdan daha fazla faydalanabilmek için toplanan verileri hemen değerlendiren sistem bütün santrali ve türbinleri rüzgârın anlık değerlerine göre optimize edebiliyor ve bu sayede %20’ye kadar daha fazla verimlilik sağlanabiliyor.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na göre Türkiye’de rüzgâr enerjisi potansiyeli 48.000 MW. İşletmede olan rüzgâr enerji santrallerinin kurulu gücü ise şu an için 4.503 MW. Ülkemizin 2023 yılına kadar kurulu rüzgâr enerjisi santrali gücü ise 20 GW.

GE olarak ülkemizin bu hedefe ulaşılmasında hem yenilikçi teknolojilerimiz hem de yerel iş birliklerimiz ile yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Categories
tags