Skip to main content
header-image
Şebeke Çözümleri

Yenilenebilir Enerjide Akıllı Şebeke Teknolojisinin Gücü – II “Ana Akım, Güç ve Denge”

September 21, 2020

Serinin ilk yazısı olan “Yenilenebilir Enerjide Akıllı Şebeke Teknolojisinin Gücü – “Şebeke, Tedarik ve Talep” yazımızı okumak için tıklayın!

Ana Elektrik

Byrne ve Silva şebekeyi, operatörlerin sorunları ortaya çıktıktan sonra ele aldığı reaktif bir moddan, yazılımların sorunu ortaya çıkmadan önce tahmin edebildiği ve buna göre hareket edebildiği proaktif bir sisteme taşıyacak teknolojiler üzerinde çalışıyor. Nihai hedef; analitik, otomasyon, veri ve yazılımı kullanarak sorunları kendi başına düzeltmekle kalmayıp önceden tahmin edebilen otonom bir şebeke oluşturmak. Byrne durumu şöyle özetliyor: “Analitik oluşturuyor ve şebekenin bu değişikliklere tepkisini anlamaya başlıyorsunuz. Geri dönebilir, şebeke tasarımına bakabilir ve şebekenin altında yatan kontrol sistemlerini güçlendirebilirsiniz. Tıpkı insan vücudu gibi. Egzersiz yapmaya başlıyor ve görüyorsun. İşte ben, “o kası” hep incittim. Kasımı daha esnek ve çevik hale getirmek için ne yapmam gerekiyor?”

Hava durumu, harika bir başlangıç noktası. Byrne’ın ekibi, şebekenin en zayıf bölümlerini ortaya çıkarmak için birkaç yıllık fırtına verilerine bakıp analizleri oluşturdu. Kod, yazılımların “şebekeyi onarmak için hazır hale gelmesine” yardımcı olabilir, şebekenin aksama süresini azaltan etki sağlayabilir.

Byrne, uzun vadede, makine öğrenimi algoritmalarının şebekenin güvenlik açıklarının anlaşılmasını sağlayabileceğini ve kamu hizmetlerinin kontrol sistemlerini ve şebeke tasarımlarını daha büyük bir darbeyi kaldıracak şekilde yükseltmelerine yardımcı olabileceğini söylüyor. Yapay zekanın yaptığının tam olarak bu olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Şebeke yazılımının ve ızgaradaki kontrol sistemlerinin, gerçekleşecek bir sonraki olaya nasıl yanıt vereceğini öğretir. Kısa vadede, şebekeyi işleten kişilerin bir sonraki hareketi daha etkili bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı oluyorsunuz. Üç, beş veya 10 yıllık bir zaman diliminde aslında daha dayanıklı bir şebeke oluşturuyorsunuz.”

Numaralardaki Güç

GE Digital‘de şebeke yazılımı işinin genel müdürü Jim Walsh, Silva ve Byrne‘ın orada olmasına yardımcı oluyor. Güç jeneratörleri üreticisi, şebeke kurucusu ve bir yazılım geliştiricisi olarak GE‘nin, bulmacanın tüm parçalarını bir araya getirme konusunda benzersiz bir yeteneği olduğunu söylüyor. “Kaliforniya, Almanya ya da Orta Doğu’da olmanız fark etmez. Gerçek şu ki, yenilenebilir enerji her yerde büyüyor ve şebekeyi dönüştürüyor. Müşterilerimiz, ürünlerimizi nasıl geliştirdiğimize bağlı olarak daha fazla esneklik ve modülerleştirme istiyor. Bu sayede gelişen ve ortaya çıkan trendlere daha hızlı yanıt verebiliyorlar.”

Walsh, ekibinin şebeke operatörlerinin “yenilenebilir enerjinin yeni dinamiklerini” idare etmesi konusu ve mümkün olduğunca düşük karbon gücü taşımasına yardımcı olmak için akıllı sistemler üzerinde çalıştığını söylüyor. Şöyle ekliyor: “En büyük görevlerinden biri arz ve talebi dengelemektir. Bunu mükemmel bir şekilde yapmazsanız ya şebekede çok fazla gücünüz olur ve bu da artan frekansın bir sonucu olarak sorunlara neden olur ya da yeterli gücünüz olmaz ve bu da frekans düşüşlerine ve elektrik kesintilerine neden olur.”

Dengeyi Doğru Tutturun

Başka bir deyimle şebeke, arz ve talebin mükemmel şekilde dengelendiği bir tahterevalliyse kesintili yenilenebilir enerji kaynakları, tahterevallinin iki yanındaki çocuklardır diyebiliriz. Walsh, mükemmel dengeyi korumak için, gerçek zamanlı olarak neler olup bittiğine dair görünürlüğe sahip olmalı ve şebenin hem eş zamanlı hem de yakından kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor. “Yazılım olmasaydı bu dengelemeyi, özellikle de şebeke daha karmaşık hale geldikçe, ölçeklenebilir olmayan bir şekilde yönetmeye çalışıyor olurdunuz.” diyor.

Şu anda geliştirilmekte olan bir yazılım parçası, şebekede uygulanabilecek çeşitli senaryoların simülasyonlarını etkinleştirmek için AI ve makine öğrenimini kullanıyor. Ekip, algoritmaların gerçek dünyada uygulanabilir olmasını sağlamak için yazılıma yakın bir şekilde çalışıyor. Byrne“Vizyonumuz, şebekenin son derece güvenilir fakat aynı zamanda dirençli olmaya devam etmesini sağlayan teknolojileri sağlamak ve böylece gerçekten daha iyi performans gösteren, daha enerji verimli ve yenilenebilir enerji merkezi haline gelmek.” diyor.

Karıştır ve Eşleştir

GE Grid Solutions Ticari İşler Müdürü Emanuel Bertolini, sektördeki donanım ve yazılım teknolojisindeki ilerlemelerin hızı ile “büyük yazılımların önümüzdeki 10 yıl içinde özümseyebilecekleri” arasında hala bir uyumsuzluk olduğunu söylüyor.

Bertolini, bunun yanı sıra GE‘nin bütüncül yaklaşımının değişimin hızını arttırmaya yardımcı olabileceğine de inanıyor. GE ekipmanı ve yazılımı, tipik bir iletim ağındaki trafo merkezlerinden şebeke kontrol odası ve tüm enerji yönetim sistemine kadar her seviyede çalışmaktadır. Bertolini“Trafo merkezi ve iletim ağındaki tüm uç cihazları birbirine bağlama ve bunların birbirleriyle konuşmasını sağlama yeteneğimiz var. Daha sonra yazılım ve şebeke otomasyon çözümlerimizden yararlanarak bu cihazları uzaktan kontrol edebilir ve çalıştırabilirsiniz.” diyor.

GE, kamu hizmetlerinin şebeke sorunlarını tespit etmesine ve çözümleri bulmasına yardımcı olmak için simüle edilmiş mikro şebekeler, elektrikli araçlar, depolama bataryaları ve diğer teknolojilerle dolu gerçek bir şebekenin ölçeği küçültülmüş bir modelini geliştirdi. Amaç, her bir yardımcı program için tüm öğelerin birlikte sorunsuz bir şekilde çalışmasına izin veren bir yapı oluşturmak. Silva, “Farklı şebeke türlerini simüle edebiliyor ve tam olarak neler olduğunu görebiliyoruz.” diyor.

Geleceğin otomasyon şebekesi hala birkaç yıl uzakta olabilir; fakat GE mühendisleri parçaları bir araya getirmek için çok çalışıyorlar.

Categories
tags