Skip to main content
header-image
enerji

Yeni GE Yazılımı ile Daha Fazla Yenilenebilir Enerji Kullanımı Mümkün Olabilir

June 18, 2022

Her evin bir elektrikli aracı, çatısında güneş paneli, garajında pil sistemi ve bir termostat veya sıcak su ısıtıcısı gibi birden fazla akıllı cihazının olduğu bir geleceği hayal etmek zor değil. Gerçekleşmesi için henüz yıllar olabilir ama enerji endüstrisi buna zeminini hazırlamaya başladı. Hatta güç operatörleri bu teknoloji için kendi jargonlarını oluşturdu bile: 'Dağıtılmış Enerji Kaynakları'.


Bu dağıtılmış enerji kaynakları, enerjinin yenilenebilir kaynaklara geçişini ve otomotiv sektörü gibi büyük endüstrilerin elektrifikasyonunun yarattığı ivmeyi kullanan, hızla büyüyen bir pazarı temsil ediyor. Buna ek olarak, dağıtım şebekesi düzeyinde hem sayacın önündeki hem de arkasındaki gücü tüketiyor, üretiyor ve/veya depolama yaptığı için pazar fırsatlarını gösteriyor. Büyük kamu hizmeti kuruluşları, şebeke operatörleri ve güneş panelleriyle elektrik üretip elektronları tekrar şebekeye ileten tüketiciler de bu fırsatları gözetiyor.


Yine de böyle bir geleceği inşa etmek kolay değil. Elektrik şebekesi insanlar tarafından kurulmuş en büyük, en karmaşık sistemlerden biri. Kullanılan elektrik tellerinin, transformatörlerin ve diğer teknoloji ağlarının bir İsviçre saati kadar hassas bir şekilde ayarlanması gerekiyor. Talebin her zaman arzı karşılaması gerekiyor, aksi takdirde müşteriler güç dalgalanmaları veya elektrik kesintileri yaşama riskiyle karşı karşıya kalıyor.

ge yazilim2

Dağıtılmış enerji kaynaklarının yükselişi şebekenin yönetimini daha karmaşık hale getirdi. Yüzyılı aşkın bir süredir elektrik şebekesi nispeten basit bir sistemdi: Güç, merkez fabrikalardan evlere ve işyerlerine bir nehir gibi tek yönde akıyordu. Önceden operatörler rüzgâr ve güneş gibi gelgitli güç kaynaklarının karmaşık etkileşimini yönetip aynı zamanda elektrikli araçların bir gecede çalıştırılması gibi yeni, daha az öngörülebilir talebi karşılamak için çalışıyorlardı. İşin içine bir de dağıtılmış enerji kaynakları eklenince; resim çalkantılı bir denizi andırmaya başladı. Şebeke yazılımı geliştiricisi olan GE Digital Opus One Solutions'ın CEO'su Joshua Wong, "Kamu hizmeti kuruluşu ortaklarımızdan net bir şekilde, şebekelerinde güneş ve rüzgâr santralleri ve enerji depolama gibi dağıtılmış enerji kaynaklarıyla planlama, işletme ve işlem yapma için entegre bir platforma ihtiyaç duyduklarını gördük." diyor.
GE Dijital'ingeçen yıl bu ihtiyacını karşılamak için satın aldığı Opus One, yakın zamanda "dağıtılmış enerji kaynakları yönetim sisteminin'' kısaltması olan Opus One DERMS adlı bir DER (Dağıtılmış Enerji Kaynağı) yönetim platformu oluşturdu. Bu yazılım çözümü çatıdaki güneş panellerinden gelen enerji miktarını tahmin etmeye ve şebekenin en uygun şekilde çalıştığından emin olmak üzere farklı üretim kaynaklarını gerçek zamanlı olarak kontrol etmeye yardımcı olmak için tasarlandı.
Yazılım tasarımı, kamu hizmetlerinin daha esnek ve sürdürülebilir bir şebekeyi yönetmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Wong, Opus One'ın modelleme mimarisini GE'nin tahmin konusundaki uzmanlığıyla birleştirip temel olarak şebekenin canlı bir modelini oluşturarak şebeke operatörlerine sistemlerinin net bir görünümünü sağladığını söylüyor. "İşin sırrı, platformumuzu şebekenin dijital ikizi üzerine kurmuş olmamız." diyor.
Dijital ikiz bulut içinde bir simülasyon olarak "Matrix" tarzı yaşayan, fiziksel bir sistemin sanal bir modeli olarak tanımlanıyor. GE operatörler için performans değerlendirmesi, tahmin yapma ve sonucu dengeleme için bir yol sağlamak amacıyla, elektrik hatlarından jet motorlarına kadar çeşitli varlıklar için çok sayıda dijital ikiz inşa etti. Wong, "Ben buna şebekeyi yönetmek için DNA tabanlı yaklaşım diyorum. Bu, kalp atış hızınızı veya kan basıncınızı dinlemenin yanında, bilinçli kararlar vermek için şebekenin genetiğini gerçekten modelleyebilmek anlamına geliyor." diyor.

ge yazilim4
GE Digital'ın modeli operatörlerin, dağıtılmış enerji kaynaklarının şebeke ile nasıl etkileşime girdiğine dair daha iyi bir gerçek zamanlı görünüm elde etmelerine yardımcı olmak için tasarlandı. Sürücüler elektrikli araçlarını şarj ederken bulutlar hareket ettiği için elektrik üretmeyi bırakan bir çatı güneş paneli düşünün. Bu ani arz eksikliği ve talep artışı, şebeke operatörünün sorunu çözmek ve şebekedeki art arda geçişleri önlemek için hızla başka bir yerde, yeni bir güç kaynağı bulmasını gerektiriyor.
Daha önce, GE ve Opus One Solutions Kaliforniya, İngiltere ve Avustralya'daki yenilikçi tesislerle ortaklık kurarak dağıtılmış enerji kaynakları entegrasyonu üzerinde birlikte çalışıyordu. Kariyerinin başında güç sistemi planlayıcısı olan Wong, Opus One'ın yazılımını tek seferde bir yardımcı kuruluşa satmak yerine, büyük ölçekte güç sistemlerine uygulama şansı nedeniyle GE ile ortak olmak istediğini söylüyor. GE'nin güç üretimindeki küresel payına gönderme yaparak, "Bu bize, dünyanın hizmet tabanının üçte birinin modernize edilmesine yardımcı olma fırsatı veriyor. 20 yılımız daha yok. Kamu hizmetlerinin şebeke dönüşümünü hızlandırmasına ve sıfır karbonlu bir gelecek sunan akıllı enerji ağına dönüşümüneyardımcı olmaya odaklanmış durumdayız." diyor.

 

 

 

Categories
tags