Skip to main content

Yapay Zekâ Sağlıkta Neden Hem Bilim Hem Sanat Dalı?

May 14, 2019

Amerikan Kalp Vakfı ve Amerikan İnme Derneği, iskemik inme yönergelerini güncelleyerek tedavi aralığını 6 saatten 24 saate genişlettiğinde, bu güçten düşüren rahatsızlık için yüksek risk taşıyan milyonlarca hastaya umuttan daha fazlasını sunmuş oldu. İnme tedavisiyle ilgilenen kardiyolog, nörolog ve radyologlar; tedavinin artık sabit bir zaman aralığından çok inmenin boyutuna ve karakterine bağlı olacağını, ancak bu durumun hem bir fırsat hem de bir zorluk teşkil ettiğini belirtiyor.

Bir inme şüphesi ya da inme vakası söz konusu olduğunda, hızlı ve yüksek kaliteli BT ve MRG taramaları çok daha önemli hâle geliyor.

Buna örnek olarak, Partners Healthcare (PHS) ve GE Sağlık tarafından geliştirilmekte olan yapay zekâ inme uygulaması verilebilir. Sistemin yaratıcıları, zaman kaybının beyin fonksiyonu kaybına eşit olduğu vakalarda, bu teknolojinin inme tespiti ve tedavisine yönelik görüntüleri basitleştirme ve düzenleme kapasitesine sahip olduğunu söylüyor. Geliştirme aşamasındaki algoritmayı besleyen veriler, PHS‘deki alanında deneyimli ve araştırmacı tarafından toplanarak yorumlanan bir milyon görüntü ve 22.000 hasta tetkikinden sağlanıyor. Ek olarak çalışma ekipleri, geliştirme aşamasındaki Boston kökenli bu uygulamayı doğrulamak üzere dünya çapında yedi sağlık kurumunun yardımını almayı planlıyor. Böylece bu teknoloji, dünyanın neresinde uygulanırsa uygulansın, tüm hastaların tedavisinde klinisyenler tarafından kullanılabilir hâle gelecek.

Massachusetts General Hastanesi ve Brigham Women’s Hastanesi Klinik Veri Bilimleri Merkezi‘nin yöneticisi ve PHS/GE Sağlık iş birliğinin lideri Dr. Mark Michalski; yapay zekâ modellerinin veri ile eğitme uygulamasının gerçekleştirildiği ortamda son derece iyi bir performans gösterirken, yeni bir ortamda aynı kapasiteyi sergileyemeyebileceğini söylüyor. Doğrulama; ilerleyen zamanlarda, bu modellerin birden çok ortam, tarayıcı ve görev üzerinde nasıl güvenilir bir şekilde çalışabileceğini anlamak üzere topluluk olarak karşılaşacakları en büyük zorluklardan biri olabilir.

Yapay zekânın hassasiyet ile oluşturulması ve doğrulanması, inme vakaları söz konusu olduğunda özellikle önem kazanıyor. Amerika’da her 40 saniyede bir kişi inme geçiriyor. Ortaya çıkan tedavi, ilaç ve iş gücü kaybı maliyetleri ise toplamda 34 milyar doları buluyor. Amerika’nın birçok eyaletinde, standartlaştırılmış görüntüleme protokollerinin eksikliği, uzmanlık alanlarındaki boşluklar, zamanlama ve raporlamadaki gecikmeler nedeniyle inme tespiti ve tedavisi optimum şekilde yapılamıyor.

Problemin yapay zekânın başarılı olmasını zorunlu kılacak kadar büyük olduğunu ortaya koyan bu veriler ayrıca, bir milyon görüntü, 22.000 hasta tetkiki ve yedi doğrulama ortağının da neden bu denli önemli olduğunu açıklamaya yetiyor.

GE Sağlık‘taki Edison Portföy Stratejisi biriminin Kıdemli Başkan Yardımcısı Keith Bigelow‘a göre, sağlık hizmetinde başarılı bir yapay zekâ geliştirme süreci hem bir bilim hem de sanat. Yapay zekâ; büyük, çeşitlilik içeren ve kaliteli veri setlerine ihtiyaç duyulduğu için bir bilim dalı. Ancak sağlık hizmetinde aynı zamanda bir sanat. Çünkü, güvenli, makul ve etkili bir yaratma ve kullanma süreci sağlanmalı. Bu da yalnızca güçlü verilere sahip olmayı değil, güçlü bir stratejiye, doğrulama sürecine ve etik değerlere sahip olmayı gerektiriyor.

Sağlık hizmetinin gitgide hızlanan dönüşümüne ayak uydurmak için düzenlenen ve 1.700’den fazla kıdemli sağlık hizmeti liderinin katılımıyla gerçekleşen Küresel Tıbbi İnovasyon Forumu‘nda (WMIF) bu hafta, GE Sağlık CEO’su Kieran Murphy denklemin hem bilim hem de sanat kısmını pekiştiren bir konuşma yaptı. Şirket, Edison akıllı platformunun Amerikan Radyoloji Koleji Yapay Zekâ Laboratuvarı‘na (AI-LAB) entegre olacağını duyurdu. Böylelikle, ACR üyeleri ve diğer radyoloji uzmanları algoritmalarını birçok ulusal hastane ve araştırma merkezini kapsayacak şekilde geliştirip hayata geçirebilecek. Buna ek olarak, bir panelde konuşan Murphy, yapay zekâ geliştirme ve hayata geçirme süreçlerine ilişkin şirket kılavuz ilkelerini de dinleyenlerle paylaştı.

bilim img

GE SAĞLIK YAPAY ZEKA İLKELERİ

GE Sağlık, “Sağlıkta Mükemmeliyet” hedefi doğrultusunda sağlık hizmeti kalitesi, maliyetleri ve erişimi ile hasta deneyimini iyileştirmeye yardımcı olmak üzere bu yapay zekâ ilkelerini uygulamaya koyacak. Yapay zekâ sistemleri, insan zekâsını artırmak ve klinik bakım ekiplerinin performansını iyileştirmek için vardır ve şu özelliklere sahip olmalıdır:

Hastanın yararı, güvenliği ve gizliliğine yönelik olarak tasarlanmalı.

Verilerin ve istatistiklerin güvenilir bir koruyucusu olmalı.

Şeffaf olmalı; sağlıklı ve yeniden üretilebilir sonuçlar sunmalı.

Ön yargı oluşturmaya veya ön yargıları pekiştirmeye karşı koruma sağlamalı.

Categories
tags