Skip to main content

Yakında: Yeni Bir Hibrit Rüzgar ve Güneş Projesi Geliyor

June 24, 2022

Rüzgar ve güneşin gücü yenilenebilir enerji üretimi için birleşiyor. GE ve GE'nin bölgesel çözüm ortağı Inogen, Türkiye'deki ilk Hibrit Rüzgar ve Güneş projelerinden birini inşa etmek üzere Sertavul tarafından seçildi. Kurulacak hibrit santral, güneş ve rüzgar enerjisinin uyumlu işleyişinden faydalanacak. Proje devreye girdiğinde, 2020 yılında faaliyete geçen 32 MW'lık rüzgar santrali ile 30 MW'lık güneş enerjisi santrali birlikte çalışacak.
GE'nin bölgesel çözüm ortağı Inogen ile gerçekleştirilecek bu hibrit proje, 4.7 MW'lık güneş enerjisi çözümünün dünya çapındaki ilk kurulumu olma özelliğini taşıyor ve gün boyunca güneş ışığından ve sıklıkla geceleri esen sert rüzgarlardan enerji üretebilecek. Hibrit sistem, şebekeye dağıtılabilir yenilenebilir enerjiyi iletirken, santralde daha yüksek bir kapasite faktörü sağlayarak tesisin kullanılabilirliğini artıracak.
GE Yenilenebilir Hibrit Sistemler CEO'su Prakash Chandra, bu projenin, Türkiye'de hibrit santrallerin büyümesi için atılan önemli adımlardan biri olduğunu söylüyor. Projenin, sınırlı alt yapıyı en uygun şekilde değerlendirip mevcut santralin kapasite faktörünü iyileştirerek, Türkiye'nin enerji dönüşümü çalışmalarının hızlandırılmasına katkıda bulunacağını ve akıllı enerji dağıtımına olanak tanıyacağını belirtiyor. Ayrıca müşterileri Sertavul'un daha fazla yenilenebilir enerji sağlamasına destek olacağının altını çiziyor.
Sertavul Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Taş projeye ilişkin "Sertavul, GE ve Inogen işbirliği ile Türkiye'de ilk hibrit projesini hayata geçirmiş olmanın gururunu yaşıyor. Son yıllarda temiz enerji için yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar, dünya genelinde artış gösterdi. Biz de bu proje ile yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak enerji verimliliğinin artmasına ve hava kirliliğinin azalmasına destek olmayı ve ülkemize katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ortaklarımızdan aldığımız destekle de enerji üretimimizi artırmayı planlıyoruz." diyor.
Inogen CEO'su Ali Murat Soydan ise "GE liderliğinde, ülkenin ve dünyanın en önemli projelerinde çözüm ortağı olarak yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye'de büyük bir hibrit potansiyeli bulunduğuna inanıyoruz. Burada sahip olduğumuz en önemli özellik, projeleri hızlı bir şekilde yerel üretim yoluyla uygulama becerimizdir. Şu anda GE yapısı altında günlük 4 MW'tan daha yüksek kapasitede güneş enerjisi santrali inşa edip devreye alıyoruz. Bu da projelerde birlikte çalıştığımız ortaklarımıza büyük bir finansal avantaj sağlıyor" diyor.

Güneş enerjisi santrali için, GE 7 adet FLEXINVERTER güneş enerjisi dönüşüm ünitesi sağlıyor. Bu projeyle, GE'nin 4,7 MW kapasiteli güneş enerjisi çözümünün dünya çapındaki ilk kurulumu gerçekleştirilmiş olacak. Şu ana kadar ise GE Türkiye'ye halihazırda 1,3 GW'lik FLEXINVERTER teknolojisi sağladı.

Categories
tags