Skip to main content
header-image
sağlık

Uzmanlık ve Deneyim: GE Healthcare, Ocak Ayındaki Spinoff’a Hazırlanırken Yeni Yönetim Kurulunu Atıyor

November 01, 2022

Dr. Rodney F. Hochman, kâr amacı gütmeyen bir sağlık sisteminin CEO’su olarak görev yapıyor. Dr. Risa Lavizzo-Mourey, Pennsylvania Üniversitesi’nde profesördü. Phoebe L. Yang, Amazon Web Services’de yönetici.

GE Başkanı ve CEO’su Larry Culp bu hafta yaptığı açıklamada, GE Healthcare‘in 2023’ün ilk haftasında bağımsız bir halka açık şirkete dönüştüğünde, şirkete liderlik edecek 10 direktörden sadece üçü olduklarını açıkladı. Yönetim Kurulu Üyelerinin, teknoloji ve danışmanlıktan sağlık hizmetleri ve araştırmalara kadar çeşitli uzmanlıkları ve deneyimleri, GE Healthcare‘in geleceğini kurguladığı veri, cihazlar ve sağlayıcıları birbirine bağlayan daha hassas tıp etrafında inşa ettiği tıbbın değişen doğasını yansıtıyor.

İcracı olmayan başkan olarak görev yapacak olan Culp, “Derin bir endüstri bilgisi, GE Healthcare‘in organik ve inorganik büyümesini desteklemek için sermaye tahsisi deneyimi, güçlü üst düzey yönetim ve finansal uzmanlığın yanı sıra dijital ve yapay zekâ inovasyon liderliği getiriyorlar” diyor.

GE Healthcare‘in 100 yılı aşkın tecrübeye sahip ana şirketten bağımsız halka açık bir şirkete dönüşmesi, GE’nin üç ayrı halka açık şirket haline dönüşme planında önemli bir dönüm noktası olacak. GE Healthcare, Nasdaq borsasında, GEHC hisse senedi koduyla işlem görecek.

Yönetim kurulunda da görev yapacak CEO Peter Arduini, “GE Healthcare’i bağımsız bir şirket haline getirmek, hem sağlık sistemi hem de çalışanlar ve hissedarlar için ödüller getirmeli” diyor. Yıllarca süren araştırma ve geliştirme, grubun şu anda piyasaya çok sayıda yeni ürün çıkarması anlamına geliyor. Böylelikle tıbbi cihazlar, giderek daha fazla yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi ileri teknolojilerden yararlanıyor.

GE Healthcare, doktor muayenehanelerinde ve hastanelerde görülen birçok görüntüleme makinesini üretiyor: MR, bilgisayarlı tomografi ve ultrason bunlardan birkaçı. Daha az görünür olan ise görüntüleri iyileştirmek, teşhisi hızlandırmak ve rutin görevleri otomatikleştirerek klinisyenlere vakit kazandırmak için yapay zekâyı kullanan bu tıbbi cihazların çoğuna güç veren yazılımlar. Arduini, “GE Healthcare yılda 1 milyar dolardan fazla yazılım satıyor” diyor. Arduini yakın tarihli bir Morgan Stanley konferansında, önümüzdeki birkaç yıl içinde sağlık hizmetlerindeki dijital araçların gücünün daha da artmasını ve karmaşık hastalıklarla daha iyi başa çıkabilecek daha kesin bir sağlık hizmeti türünü sağlamasını beklediğini söyledi.

Arduini, “GE Healthcare, sınıfının en iyisi yönetim kurulu ve ekibine sahip bağımsız bir şirket olarak hayatına başlayacak” diyor ve ekliyor: “Bir araya getirdiğimiz grup, müşterilerimizin GE‘den beklediği güvenlik, kalite, yenilik ve güvenin yanı sıra ileriye dönük yolculuğumuz için yeni bir düşünce anlayışı getiriyor.

Bu yazı Will Palmer tarafından GE Reports için kaleme alınmıştır.

Categories
tags