Skip to main content
header-image
enerji

Türkiye’nin Enerji Dönüşümü İçin GE’den Bir Proje Daha

December 21, 2021

Geçtiğimiz günlerde GE ve Birleşik Krallık İhracat Kredisi Ajansı UK Export Finance (UKEF) Kalyon Enerji'nin Konya-Karapınar ilçesindeki 1.35 GW'lık Karapınar güneş enerjisi projesinin finansmanı için anlaşmaya vardı. Türkiye'de son yıllarda gittikçe ihtiyaç duyulan enerji dönüşümü, her geçen gün daha da önem kazanırken yenilenebilir enerjinin de buradaki payı ve önemi aynı hızla artıyor. Yenilenebilir enerji alanında geliştirilen her proje, Türkiye'nin enerji ihtiyacını sürdürülebilir bir şekilde karşılamayı hedefliyor. Bu konuda hız kesmeden yeni teknolojiler geliştiren GE, yeni projelere imza atmaya devam ediyor.
GE Yenilenebilir Enerji, Kalyon Enerji'nin 267 MW'lık Karapınar Faz I güneş enerjisi santrali için FLEXINVERTER güneş enerjisi ünitesini devreye alma çalışmasını tamamlamış bulunuyor. 2022 yılı sonunda tamamlanması beklenen tesis, Türkiye'de yaklaşık 2 milyon hanenin, temiz elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak. 11 km uzunluğunda ve 3 km genişliğinde, 2.600 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kaplayan santral, Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi projesi olma özelliğine sahip. Karapınar Güneş Enerji Santrali, iklim değişikliğinin sonuçlarıyla da doğrudan mücadele ediyor. Santral, tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde, 1.5 milyon tonun üzerinde karbon emisyonunun da önüne geçecek.
GE Energy Financial Services, finansal kapanışa bağlı olarak, GE'nin ABD dışındaki ilk FLEXINVERTER güneş enerjisi teknolojisini devreye almasını garantileyecek 291 milyon dolar alıcı kredisi olanağı sunan UKEF ile beraber çalıştı. Projenin finansmanı, ana düzenleyici ve UKEF garantörlüğünün kredi sağlayıcısı olan J.P. Morgan tarafından desteklenecek.
Proje, Enerji Bakanlığı'nın, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) programı kapsamında, 2017 yılında başlatılan ilk Türk güneş enerjisi YEKA ihalesinin de bir parçası olma özelliğini taşıyor. Proje, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarını genişletmeye devam etmesini destekleyecek ve IEA'ya göre, 2017-2027 yılları arasında 10 GW güneş enerjisi kapasitesini devreye almasına yardımcı olacak.

Categories
tags