Skip to main content

Türkiye İş Birliğine Daha Sıcak Bakıyor

April 15, 2016

Kurumsal, çok uluslu şirketlerle genç yenilikçi startup’ların iş birliği, benzersiz inovasyonları tetikleyebiliyor. GE Türkiye İnovasyon Barometresi sonuçlarındaki bulguları destekleyen bu tip çok sayıda iş birliği örneği var. Bu, hem şirketler hem startup’lar için avantaj sağlayan bir model. Artık teknoloji devleri yanında sanayi şirketleri de kendi içlerinde kurdukları “venture” birimleriyle kendi sektörlerindeki startup’larla yepyeni iş birlikleri geliştirme yolunda. Vestel, Farplas, gibi farklı sanayi kollarındaki yerli sermayeli büyük şirketler böylece yenilikçiliği kendi bünyelerinde üretir hale gelirken, startup’lar da kurulum aşamalarındaki teknik sorunları kolayca aşıp aynı zamanda büyük şirketlerin pazar ve müşteri avantajlarından yararlanabiliyor.

 

Örneğin, GE’nin Artesis’le geliştirdiği iş birliği, Türkiye’de bu alandaki en başarılı rol modellerden birini oluşturdu. Özgün teknolojisini üreten Artesis firması GE ortaklığıyla küresel pazarlara açılarak kısa zamanda dünyanın sayılı şirketlerinden birine dönüştü.

GE’nin TEI (Tusaş Motor Sanayi) iş birliği de yerel inovasyona kilit önemde bir katkı niteliğinde. TEI, Türkiye’de blisk (yekpare kanatçık ve diski) üretimine başladığından beri LEAP motorlarının en büyük parça tedarikçisi haline gelmiş durumda. Yine GEnx gibi yeni nesil yüksek verimlilik sağlayan uçak motorları için parça üretimi ve AR-GE çalışmaları TEI’de GE iş birliği ile devam ediyor.

GE uçak motorlarının sürekli, sorunsuz ve güvenli çalışmasını sağlamak üzere Gebze’de bulunan Türkiye Teknoloji Merkezi’nde ise Ar-Ge çalışmaları yürüten yaklaşık 400 Türk mühendis çalışıyor. GE’nin Tusaş Motor Sanayii (TEI) ile Ar-Ge, yeni uçak motorları teknolojilerinin tasarım ve geliştirilmesi, üretim ve servis teknolojileri ve yazılım alanında ortaklığı olan merkez, son 5 yılda yüzde 300 oranında bir büyüme kaydetti.

GE ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) ortaklığı sanayi işbirliklerine bir başka örnek. İki şirketin ortaklıklarını ilerleterek Eskişehir’de ürettikleri ve sera gazı salınımını %9’a kadar azaltabilen PowerHaul™ lokomotifleri; Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya ihraç ediliyor ve ABD ve Türkiye’de ciddi bir istihdam sağlıyor. Ayrıca bugün Türkiye’de de Eskişehir, Afyon, Bilecik, Ankara gibi yük taşımacılığının yoğun olduğu hatlarda aktif olarak TCDD bünyesinde çalışıyorlar.

GE’nin yeni yatırımı Teknopark İstanbul’daki GE Türkiye İnovasyon Merkezi de, ekosistem dâhilinde yerel inovasyonu teşvik etmek, iş birlikleriyle endüstrilerin karşılaştığı zorlukların aşılmasına yardımcı olmak ve müşterilerin üretimlerini ve operasyonel verimliliklerini artırmak için ileri üretim teknikleri ve endüstriyel internet çözümleri sunmak hedefinde.

Bir başka güçlü iş birliği projesi de geçen yıl Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC’nin düzenlediği ve GE ile Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası’nın da katıldığı “İnovasyon Pazarı” etkinliği oldu. 16 startup şirket, toplantıda yaklaşık 20 yerli ve yabancı şirketle fikir alışverişi, temas ve iş geliştirme fırsatı yakaladı. Toplantıya davet edilen şirketler sağlık, akıllı enerji ve endüstriyel veri yönetimine odaklanan kurumlar arasından seçildi. Toplam 4,3 milyar dolarlık mevcut yatırım portföyü ile Türkiye’nin, IFC’nin küresel portföyü içerisindeki en büyük üçüncü ülke konumunda yer alması da bir başka önemli somut gösterge. IFC, Dünya Bankası Grubu Ülke İşbirliği Stratejisi (2012-2016) çerçevesinde Türkiye’de özel sektöre toplam 2.8 milyar dolar tutarında destekte bulunmuş durumda.

Türkiye’de katma değer yaratacak bir başka iş birliği modeli ise Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı’ndan geliyor. Küresel ölçekte yürütülen GREAT kampanyası çerçevesinde İngiltere, Türkiye’de iş birliği imkânlarını geliştirmek arzusunda. Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı Ankara ve İzmir Bölge Başkanı Clive Allcorn öncelikli olarak odaklandıkları sektörün sağlık olduğuna dikkat çekiyor. Allcorn, Dünya gazetesine verdiği röportajda bu kapsamda hastane yönetiminden, ilaç ve tıbbi cihaz, tıbbi sarf malzemelerine kadar geniş bir alanda iş birliği aradıklarını söylüyor.

Categories
tags