Skip to main content
header-image
Havacılık

Türk Hava Yolları, Boeing 787 Dreamliners Uçaklarına Güç Vermek İçin GEnx Motorlarını Seçti

April 25, 2018

GE ile Türk Hava Yolları (THY), hava yolunun geçtiğimiz Mart ayında sipariş ettiği Boeing 787 Dreamliners uçaklarının motor temini için önemli bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma kapsamında Türk Hava Yolları’nın sipariş ettiği 25 adet kesin ve 5 adet opsiyon Boeing 787 Dreamliner uçağına GE Havacılık’ın GEnx-1B motorları güç verecekken, bu motorların bakım, onarım ve revizyonunu da 15 yıl boyunca GE gerçekleştirecek.

GE Havacılık’ın GEnx-1B motorları, Türk Hava Yolları’nın geçtiğimiz Mart ayında sipariş edilen 25 adet kesin ve 5 adet opsiyon olmak üzere, 30 adet Boeing 787 Dreamliners uçağına güç verecek.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, GEnx motorlarını seçmelerinin nedenini Boeing 787 Dreamliner uçağındaki motorlar arasında optimum düzeyde güvenlik, kullanım ve yakıt verimliliğini sunması olarak açıkladı. Aycı, “İstikrarla genişlettiğimiz filomuzu modern uçak teknolojileriyle geliştirmeye devam ettiğimiz için GEnx’in, Türk Hava Yolları’nın ihtiyaçlarını gereğince karşılayacağına inanıyorum” dedi.

15 yıldan kısa bir sürede 2.000’den fazla GEnx motoru satışı ile tarihteki en hızlı geniş gövde GE motoru satışı gerçekleştirildi. En ileri teknolojileri ve malzemeleri barındıran GEnx, B787 uçağındaki mevcut bütün motorlar arasında en yüksek güvenirlik ve kullanım, en düşük yakıt tüketimi ve en uzun menzil özelliklerine sahip bir motor. Bugün ticari hizmetteki en yüksek basınç oranına sahip kompresör, GEnx’e itiş gücü sınıfındaki en iyi yakıt verimliliğini getirerek B787’nin en uzun güzergahlara uçmasını sağlıyor.

GE Havacılık Satış ve Pazarlama Dünya Başkanı Chaker Chahrour, Türk Hava Yolları’nın siparişinin, operatörlerin B787 Dreamliner’a güç veren en popüler motor GEnx’in güvenirliğine ve performansına olan inancı doğruladığını söyledi. Chahrour, “Bu sipariş, Türk Hava Yolları ile olan ilişkimizi daha da güçlendirdi. GEnx motorunun Türk Hava Yolları’nın büyüyen filosuna katılmasını heyecanla bekliyoruz” dedi.

18 Fotoğrafta 2018

GEnx, Türk havacılığının hiç de yabancısı olmadığı bir motor. Gebze’deki Türkiye Teknoloji Merkezi ve bu merkezde çalışan 400 mühendis, diğer ticari, askeri ve endüstriyel motorların yanı sıra GEnx motorunun tasarlanmasında bizzat görev aldı. Ayrıca 33 yıl önce kurulan ve GE’nin %46 ortağı olduğu TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), GEnx’de bulunan 40’a yakın parçanın imalatçısı ve GEnx’in en büyük tedarikçisi.

Categories
tags