Skip to main content
header-image
Havacılık

Ticari Havacılık, GEnx İle Yükseliyor

April 18, 2018

En yeni nesil malzemelerin kullanımı, azalan ağırlığı sayesinde artan performans ve bakım maliyetlerini düşüren tasarım. Tüm bu özellikler GEnx‘i, GE Havacılık tarihinin en hızlı satılan geniş gövde uçak motoru yapmaya yetti.

Şu ana kadar aldığı 2.200’den fazla siparişle en hızlı satılan geniş gövde uçak motoru olan GEnx, ticari hava yollarının en çok tercih ettiği modellerden biri oldu. Boeing 787 ve Boeing 747-8’e güç veren motor, şimdiye dek gökyüzünde 16 milyon saatten fazla zaman geçirdi ve 2 milyondan fazla uçuş döngüsü tamamladı.

18 Fotoğrafta 2018

GEnx ‘e genel bir bakış

GE Uçak Motorları Orta Doğu, Rusya/Birleşik Devletler Topluluğu, Doğu Avrupa ve Türkiye Bölgesi Satış Başkan Yardımcısı ve Yöneticisi Aziz Koleilat’a göre; 2020 yılına kadar yaklaşık 2.000 GEnx jet motoru, GEnx’i geniş gövde motorları arasında tarihindeki en hızlı üretim artışına sahip motoru yaparak dünya çapında hizmete girmiş olacak.

Yüksek Akım Gezisi

Bakım masraflarının az olması ve sağladığı tasarruf, ticari havayollarının GEnx’i tercih etmesinin en önemli iki sebebi

GEnx-1B motoru Orta Doğu, Çin, Afrika ve Hindistan gibi kumlu ve sıcak çevre koşullarında hava yollarının ilk tercihi olarak %90 kazanma oranı elde etti. Bu çevre koşullarında 250’den fazla GEnx-1B ve -2B motoru 3 milyon saatten daha fazla uçuş gerçekleştirdi. Orta Doğu bölgesinde Etihad Hava Yolları, Katar Hava Yolları, ALAFCO, Ürdün Kraliyet Hava Yolları, ve Umman Hava Yolları, ve ayrıca Azerbaycan ve Etiyopya Hava Yolları tarafından 300’den fazla GEnx motoru sipariş edildi.

Eğer bir gün bir GEnx motorunun parçalarına yakından bakma şansınız olursa, parçaların size tanıdık gelme olasılığı epey yüksek olacaktır. Çünkü GEnx‘in 38’den fazla parçası, 60’dan fazla konfigürasyonu ile Eskişehir’de GE’nin de ortağı olduğu TEI’de üretiliyor. TEI aynı zamanda GEnx jet motorlarının dünya üzerindeki en büyük tedarikçisi. TEI’ye bugüne kadar toplamda 40 milyon dolar yatırım gerçekleştirildi. Türkiye’nin yüksek teknoloji ihracatına senelik 50 milyon dolar katkıda bulunan TEI, ülke ekonomisine büyük bir destek veriyor.

TEI’de yapılan üretim sadece GE Havacılık için değil, Türkiye için de oldukça önemli. Türkiye’nin F-16 ve F-110 jet uçaklarında kullanılan motorlar burada üretildi. Aynı zamanda GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi’nde görevli 400’den fazla mühendis uçak motorlarının geliştirilmesine katkıda bulundu.

GE Havacılık’ın Türkiye’deki tarihini aşağıdaki zaman çizelgesinde detaylı olarak görebilirsiniz.

Yüksek Akım Gezisi

 

Categories
tags