Skip to main content
header-image
Havacılık

Teknolojiyi Uçuran İş Birliği: GE ve TEI

December 16, 2021

Gökyüzüne imzasını atanlarda bugün GE'nin iş ortaklarından Tusaş Motor Sanayii (TEI) var. Kuruluşundan bugüne GE'nin yanında olduğu TEI, kuruluş hedefine çok kısa sürede ulaşıp faaliyetlerini genişletti ve bu sayede Türkiye'nin havacılık motorlarındaki lider şirketi konumuna geldi. Bugün Türkiye'nin havacılık endüstrisi için çok büyük bir rol üstlenen bu ortaklık, yeni projeler ve sürekli üretimle, güçlü bir şekilde devam ediyor.
GE ve TEI ortaklığı uzun zaman önce gerçekleşen bir havacılık anlaşmasının sonucunda doğdu. Türkiye'nin o dönemde satın alacağı F16'ların motor imalatı için yapılan anlaşmayla TEI'ye, GE tarafından türbinli motorların montaj ve temel imalat yetkinlikleri kazandırıldı. Türk F16'larında kullanılacak motorların montajı ve testi için kurulan bu başarılı iş birliği, 36 yıl içerisinde TEI'yi havacılık motorları endüstrisine imalat yapan en önemli şirketler arasında önemli bir noktaya getirdi. Bugün TEI'nin yıllık satış cirosunun %70'den fazlası GE'nin satın alımlarıyla gerçekleşiyor. GE'nin de desteğiyle TEI, havacılık motorları sanayisinde kullanılan son teknoloji imalat yöntemlerini bünyesinde barındırıyor ve kullanılan yüksek teknolojili kabiliyetlerle dünyanın sayılı şirketleri arasında yer alıyor.
TEI, ilk parça üretimini gerçekleştirdiği 1987 yılından beri havacılık alanındaki en yeni teknolojileri kullanan kurumlardan biri ve bu özelliğiyle uluslararası standartta, güvenilir ve yüksek kaliteli üretimi ile küresel pazarlarda önemli bir pozisyona sahip. Bugün gelinen noktada TEI, 110.000 m2'nin üzerinde kapalı alana sahip tesislerde 365 iş istasyonu ve 2 milyon saatin üzerinde kapasiteyle, parça ve modül üretimi kapsamında sivil ve askeri olmak üzere toplam 50 farklı motor programı için yaklaşık 1.500 farklı parçanın üretimini gerçekleştiriyor.
Başta da belirttiğimiz gibi böylesine büyük bir üretimi gerçekleştirirken en yeni ve en güncel teknolojileri kullanmak, özellikle havacılık gibi kritik bir alanda oldukça önemli. GE'nin sürekli kendini yenileyen gelişmiş teknolojileri işte tam burada TEI'nin üretim sürecine yardımcı oluyor.
TEI bünyesinde, GE'nin de uzun zamandır kullandığı katmanlı imalat gibi birçok alt parçadan oluşan motor parçalarını tek bir parça olarak üretebilen ve basitçe "endüstriyel bir 3D printer ile üretim yapmak" olarak özetleyebileceğimiz ileri imalat yöntemleri kullanılıyor. Bugün, katmanlı imalat ile üretilen parçaların mukavemeti döküm parçaların mukavemetinin üzerine çıkarılmış durumda. Ayrıca TEI'de bazı özgün motorlarda katmanlı imalat ile üretilmiş parçaların, toplam motor bütününün %45'i seviyesine kadar ulaştığı belirtiliyor. GE-TEI iş birliği sayesinde geliştirilen özgün metotlar ve yazılım araçlarıyla imalat tesislerinde verimlilik ve kalite artıyor, mühendislik süreçleri yalınlaşıyor.
TEI aynı zamanda ileri imalat teknolojileri ve yenilikçi imalat yöntemleri geliştirerek kazandığı sektörel rekabet avantajını dördüncü endüstri devrimi kapsamında yürüttüğü dijital dönüşüm çalışmaları ile bir adım daha ileriye taşıyor. Bu kapsamda, B1000 İleri İmalat Teknolojileri Binası'ndaki makine ve ekipmanların pilot uygulaması ile başlanan nesnelerin interneti (IoT) uygulamaları, iş istasyonlarını bir ağa bağlı hale getiriyor ve verileri bir veri tabanı sisteminde topluyor. Toplanan gerçek zamanlı veriler analiz edilerek anlamlı bilgilere dönüştürülüyor ve oluşabilecek hatalar öngörülüp önlem alınabilirken, fırsatlar da önceden fark edilerek hızla aksiyon alınabiliyor. İmalatta uçtan uca dijital izlenebilirlik sağlanabilmesi ve karar alma süreçlerinin veriye dayalı hale getirilmesi sayesinde imalatta verimlilik, çeviklik ve kalite önemli ölçüde artırılıyor. TEI, dijital dönüşümündeki bu başarıyı 2020 yılında dijital dönüşüm alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan GE Dijital ile yaptığı iş birliği ile geliştiriyor. Sahip olunan dijital yetkinlikleri; kağıtsız imalat, veri analitiği, dijital ikiz uygulamaları, veri işleme ve raporlama platformları gibi teknolojilerle daha da geliştirmeyi hedefliyor.
Burada öne çıkan tek değer verimlilik ve mukavemet değerleri değil. TEI kadın çalışanlar için de "herkes için çalışan bir dünya inşa etme" hedefi olan GE'nin sahip olduğu vizyonu paylaşıyor. Mühendislik rollerindeki kadın çalışanların tüm kadın çalışanlara oranı %61 olmakla beraber, bu çalışanların %90'ı da kritik projelerde görev alıyor. TEI, kadın çalışanlara sağlanan özel imkanlar ve iş ortamı sayesinde Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü tarafından dünya genelinde 40'ın üzerinde ülkeden binlerce firma arasında son 3 yıldır üst üste "En Kadın Dostu Havacılık Şirketi" ödülüne layık görülüyor.

Categories
tags