Skip to main content
header-image
GE

Sürekli Gelişmeye Devam Etmek 2: Yalın Yönetim ile Gelen Dönüşüm

November 05, 2021

GE'nin yalın yönetimle süreçleri geliştirme ve sürekli gelişim her iş kolunda etkisilerini hissettiriyor.
Değişim Rüzgârları

a a

Yalın yönetim stratejisi, GE Yenilenebilir Enerji'nin Avrupa ve Asya'da kara rüzgâr türbinleri operasyonunu baştan aşağı yenileme projesinin merkezinde yer alıyor.
GE Yenilenebilir Enerji'de Dijital Hizmetler için küresel operasyonları yürüten Bob Karl, "Yalın yönetim size kullanacağınız araçları verir, sizi biraz daha sakin şekilde şunu sorgulamaya yönlendirir: Burada boşa giden ve kaynaklarımı gereksiz yere harcamama sebep olan konular nedir?” GE'nin bu soruyu sormak için iyi bir nedeni var: GE Yenilenebilir Enerji, son 20 yılda küresel bir dev hâline geldi ve şu anda 35 ülkede 49.000 kara türbinine sahip; ancak geçen yıl gibi yakın bir zamanda, dünyaya yayılmış pahalı bir envanter fazlası bulunmaktaydı. İspanya ve Hollanda'daki iki büyük depodan yola çıkan Karl ve meslektaşları, envanteri merkezileştirerek operasyonları çözmeye başladı. Plan işe yaradı ve 2020'nin sonunda ekip, hizmet envanterini on milyonlarca dolar azaltmayı başardı.
Karışıklık Çözücü

a a

GE, elektrik üretmek için doğal gaz yakan devasa türbinler üretmek üzere 1969'da Greenville, Güney Karolina'ya taşındı ve sonraki 50 yılda gözle görülür bir başarı elde etti. Birkaç yıl önce, tesis neredeyse 140.000 metrekare büyümüş ve ürettiği HA sınıfı türbinler verimlilikte dünya rekorları kırıyordu. Fakat daha sonra talepler azaldı. Greenville kullanamayacağı parçalarda milyonlarca doları elinde tuttu; sorunu daha da karmaşık hale getiren şey, türbinlerin yapımının çok uzun sürmesiydi. GE Gas Power'da yönetici olan Jon Boucher, bu durumun kendislerini üzdüğünü, ancak işleri nasıl rayına oturtacağına dair bir fikri olduğunu söylüyor:
Greenville'de yalın üretimin uygulanması bir "bucket" ile başladı. Buradaki "bucket", Boucher'ın "türbinin kalbi" olarak tanımladığı bir türbin kanadı anlamına geliyor. Boucher ve iş arkadaşları, fabrikanın nasıl çalıştığına kapsamlı bir bakış elde etmek için birkaç katlanır masa üzerinde ölçekli bir model oluşturdular. Ardından bir iplik yardımıyla bucket'ın yolculuğunu baştan sona takip ettiler. Bir kase spagetti'yi andıran görüntüde, ele aldıkları parçanın 85 günlük bir yolculukla 5 km yol kat ettiğini buldular. Peki görev ne olmalıydı? Spagettiye benzeyen bu karmaşayı çözmek! İyileştirmelerin ardından şimdi ise bucket çok daha kısa sürede 50 metre yol alabiliyor. İyileştirmeler, ekibin HA türbini için toplam üretim süresini neredeyse yarı yarıya azaltmasını sağladı.
COVID-19 çalışmalara yeni bir soru ekledi: "Sosyal mesafe yaşadığımız bir zamanda, Greenville'deki veya başka yerlerdeki ekip üyeleri; bir süreç, makine veya düşünme biçimi oluşturmaya ya da geliştirmeye adanmış, genellikle hafta boyu süren yüz yüze toplantılar olan Yalın Faaliyetler Çalıştayları gibi önemli teknikleri nasıl devam ettirebilirler?" GE Gas Power'ın Küresel Tedarik Zincirinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard Simpson ve Küresel Yalın Lideri Karen Hoyle, yalın anlayışının çevrim içi ortama nasıl adapte edileceğini bir LinkedIn makalesinde şöyle ele alıyorlar: "Çevre, maliyet baskısı veya pandemi ne olursa olsun, bizler ilerlemeye, yalın yönetim ile uyum sağlamaya ve problem çözmeyi iyileştirmeye devam etmeye kararlıyız."
Sanal Yalın

a a

Mart 2020'de, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere elektrik sağlamak için kamu hizmetleri ve diğer müşterilerle birlikte çalışan GE'nin şebeke operasyonu çalışanları, yalın yönetim ile ilgili bir çalışma oturumu için Florida'da bir araya geldi. GE, Batesville ve Greensville gibi fabrikalarında üretim hatlarını standart hâle getirmek için yalın yönetimi uygulamaya başladı. Yalın yönetim aynı zamanda; proje yönetimi, yazılım geliştirme ve diğer ticari zorlukları çözmek için çok önemli bir anahtardı. Tüm bunlara rağmen katılımcılar Sunshine State'de toplanamadan önce bir sorun ortaya çıktı: COVID-19 salgını ve sokağa çıkma yasağının katılımcıların oraya gitmelerine engel olması. Peki yalın çevrim içi olarak da çalışabilir miydi?

Aynı odada yan yana çalışan insanların problem çözme gücü göz önüne alındığında, bu bir ikilemdi. GE Dijital'den Paul Sloup, sanal toplantılarda "insanların yaratıcılığından, problem çözme becerilerinden ve fikirlerinden yararlanmanın" bir yolunu bulmaları gerektiğini söylüyor. Sloup ve iş arkadaşları, sanal iş birliğini kolaylaştıran bir beyaz tahta yazılımı kullanmaya başladılar ve kısa sürede tüm zorluklara rağmen çevrim içi yöntemin şaşırtıcı faydalar sağladığını keşfettiler. Örneğin; fikirlerin ve içgörülerin anında dijital olarak depolanabildiğini ve bunları daha fazla insanla paylaşabildiklerini gözlemlediler. Sloup, "Fiziksel bir olayı asla bu kadar kolay ölçekleyemezdim." diyor. Yüz yüze toplantılar geri döndüğünde artık eskisi gibi olmayacak; Slope ve iş arkadaşları tarafından keşfedilen sanal araçlar sayesinde her şey daha iyi olacak.

Acilen Yalına Geçiş

a a

Angie Norman belirsizlikten hiç hoşlanmıyor. GE'nin yalın yönetim uzmanlarından biri olarak, acil çözüme ihtiyaç duyan karmaşık sorunları çözmek onun uzmanlık alanı. Dolayısıyla, Mart 2020'de, GE Sağlık'ın pandemi esnasında hastalara hizmet vermek için rekor sürede binlerce tıbbi monitör kurması ve bunlara aksesuar eklemesi gerektiğinde, bu iş için doğru kişi Norman'dan başkası olamazdı. Bu monitörler kalp atış hızını ve diğer hayati belirtileri takip ettiğinden, doktorların ve hemşirelerin hastaları tedavi etmek için bu cihazlara ihtiyacı vardı. Bu durum, küçük bir zaman diliminde oldukça karmaşık bir görevdi.

Norman, o zamanlar GE Sağlık için çalışmıyordu bile, GE Havacılık'ta görev yapıyordu. Şu an ise finans alanında yönetici yalın lider olarak görev yapıyor. Pandemi başlangıcında bu durum sorun olmadı, önemli olan Norman'ın yalın yönetim uzmanlığıydı. Norman, hemen görevi üstlenip GE Havacılık'ın İngiltere'deki Cheltenham'de tipik olarak uçak güç sistemleri üreten tesisinde monitörleri monte etmek için alan sağladı. İşçi eğitimlerine öncülük etti ve kısa süre içinde monitörleri günde iki vardiya hâlinde kurabilen ekibiyle birlikte bir plan hazırladı. İlk parti, projenin başlamasından sadece altı hafta sonra, Mayıs 2020'nin başlarında gönderilmeye hazırdı. Norman, her şeyin bir plana sahip olmak ve bunu gerçekleştirmek için ekip çalışması yapmak olduğunu söylüyor: "Aldığımız sonuçlar, ortak bir hedefin ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor."

Categories
tags