Skip to main content
header-image
sağlık

Sürdürülebilirlik Hikayelerinin Bir Yılı: Hassas Tıp

August 05, 2022

Dünyayı daha sürdürülebilir hale getirme fikri sağlık hizmetleri için de geçerli. Bu alan, hassas tıp, yani tedavinin bireysel hastalara göre uyarlanabileceği fikrini içeriyor. Hassas tıp, sağlayıcıların hastalar için daha iyi sonuçlar elde etmesine, daha verimli çalışmasına ve israfı ortadan kaldırmasına yardımcı oluyor. Buna bir örnek, Oregon’daki klinisyenlere, günde 4 milyondan fazla veri noktası kullanarak, eyaletteki yoğun bakım yatakları ve diğer kritik bakım kaynakları hakkında gerçek zamanlıya yakın bilgiler veren Oregon Bakım Sistemi. (OCS). Bir diğeri ise GE Healthcare’ın elde taşınabilir bir kablosuz ultrason tarayıcısı olan Vscan Air. Bu cihaz, görüntüleri ultrason probundan bir akıllı telefon uygulamasına ışınlıyor ve hastanelerdeki ve kırsal alanlardaki klinisyenlerin hastalara bakmasına yardımcı oluyor. Şimdi gelin, listemize bir bakalım.

Daha Akıllı Hastaneler

Pandemi sırasında kullanıma sunulan Oregon Care System (OCS)GE Healthcare tarafından geliştirilen ve yapay zeka tarafından desteklenen bir yazılım paketi. Oregon’daki klinisyenlere eyaletteki yoğun bakım yatakları ve diğer kritik bakım kaynakları hakkında gerçek zamanlıya yakın bilgi veriyor. Hastaları gerekli tıbbi kaynaklarla eşleştirmek için günde 4 milyondan fazla veri noktası kullanıyor. Yazılımı geliştiren GE Healthcare birimi Klinik Komuta Merkezlerini yöneten Jeff Terry“Doğru hastayı doğru yoğun bakım yatağına alabilirseniz, kapasiteyi ihtiyacı olanlar için korumuş olursunuz.” diyor. “Ancak sistem aynı zamanda idari yükün hafifletilmesine de yardımcı oluyor. Yeni sistemin Oregon hastanelerini yılda yaklaşık 43.000 saat insan emeğinden kurtarabileceğini tahmin ediyoruz.”

Ultrasonun Yardımı

İspanya, Madrid’de acil tıp klinisyeni olan Dr. Yale Tung Chen, 2020’de, GE Healthcare mühendisleri tarafından geliştirilen el tipi, kablosuz bir ultrason tarayıcısı olan Vscan Air’i test eden dünya çapında bir avuç klinisyenden biri oldu. GE‘nin Mart 2021’de ABD ve Avrupa’da satışa çıkardığı cihaz, ultrason probundan gelen görüntüleri akıllı telefonundaki bir uygulamaya ışınlıyor. Chen“COVID-19 hastalarında kullanıyorum, kalpleri, akciğerleri, tıkalı damarları taradım.” diyor. Bu cihaz onun beyaz önlüğünün cebine sığıyor ve hastalarını muayene etmesine ve “yatak başında hızlıca karar vermesine” izin veriyor. GE Healthcare küresel ultrason başkanı ve CEO’su Anders WoldVscan Air‘in ultrasonun, bakım noktasında önemli bir araç olduğunun kanıtlandığı bir zamanda sağlık hizmetlerinin geleceğini sunacağını öngörüyor. Vscan teknolojisi ailesi, çok çeşitli ayarlarda büyük bir fark yaratıyor. Yolların kıt olduğu ve birçok bebeğin evde doğum yaptığı Papua Yeni Gine‘de Vscan, anne adaylarını ve bebeklerini desteklemek için paha biçilmez bir araç oldu. Dr. Nils Petter Oveland, ister Haiti’de üç aylık bir görevde, isterse Norveç Hava Ambulans Vakfı’nda araştırma ve geliştirmeyi denetlerken, bu teknolojiyi kullanıyor. New Jersey ve Pennsylvania’daki St. Luke’s University Health Network‘te yaygın Vscan kullanımı, bakım standardını iyileştirmeye ve artan verimlilik yoluyla paradan tasarruf etmeye yardımcı oluyor.

Akıllı Kanser Tedavisi

Cambridge ÜniversitesiCambridge Üniversite Hastaneleri ve GE Healthcare, kanser bakımını iyileştirmeyi amaçlayan bir uygulama geliştirmek için işbirliği yapmayı kabul etti ve CambridgeGE Healthcare’ın kanser hastası verilerini entegre eden AI ile geliştirilmiş bir uygulamanın geliştirilmesini ve değerlendirilmesini desteklemek için klinik uzmanlık ve veriler sağlıyor. Mark Foundation for Cancer Research ve Cancer Research UK tarafından desteklenen araştırmalara dayanan iş birliği, klinisyenlerin etkili bir şekilde yönetmesi zor olan ve kanser hastalarının optimal tedaviyi almasını engelleyebilen, parçalanmış veya silo haline getirilmiş veriler ve bağlantısız hasta bilgileri sorunlarını ele almayı amaçlıyor.

5G’de İş Birliği

Son yirmi yılda dört nesil mobil ağ, yaşama, alışveriş yapma ve birbiriyle konuşma şeklini değiştirdi. Ancak, şu anda alıştığımızdan 10 ila 100 kat daha hızlı veri aktarım hızlarına ulaşabilen yeni nesil kablosuz ağ 5G, statükoyu yeniden hızla değiştirebilir. Önemli ölçüde değiştirebileceği bir endüstri ise sağlık sektörü. GE Research, sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere yarının endüstriyel uygulamalarının bugün test edilebilmesi için GE‘nin New York’taki Forge Laboratuvarındaki dijital test yatağına 5G bağlantısını getirmek için Verizon ve AT&T ile ortaklık yapıyor.

Categories
tags