Skip to main content
header-image
Havacılık

Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Karbon Ayak İzini Azaltmaya Yardımcı Oluyor

July 23, 2022

%100 sürdürülebilir havacılık yakıtı ile karbon azaltma planının ortak paydası nedir? İkisi de GE Havacılık’ın uzun menzilli ticari havacılık turbofanı olan Passport motoru ile bağlantılı. GE Havacılık, Mayıs ayında Cenevre’deki European Business Aviation Convention & Exhibition‘da iki önemli güncellemeden bahsetti: Passport motoruyla ilk %100 SAF testinin başarıyla tamamlanması ve 4AIR ile iş birliğinde Passport motorunun operatörleri de dahil olmak üzere müşteriler için yeni bir karbon dengeleme programı.

GE Havacılık Passport Motor Programı Başkanı Melvyn Heard, “Müşterilerimiz, Passport’un önceki nesil iş jet motorlarına kıyasla daha fazla yakıt tasarruflu teknolojileri ve daha düşük karbonlu yakıtlarla çalışabilme özelliği sayesinde, Passport motorunun uçuşta CO2 emisyonlarını azaltmalarına ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabileceğinden emin olabilirler.” diyor.

Passport %100 SAF Testi

23 Mayıs’ta EBACE‘yi başlatan GE Havacılık, daha düşük karbonlu jet yakıtı olan %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanan Passport motorunun, testlerini kısa süre önce tamamladığını duyurdu. Artık Passport motoru da tüm GE motorları gibi onaylı SAF ile çalışabiliyor. Passport motoru ilk kez %100 SAF ile test edildi ve son testler çalışabileceğini onaylıyor.

Kullanım için onaylanmış SAF, petrol bazlı Jet A veya Jet A-1 yakıtının karışımı ve maksimum %50 karışım sınırında bir SAF bileşeni. Teknik standartlar geliştiren ASTM International, henüz %100 SAF’i belgelemedi. GE‘nin yakıt uzmanlarından biri, geleneksel jet yakıtı ile karıştırmayı gerektirmeyen %100 SAF’in standartlaştırılmış özelliklerini geliştirmek için uluslararası bir görev ekibine başkanlık ediyor.

Mart ayında GE Havacılık‘ın güney Ohio’daki Peebles Test Merkezi’nde birkaç gün boyunca motorla zemin testi yapıldı. Testin amacı, geleneksel Jet A ile karşılaştırıldığında %100 SAF ile motor teknolojisinin performansını ve çalışma kapasitesini değerlendirmekti.

Yeni Karbon Dengeleme Programı

GE Havacılık ayrıca EBACE‘de 4AIR ile yeni bir karbon dengeleme programı başlattığını duyurdu ve iş havacılığı müşterilerine uçuş CO2 emisyonlarından kaynaklanan çevresel etkilerini dengeleyen kapsamlı sürdürülebilirlik programlarına erişim sağladı.

4AIR ile birlikte çalışan GE Havacılık, müşterilerin ormancılık ve yenilenebilir enerji gibi önemli taahhütlerde bulunmalarını sağlıyor ve uçuştan kaynaklanan emisyonlara eş değer emisyonları azaltmalarını sağlayan karbon dengeleme programlarından yararlanabiliyor.

Dengeleme projeleri endüstri standartlarına göre bağımsız olarak doğrulanıyor ve kalıcı olarak kullanımdan kaldırılıyor. Bu nedenle bir kredi yalnızca bir kez talep edilebiliyor. 4AIR bu süreci pilotlar için sorunsuz hale getirmek için, her uçuşa uygun hacimlerin belirlenmesini ve kullanımdan kaldırılmasını sağlamak için kredileri izleyecek.

Karbon dengeleme programı, GE‘nin OnPoint hizmet programı müşterileri için uygulanıyor.

GE Havacılık’ın CO2 Emisyonlarını Azaltma Taahhüdü

GE‘nin 2018 yılında hizmete giren Passport motoru, şu anda 18.000 libre itiş sınıfında çalışan diğer motorlara göre %3, CF34-3 motoruna göre ise %17 daha düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Blisk fan kanatları, yüksek verimli basınç sistemi, yoğun yanmalı ihtirak sistemi, tescilli türbin sistemi ve yüksek verimli karıştırıcı, Passport motorunun gelişmiş yakıt verimliliğini sağlamaya yardımcı oluyor.

GE‘nin hedefi, satılan ürünlerin kullanımından kaynaklanan Kapsam 3 emisyonları da dahil olmak üzere 2050 yılına kadar net sıfır şirket olmak. GE ayrıca Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonları dahil olmak üzere kendi tesislerinde ve operasyonlarında 2030 yılına kadar karbon nötr olmayı taahhüt ediyor.

GE Havacılık bu hedefleri doğrultusunda, havacılık endüstrisinin 2050 yılına kadar ticari uçuştan kaynaklanan net sıfır CO2 emisyonuna ulaşma niyetini tam olarak destekliyor. Bu, endüstrinin emisyonları azaltmak için devrim niteliğindeki teknolojileri kullanmasını ve SAF ve hidrojen gibi alternatif yakıtların artan kullanımını ve kullanılabilirliğini savunması anlamına geliyor.

Categories
tags