Skip to main content
header-image
sağlık

Suni Solunum Cihazı Üretimi için Bütün Eller Birleşti: Gönüllü Çalışan Tutku Gövsa

April 03, 2020

GE Sağlık’ın Wisconsin’deki Madison üretim fabrikasındayız. Burada Covid-19 salgınıyla mücadele için hayati önem taşıyan bir tıbbi malzeme üretiliyor: Suni solunum cihazı.

Suni solunum cihazlarına olan yüksek küresel talep hâlihazırda muazzam boyutlarda ve virüs yayılmaya devam ettikçe de büyümeye devam edecek. GE Sağlık ise talepteki bu çarpıcı artışın karşılanmasına yardımcı olmak için tüm olanaklarıyla çalışıyor. Covid-19 salgını başladığından beri, GE Sağlık birimi suni solunum cihazı üretim kapasitesini ikiye katladı ve ikinci çeyreğin sonunda yeniden ikiye katlamayı planlıyor. Ayrıca Madison’daki mevcut üretim hattını 7/24 operasyonlara genişleterek hayat kurtaran bu karmaşık makinelerin nasıl monte edileceğini ve test edileceğini öğretmek üzere yaklaşık 100 GE gönüllüsünü de bünyesinde topladı. 

PC Image

Tutku Gövsa aslında, GE Sağlık için Wisconsin Wauwatosa’da çalışıyor. Satış ekibi tarafından müşterilere fiyatlandırma sunmak ve fiyat teklifi vermek için kullanılan bir uygulamayı denetleyen görüntüleme iş alanının ticari platform lideri. 17 Mart’ta müdürü “üretim desteği” konulu bir toplantı düzenlediğinde, Gövsabunun normal işiyle ilgili olduğunu sanmıştı. Ancak düşündüğünün aksine yöneticisi ekibine; Madison fabrikasındaki meslektaşlarının, suni solunum cihazları yapmak ve üretimin hız kesmeden devam etmesine yardımcı olmak için gönüllüler aradığını söyledi.

Gövsa, hemen yardım etmek istedi ve düşüncesini eşi ve iki çocuğuyla paylaştı. Onlar da Gövsa’nın bu seçimini desteklediler. “Ailemizin kararıydı.” diyor Gövsa  “Bu, sadece şirket için değil, tüm dünya için acil bir durum.”

Bu sırada, Madison’daki GE Sağlık Life Care Solutions (LCS) fabrikasında Mark Goyette, gönüllüleri almaya ve eğitmeye hazırlandı. 22 yıldır GE’de çalışan ve LCS Operasyonları’nın Genel Müdürü olan Goyette GE Sağlık’ta sadece suni solunum cihazları değil, aynı zamanda anestezi makineleri ve diğer tıbbi cihazları da üreten küresel iş birimi için tedarik zincirini denetliyor.

PC Image

Bu zorlu süreçte, Goyette‘in suni solunum cihazı üretim hattının üç vardiyaya çıkarmak ve suni solunum cihazları üzerinde çalışan ekibin sayısını en az iki kat artırmak için operasyonları yeniden yapılandırması gerekiyordu. Fabrika zaten, Covid-19’a neden olan virüsün küresel olarak yayılacağının anlaşıldığı Ocak ayından itibaren personel sayısını ve mesai saatlerini çoğaltmıştı.

Fabrika, operasyonlarını 7/24 bandına çekmek için, yeni ikinci ve üçüncü vardiyaları kapsayacak şekilde kalite denetimi ve malzeme taşıma gibi alanlarda uzmanlık eğitimi almış çalışanlara ihtiyaç duyuyordu. Ayrıca genişletilmiş montaj hatlarında çalışanlara da ihtiyaç vardı. Bir hafta içinde diğer uzman çalışanlara ek olarak Gövsa gibi, GE gönüllüleri talep ettiler. Tedarikçi kalite mühendisleri, diğer Wisconsin fabrikalarından üretim işçileri, mağaza denetçileri ve emekliler de dâhil olmak üzere yeni işe alımlar “Dalga 1” olarak adlandırıldı.

Ertesi gün Gövsa eğitimine başladı. Suni solunum cihazına güç veren havalandırma motorunun nasıl monte edileceğini öğrenmek için üretim hattında deneyimli bir işçi ile eşleşti. Eğitimini 18 Mart’ta tamamlayanGövsa, 20 Mart Cuma günü, uzun süredir fabrikada çalışanların ve yazılmış kapsamlı yönergelerin rehberliğinde, havalandırma motoru segmentinin birkaç setini yaptı. 

Madison’daki ilk gününde, tesis yöneticileri her vardiya için gerekli yetkinlikleri ve rolleri anlattılar. Gönüllüler koruyucu ayakkabı ve gözlüklerle hazırlandı. Gövsa fabrikayı gezerken, sevkiyata hazır bir dizi suni solunum cihazı gördüğü anda, görevinin somut yansımasının ne kadar önemli olduğu anladığını ve duygulandığını söylüyor. 

Gövsa’nın havalandırma motorunun montajındaki rolü, suni solunum cihazı yapımının karmaşık ve titizlikle izlenen sürecinde önemli bir adım. İlk aşamada, işçiler hastanın akciğerlerine giren ve çıkan gazların akışını düzenleyen “valflar” inşa ediyor. Goyette bunların; sıcaklık, nem ve parçacıklar bakımından kontrol edilen odalarda inşa edilen oldukça hassas bileşenler olduğunu söylüyor.

Fabrika şu anda 7 gün 24 saat çalışıyor, Elde edilen bu başarı, Tutku Gövsa gibi gönüllülerin ve onlara rehberlik eden deneyimli üretim çalışanlarının katkıları olmadan gerçekleşemezdi. Covid-19 vakalarının sayısı dünya çapında artmaya devam ettikçe, fabrika önümüzdeki haftalarda tesise daha fazla çalışan almayı planlıyor.

Hafta sonu boyunca Gövsa, fabrikada tek başına da yetkin olmasını sağlayacak ek eğitimini tamamladı. 15:30’dan gece yarısına kadar süren tek başına ilk vardiyasını tamamladıktan sonra Madison’a dönmeden önce ailesiyle biraz vakit geçirmek için evine döndü.

Bu kesinlikle çok zorlu bir süreç.” diyor Gövsa ve ekliyor: “Ama gecenin sonunda, başınızı yastığa koyduğunuzda yaptıklarınızdan gurur duyuyorsunuz. Umarım bu zor günleri birlikte hareket ederek aşarız.”

Categories
tags