Skip to main content
header-image
GE Türkiye

Stajyerlerimiz Anlatıyor: Kariyerini GE’de Şekillendirmek

January 06, 2023

Gelecekte iyi bir mühendis olmak için işe nereden başlamak gerek? Birçok mühendis adayı öğrenci ve yeni mezun bu sorunun cevabını arıyor. Bu soru ile yola çıkan geleceğin mühendisleri her yıl kendilerini tanımak ve gelecekteki kariyerlerini şekillendirmek için GE’nin staj programlarına başvuruyor. Üniversitelerin 3. ve 4. sınıflarında eğitimini sürdüren öğrenciler, minimum 6 aylık uzun dönem staj programı GEnius’a katılabiliyor. Bunun yanı sıra yeni mezunlar, Edison Mühendislik Geliştirme Programı gibi ileri seviye bir teknik müfredata sahip programlara da katılım gerçekleştirebiliyorlar. Fakat stajyerler burada yalnızca iyi bir mühendis olmayı öğrenmiyor. GE’nin kişisel gelişim eğitimleriyle birlikte kendilerini sürekli geliştirme imkânı da elde ediyorlar. Tüm bu staj programlarında GE’nin öncelikli hedefi ise sorumluluk sahibi, çözüm üretmeye hevesli alanında iyi ve profesyonel mühendisler yetiştirmek ve staj sürelerince onlara unutulmaz bir iş deneyimi yaşatmak.

GE Grid Solutions Gebze üretim tesisinde çalışan stajyerler nasıl bir süreçten geçiyorlar?

Marmara Üniversitesi Mekatronik Bölümünden mezun olduktan sonra GE ile yolları kesişen Mert Alkan, GEniusprogramında yaptığı bir yıllık stajının ardından GE Grid Solutions Gebze fabrikasında Üretim Mühendisi olarak çalışmaya başladı. GE’deki staj sürecinin mevcut pozisyonuna yol açtığını belirten Alkan, “Staj sürecimde fabrikayı tanıma fırsatım oldu ve üretim proseslerini, farklı departmanları görme şansı yakaladım. Kariyerim tam olarak bu süreçten sonra netleşti.” diyor. Staj yapmak için GE’ye başvurduktan sonra mülakatları tamamlayan ve staj yolculuğu başlayan Alkan, staja başlamadan önce de GE’nin gerçekleştirdiği işleri yakından takip ettiğini belirtirken, global sahada güçlü bir markayla çalışmanın önemli bir tecrübe olduğunun altını çiziyor. Global sisteme sahip bir yapı içerisinde çalışmayı, burada farklı ünitelerle ve kişilerle ilişki kurmayı stajının en avantajlı bölümü olarak değerlendiren Alkan, çalışılan projelerde tüm departmanlarla sürekli iletişim halinde olmanın farklı açılardan gelişmeyi sağladığına değiniyor. İnovatif, lider ve çok kültürlü bir yapı içerisinde takım halinde çalışmanın önemini vurgulayan Alkan için GE Grid Solutions ekibinin en ayırt edici özelliklerinden biri de insan kaynaklarının tüm staj sürecine destek vermesi.

GE’de staj yapan başka bir isim de Gülsünur Akbıyık… Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği okuyan ve stajını GE Grid Solutions Gebze tesislerinde yapan Akbıyık,  “GE gibi profesyonel ve dinamik bir şirkette stajımı gerçekleştirmek geleceğim için çok belirleyici oldu.” diyor ve bu yapı içerisinde beklentilerinin de ötesinde bir iş ortamında çalıştığını ekliyor. Çalışma alanı geniş olduğu için endüstri mühendisliği okuduğunu belirtirken, GE’nin tam da hayal ettiği işi yapmasına destek olduğunu söylüyor. Tedarik zinciri alanında stajını gerçekleştiren Akbıyık için en önemli noktalardan biri, tüm departmanların birbirine yakın olması ve problemler karşısında ekiplerin çok çevik bir şekilde aksiyon alarak profesyonel bir şekilde süreci yönetmesi. Farklı departmanları keşfetme fırsatı yakalayanAkbıyık, “Bu sistem kendimi tanımamı sağladı. Gelecekte GE’de çalışmayı çok isterim.” diyor. GE’de çalışmayı profesyonel, dinamik ve çevik olarak nitelendirirken, global bakış açısına sahip olmasını burada yaptığı staja borçlu olduğunu belirtiyor.

GE gibi köklü bir şirketin kültürünü anlayabilmek için yabancı dilin başvurularda önemli bir yere sahip olduğunu belirten Mert Alkan ve Gülsunur Akbıyık, “Üniversitede yaptığınız çalışmaları CV’nize eklemeniz ve GE’de staj yapmak için motivasyonlarınızı belirttiğiniz bir ön yazı hazırlamanız çok önemli.” diyerek GE’de kendileri gibi staj yapacak çalışma arkadaşlarına tavsiyelerde bulundular.

Categories
tags