Skip to main content
header-image
Yenilenebilir Enerji

Rüzgâra ve Çalışma Hayatına Yön Vermek

March 15, 2022

Tüm iş kollarında kadın-erkek çalışan dengesinin sağlanması, GE'nin sürekli üzerinde durduğu, gerekli iyileştirmeler için önemli adımlar attığı bir konu. Bu denge tabii ki sadece çalışan sayılarına bağlı kalınan dar bir alan değil. Kadın çalışan oranını korumanın ve artırmanın yanı sıra benzer iş alanlarında ücret eşitliğinin sağlanması, yönetim kademelerinde kadın liderlerin bulunması gibi çalışmalar da bu amaca giden yolda önemli yapı taşları. GE, bu konudaki çalışmalarında birçok veriyi detaylandırdığı küresel bir çalışma olan "GE 2021 Yıllık Çeşitlilik Raporu"nu yakın zamanda yayınladı. Yerel bir örnek olarak ise GE'nin bir iştiraki olan ve Bergama'da faaliyet gösteren rüzgar türbini kanadı üreticisi LM Wind Power, bu konuda oldukça başarılı adımlarla öne çıkan bir örnek.
LM Wind Power, 202 kadın çalışanıyla %26 kadın çalışan istihdam oranı olan bir üretim sahası. Lider pozisyonlarında ve sahada birçok kadın görev alıyor, erkekler çalışanlarımızla aynı alanlarda eşit bir şekilde çalışıyor. Örneğin kadın forklift operatörleri de sahada aktif bir şekilde bulunuyor. Bu sayıyı yükseltmek ve nitelikli bir şekilde koruyabilmek için yapılan çalışmalardan biri, "Female Talent" programı. LM Wind Power tarafından küresel olarak yönetilen bu program temel olarak kadın liderler yetiştirmeyi amaçlıyor. Şu anda Bergama tesisinde bu programa katılan 4 isim bulunuyor ve bu isimler finans, etkili sunum yöntemleri, yabancı dil gibi birçok detaylandırılmış eğitimin bulunduğu bir programa tabi tutuluyor. Kadın lider ortaya çıkarmanın önemli taraflarından biri de diğer kadınlar için rol model olabilecek kişilerin bulunması. Rol model eksikliği, dünyanın her yerinde çalışma hayatına katılan ya da katılmak için çabalayan kadınların önünde ne yazık ki büyük bir engel.
LM Wind Power'da kadınların çalışma hayatına katılımında önemli bir yer tutan çalışan bir anne olmanın getirdiği zorluklara karşı atılan önemli adımlar da bulunuyor. Bunlardan biri, tesis içerisine kurulan tam teçhizatlı bir emzirme odası. Diğer bir adım ise tabii ki kreş anlaşması. Ebeveynlerin çalışma alanlarına geldiklerinde çocuklarını güven, mesafe ve hijyen gibi önemli kriterleri sağlanmış bir alana bırakabilmeleri iş-özel hayat verimliliği için kritik bir nokta. LM Wind Power'ın gerçekleştirdiği kreş anlaşmasıyla bu kriter sağlanıyor ve çalışanlar çocuklarını güvenle bu bakımevine teslim edebiliyor.
Şimdi LM Wind Power Bergama'da çalışan ve çocuklarını anlaşmalı kreşe gönderen anneleri dinliyoruz:
Pelin Özel – Üretim Operatörü
ge gelisim
"Normalde oğlum bir kreşe gitmiyordu ama bu fırsat sayesinde okula başladı. Kısa bir zaman olmasına rağmen oğlumdaki gelişmeleri fark edebiliyoruz. İletişimi güçlendi, insanlarla ve arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirdiği için kendini ifade etme yeteneği gelişti. Bu durum bizi çok mutlu ediyor. LM Wind Power'ın bize sunduğu bu fırsat sayesinde gerek çalışma hayatım gerekse iş hayatım daha düzenli ve daha kolay bir hal aldı."
Nurgül Gezgin – Üretim Operatörü
ge gelisim1
"Uyku düzeni, yemek yemesi, arkadaşları ile iletişimi gibi konularda her bakımdan oğlumun hayatı düzene girdi. Kreş sonrası iletişimimiz arttı. Arkadaşlarıyla oyuncak paylaşımı oyun kurma özelliği arttı. LM Wind Power'a bize böyle bir imkan sunduğu için teşekkür ederim. Kreşimizden de çok memnunum ve bu imkanın çalışan annelere avantaj olduğunu düşünüyorum."
Buket Mendillioğlu – Laboratuvar Teknikeri
ge gelisim2
"LM Wind Power'ın sağladığı kreş imkanı hem bizim için hem de çocuklarımız için çok büyük bir ayrıcalık oldu. Kreşe başlamaları ile birlikte çocuklarımızın uyku düzeni, yeme düzeni ve iştahı bile değişti, arkadaşlarıyla olan iletişimleri güçlendi. Mesela daha önce oyuncak paylaşımı hiç yokken ve yaşıtlarıyla çok fazla oynamak istemezken, kreşe başladıktan sonra yaşıtları ile oyun kurmaya ve onlar ile oyun oynamaya başladı."

Categories
tags