Skip to main content
header-image
GE Türkiye

Polonya’nın Çevre Dostu En Büyük Jeneratör Transformatörleri Gebze Fabrikasında Üretiliyor

December 06, 2022

Enerji dünyası ve teknolojileri geliştikçe önümüzde her zaman zorlanması gereken yeni sınırlar beliriyor. Şebeke Çözümleri ekibi ise enerji dünyasındaki ihtiyaçlara yönelik, Türkiye’de değer yaratan üretimler gerçekleştirmek ve dünyanın zorluklarına karşı çözüm üretebilmek için sınırların ötesine geçmeye hevesli… Ekip, Polonya’nın en büyük enerji şirketi PGE’nin siparişi üzerine Polonya’nın en büyük jeneratör transformatörlerini Gebze Güç Transformatörleri Fabrikasında üretti ve PGE’ye teslim etti. Dolna Odra Santrali’ni donatacak ve elektrik üretiminde teknik olarak en yüksek verimi sağlayacak olan 830 MVA jeneratör transformatörleri, yüzbinlerce haneye elektrik ulaştıracak.

Gebze’de üretilen en büyük transformatörlerden olan bu üniteler, Dolna Odra Santrali’nin verdiği bilgilere göre CO2 emisyonlarını yılda 2-3 milyon ton düşürmeye yardımcı olacak. Bu transformatörler, düşük emisyonları ve yüksek verimi sayesinde elektrik üretimi için daha az yakıt kullanılmasını sağlayarak çevreye kayda değer ölçüde katkı sağlayacak. Aynı zamanda Polonya’da yaklaşık yüzbinlerce haneye elektrik ulaştıracak.

GE’nin Gebze’deki fabrikası, yaklaşık 100 kişiden oluşan alanında uzman mühendis ekibi ve 1000’e yakın çalışanı ile özel transformatör ve şönt/seri reaktör üretiminde dünyanın en yetkin fabrikalarından biri. 40.000 MVA üretim kapasitesiyle, 90 m2’lik alanda hizmet veren fabrika, üretiminin %85’ini ihraç ediyor. Tüm üretim sürecine lojistiği de dahil eden Gebze fabrikası, genellikle sipariş üzerine, ihtiyaca özel çözümlerle üretimlerini gerçekleştiriyor. Bünyesinde kendi transformatör kazanı üretim tesisini de bulunduran Gebze fabrikasının Şebeke Çözümleri ekibi, gelecek nesillere sürdürülebilir çevreci üretim bakış açısına sahip ürünler sunuyor.

Grid Solutions Fabrika Direktörü Yetkin Duman, Tüm süreçlerimiz verimlilik esaslı. Tüm transformatörlerimizde, müşterilerimize daha etkin çözümler sunmak için çalışıyoruz. Bu prensiple, ürettiğimiz transformatörlerin karbon ayak izlerini azaltıyor, müşterilerimize çok daha verimli çözümler sunuyoruz.” diyor. Gebze fabrikasının tüm müşterileri, transformatörlerin enerji kayıplarını azaltmak ve performansları en üst düzeye çıkarmak da dahil olmak üzere, tüm ihtiyaçlarını her alanda verimli bir şekilde karşılamak üzere çalıştığını biliyorlar.

Yüksek kalite standartlarına sahip, modern üretim teknikleri ve çalışanlarının azmi ile Gebze fabrikası sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada sınırları aşabileceğini kanıtlamaya devam ediyor. GE Şebeke Çözümleri, kazanılan imkanlar doğrultusunda enerji sektöründe tüm faaliyetlerini hem Ar-GE, hem de uygulama faaliyetleri  ile devam ettiriyor.

Categories
tags