Skip to main content

Mutlu Yıllar Edison!

February 10, 2017

Ortalama bir doğum günü pastasına 170 mum sığdırmak çok kolay olmasa gerek. Ancak Edison bugün yaşasaydı 170 yaşında olacaktı ve mutlaka bunun kolay bir yolunu bulurdu. Belki de olaya hemen farklı bir bakış açısıyla yaklaşır, “bir mum ışığı kadar” şeklinde miktar belirten “Kandela” biriminden 170 kandela üreten bir ışık kaynağıyla sorunu anında çözerdi.

image_image

Edison’un oldukça ünlü birçok sözü var. Bunlardan biri de “Bazı yenilgilerin nedeni, insanların işi yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını bilememeleridir.” sözü. Bu sözün doğruluğu sadece Edison’un doğumuyla bile kanıtlanabilir: Dünyayı değiştiren ve bulunduğu yüzyılın en büyük bir mucidi Edison, 7 çocuklu bir ailenin son çocuğu.  7 yaşındayken ailesiyle birlikte Port Huron, Michigan’a yerleşti ve ilköğrenim hayatına başladı. Şimdi geriye dönüp bakıldığında eğitim hayatının zorlu basamaklarını koşar adım çıkması beklenen bu dahi çocuk, eğitim hayatının sadece üçüncü ayında başarısızlığı sebebi ile okuldan atıldı. Bunu yapan eğitimci belki de kararından o dönem için çok memnundu ama Edison’un başka bir sözü de böyle durumlar için çok yerinde oluyor: “Bana tam anlamıyla tatmin olmuş bir adam gösterin ve ben de size başarısızlığı göstereyim.”

image_image

Edison hayatı boyunca milyonlarca fikir üzerine çalıştı, binlerce başarılı fikrini üretime geçirdi ve endüstrileri değiştirdi. Ona göre kullanışlılık, bir fikrin-ürünün gerçek değerini belirliyordu. Bugünün koşulları, yeni sanayi devrimi, dijitalleşme düşünüldüğünde, Edison’un bu düşünce yapısını anlamak daha kolay görünüyor: İki zamanlı bir motor değerlidir çünkü kullanışlıdır. Peki ya bir jet motoru? Bu artı değer onu olduğundan çok daha değerli yapmaz mı? İşte burada her ürünün olduğundan daha değerli olabileceği noktasına geliyoruz ki, bu geldiğimiz yer Edison’un kurduğu ve 125 yaşındaki bir start-up olan GE’nin inovasyon ve verimlilik tutkusunun altındaki düşünce sistemi. İnsanların işine yarayacak her şey üretilebilir, üretilmiş olan her şey daha verimli hale gelebilir.

Edison’un yenilikçi düşünceleri, GE’nin start-up kültürüyle çalışması ve bu kültürün nesiller boyu aktarımı;  GE’yi endüstriyel bir devden, dijital endüstriyel bir deve dönüştürdü. Bugün GE yıllardır kullanımda olan her şeyi dijitalleşmenin gücüyle daha verimli hale getirebiliyor. Uçaklar bir uçuşta terabaytlarca veri üretiyor, işlenen veriler bakım sürelerini kısaltıyor ve yakıt maliyetlerini azaltıyor. Yıllardır dönen rüzgâr türbinleri, üzerlerindeki sensörlerle veri topluyor, bütün bir rüzgâr santrali üzerindeki türbinler birbirleri ile iletişime geçerek en düşük rüzgârdan bile en yüksek verimi alıyor. Ya da jet motorlarından kazanılan deneyim bir gaz türbini üzerinde kullanılıyor ve bir anda dünyanın en verimli gaz türbini üretime başlıyor.

Categories
tags