Skip to main content

MRI’lar, Ultrasonlar, Dijital X-ray’ler Olimpiyatçılar İçin Hazır

August 17, 2016

Olimpiyat oyunları; binlerce sporcunun insanüstü yeteneğiyle fiziksel bir festival iken aynı zamanda dünyanın her yerindeki milyarlarca izleyici için de bir hayranlık kaynağı. Bu rekor performansların arkasında yüzlerce doktor, fizik tedavi uzmanı, masaj terapisti, diyetisyen, koçlar ve daha nicesi var. Onların arkasında ise ultrason, MRI ve X-Ray cihazları gibi dijital görüntüleme teknolojileriyle donatılmış, tanı görüntüleme için de GE Sağlık Dijital çözümleriyle kurulmuş en son ve en büyük sağlık merkezi olan Olimpiyat Oyunları Kliniği yer alıyor.

Tüm bu teknolojiye erişimin yanı sıra, Rio’da -ilk kez- bütün sporcuların sağlık hareketleri Elektronik Sağlık Kayıtları (EMR) ile izlenecek. EMR’ların gelişimi ve tamamen entegre dijital sağlık çözümleri, tüm olimpik sporcular için hızlı bir tanı ve tedavi sunmanın yanı sıra oyunlardan sonraki sağlıkları için de dijital bir kayıt sağlıyor.

GE, Olimpiyat oyunlarının dünya çapında partneri ve Poliklinik’in bütün dijital görüntüleme ekipmanlarının da sağlayıcısı. Bu ekipmanlar, Paralimpik Oyunların kapanış seremonisinden sonra Rio 2016 Organizasyon Komitesi tarafından Brezilya’daki hastanelere bağışlanacak. GE aynı zamanda Olimpiyat Oyunları için Merkezi Uygulama Çözümleri ile yeni elektronik sağlık kaydı ağını da oluşturdu.

Dr. Richar Budgett Olimpiyatlardan altın madalya almış ve 1992’den beri yaz ve kış olimpiyatlarında önemli medikal roller üstlenmiş bir spor hekimi. 1984 Los Angeles olimpiyatlarında Büyük Britanya’nın kürek takımında altın madalya kazandı. 2012 Londra Olimpiyatları başladığında Baş Sağlık Sorumlusu oldu. Bugün Budgett IOC’nin Sağlık ve Bilim Direktörü olarak Poliklinik’in işleyişini gösterecek ve EMR’ların neden bu ve sonraki Olimpiyat oyunları için bir kilometre taşı olduğunu açıklayacak en iyi kişi.

Budgett: “Ben her zaman Olimpiyat oyunlarında Poliklinik’in sağlık bölümünün tacı olduğunu söylemişimdir. Olimpiyat Köyü’nün ortasında oldukça büyük bir bina ve sporcular veya Olimpiyat ailesinden biri hastalandığında gittikleri yer. Operasyon gerektirmeyen her sorunun üstesinden gelinebiliyor. Araştırma kısmı ise -hızlı ve doğru tanı koymayı sağlayan yer- gerçekten önemli. Poliklinik’te tarama, MRI ve CT taraması, X-Ray, ultrason var ki doğru tanıyı çabuk koyalım ve sporcuları en hızlı şekilde iyileştirerek tekrar sahaya çıkartalım. Bu Olimpiyat Oyunları için en önemli kısım.

Yıllar içinde daha sofistike hale geldi ve Londra 2012’de, ben Baş Sağlık Sorumlusu’yken çok yoğun kullanıldı. Poliklinik’te binlerce ve binlerce hasta danışması vardı. En önemli şey spor hekimi sağlaması ve bugünlerde bir ekip sağlıyor. Spor hekimine fizyoterapistler, masaj terapistleri ve ortopedi uzmanları, cerrahlar, dişçiler, eczacılar gibi pek çok uzman eşlik ediyor” dedi.

İçerdeki Hava

İçerde ekipmanların etrafında büyük bir entelektüel aktivite var. Aynı zamanda doktorlardan bazıları ve ülkedeki diğer sağlık çalışanları bunun bir parçası olmak için gönüllü oluyor. Yani içerde kesintisiz bir profesyonel gelişim ve öğrenme fırsatı var ve Poliklinik’in sağlık ekibi normal olarak yıllarca anlatabilecekleri bir deneyime sahip oluyor.

Surround Ultrason

Giderek daha fazla spor hekimi, diğer doktorların stetoskop kullanması gibi yaygın bir şekilde ultrason kullanıyor. Bu kullanım, kas-iskelet konsültasyonu yapan çoğu doktor için artık standart bir ekipman haline geldi. Sporcularla ilgilenen doktorların ultrason kullanma konusunda büyük bir ustalığı var. Eğer daha komplike ve emin olamadıkları bir sorunla karşılaşırlarsa da Poliklinik’in daha büyük, sofistike ultrasonlarını kullanan radyolojistlere başvuruyorlar; ya da MRI’a veya CT ve X-Ray’e. Ultrason, X-Ray ve MRI yaygın biçimde kullanılıyor.

Acı Noktaları

Spor sakatlanmalarının istatistiklerine bakarsanız tüm spor dallarında en yaygın karşılaşılan sakatlığın dizde olduğunu görürsünüz. O nedenle görüntülemede birçok diz görüntülemesi olacak. Hangi sporla ilgilendiğinize göre sakatlık türleri de spesifikleşebilir.

Londra 2012 Olimpiyat Oyunlarında Poliklinik’te 1.711 tarama (X-Ray, CT, MRI ve ultrason) yapıldı, Paralimpik Oyunlarında 655 tarama yapıldı. Son istatistiklerin gösterdiği üzere Poliklinik’te en çok bakılan yer diz oldu. (tüm taramaların %16.9’u) Bunu omurga, (%13.2) omuz ve köprücük kemiği (%7.7) takip etti.

Tüm gece ayakta

Poliklinik Olimpiyat köyü açıldığı 24 Temmuz tarihinden itibaren kapanış seremonisi bitene kadar 7/24 çalışıyor. Gece saatlerinde yalnızca acil servis olarak hizmet veriyor. Genel hizmetler gece 11’de kapanıyor; ancak bir sporcunun gece 1’de gelip tarama yaptırması alışık olunmayan bir durum da değil.

Birbiriyle bağlı bakım ile altın madalyaya

Olimpiyat oyunlarında Elektronik Sağlık Kayıtları (EMR) var. Doktorlar, fizyoterapistler ve sporcularla ilgilenen herkes sağlık hizmeti sağlarken kayıtları kullanabiliyor. Bir sporcu ile ilgilenen bireysel klinik çalışanları değil; çoklu disipline sahip bir ekip. Bu çoklu disipline sahip ekipte eczacıdan diş hekimine, genel spor hekiminden ortopedi uzmanına, radyolojiste, fizyoterapiste, masöre; herkes yer alabilir. Sporcu bütün bu uzmanlara görünebilir ve Elektronik Sağlık Kaydı sayesinde pratisyen bir bakışta sporcuya neler olduğunu, ne gibi kontrollerden geçtiğini ve sonuçlarının ne olduğunu, sporcunun nasıl bir tedavi aldığını ve tedaviye nasıl cevap verdiğini görebilir.

Dr. Richar Budgett, “EMR’ın en önemli yanı ise size uzun vadeli izleme sağlaması. Oyunlarda izleme alınıyor; ki bu sporcuların yaygın olarak karşılaştığı sakatlık ve hastalıkların bilinmesini sağlıyor. Bu bilgi 4 yıllık bir periyotta daha da önemli hale geliyor. Enstitüleri, olimpiyat komitelerini ve ekipleri EMR kullanmaya davet ediyoruz. Dört yıl boyunca kullanarak sporculara neler olduğunu, farklı doktorlarca uygulanan tedavilerin ne kadar etkili olduğunu görebilir ve sakatlıkları ve hastalıkları önceden önleyebiliriz ki bu IOC’nin Sağlık ve Bilim Komisyonunun birincil amacı. Bu GE ortaklığıyla üzerine çalıştığımız bir konu, dünyadaki bütün enstitülerin kullanabileceği bir şey yaratmak” dedi.

Categories
tags