Skip to main content

Mesleklerin Cinsiyeti Yoktur: Ezgi ile Tanışın

October 04, 2017

GE, 2020 yılına kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi teknik alanlarda 20.000 kadını istihdam etmek için kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Bunun için de başarıları GE kadın mühendislerinin hikayelerini bu konudaki paydaşı BinYaprak ile GE Türkiye Blog okuyucularına ulaştırıyor. Sizlere ilham olması dileğiyle GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde GE Havacılık Mühendisi olan Ezgi Balkaş; mühendis oluşunun hikayesini, deneyimlerini, hayatının dönüm noktalarını paylaşıyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ezgi, okul yıllarında da teknik projelerde yer almaktan geri kalmıyor. Üniversite yıllarında yarış aracı tasarımı üzerine projelere katılan Ezgi röportajında, o dönemde bir “kadın mühendis” olarak karşısına çıkabilecek ufak tefek sorunları doğru yöntemlerle aşabildiğini belirtiyor. Farklı şirketlerde staj yapan Ezgi, GE’yle de bir staj programı aracılığıyla tanışıyor ancak daha sonra işler ciddileştiğinde sadece bir stajyer olarak değil, Edison Mühendislik Geliştirme Programı (EEDP) kapsamında GE bünyesine katılıyor.

image_image

Ezgi, GE’nin havacılık alanında geliştirdiği yepyeni teknolojileri test ediyor.
Edison Mühendislik Geliştirme Programı, zengin endüstri birikimini özenle tasarlanmış bir şekilde aktararak nitelikli teknolojik araştırmalar yapabilecek, üstün donanımlı teknik liderler geliştirmeyi amaçlayan bir program. Sunulan bu denklik olanağı sayesinde, halen programa kayıtlı olan ya da programı başarı ile tamamlamış mühendisler, endüstriyel kabiliyetlerinin yanında akademik olarak da gelişerek yüksek lisans ya da doktora derecesi alabiliyor. Program kapsamında mühendisler analiz, tasarım, kalite, güvenilirlik, entegrasyon ve test etme gibi çeşitli deneyimler elde ediliyor. Aynı zamanda bu programın İstanbul Teknik Üniversitesi gibi üniversitelerle de anlaşmaları bulunuyor ve program dahilinde alınan eğitimler yüksek lisans dersleri olarak işlenebiliyor.
Ezgi’de bu program süresince farklı bölümlerde çalışıp farklı disiplinleri tanıma fırsatı bulduğunu belirtiyor. “Bir Edison Mühendisi olarak farklı disiplinler arasında ve takımlar arasında iş birliği kurup, sistemsel boyutta bakabilmeyi öğrendim.” diyor.

image_image

Ezgi’nin başarı hikayesini anlattığı röportajı pek çok kadına ilham olacak.
Ezgi, kendine teknik bir rolde kariyer yolu çizmesinin öncelikle ailesinin yarattığı bilinçle mümkün olduğunu belirtiyor. Ailesi, hiçbir zaman tamir edilmesi, sökülmesi gereken bir şeyde onu bu çalışmanın dışında tutmamış, tam tersine ona işin detaylarını göstererek daha da işe dahil olmasını sağlamışlar. Aile eğitimi tabii ki gelecekte mesleki cinsiyet rollerinin ortadan kalkması için çok ciddi bir rol oynasa da üniversiteler ve endüstri şirketleri, mesleklere yapışan cinsiyet kimliklerini yok edecek, cinsiyet ayrımcılığı gibi sorunların önüne geçecek en önemli kurumlar.

Ezgi Balkaş, bugün GE Havacılık’ta Isı Yönetimi Bölümü’nde test planlaması üzerine ve geliştirilmiş kilit teknolojilerin test edilmesi, bu teknolojiyle tasarlanacak-üretilecek olan motor parçaları üzerine çalışıyor. Sizlere de ilham olması dileğiyle, Ezgi’nin başarı hikayesi nasıl oluşmuş dinlemek üzere onu sizlerle baş başa bırakıyoruz.

https://youtu.be/esZsH_UXjI4

Kadınların teknik rollerde çalışmaya başlaması, mesleklerin baskın cinsiyet yapılarını ortadan kaldırırken aynı zamanda bunu sağlayan ülkelerdeki üretim potansiyelini büyütüyor.  GE’nin bu zorlu hedefindeki paydaşlarından biri de BinYaprak ve bu yapı “Şirketler çalışanlarına söz versin, ilham yolculukları çeşitlensin” mottosuyla çalışan kadın hikayelerini binlerce kadına ulaştırıyor.
Zorlu görevlerin üstesinden gelen bir kadının hikayesini daha görmek ister misiniz? Banu ile tanışın!

Categories
tags