Skip to main content
header-image
sağlık

Meme Kanseri ile Mücadelede Her Şey Aydınlanmayla Başlar

October 28, 2022

GE Healthcare Türkiye meme kanserine karşı mücadeleyi desteklemeye yönelik taahhüdün bir parçası olarak, bu alandaki çalışmalarını 2012’den bu yana farklı aktivite ve kampanyalarla aralıksız sürdürüyor. Daha önce Korkusuz KadınlarKahramanım Benim ve Elinden Geleni Yap gibi birçok kampanyaya imza atan GE Healthcare Türkiye, bu yılki kampanyasına “Aydınlanmayla Başlar” diyerek erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Kampanya başlangıcında, İstanbul’un ikonik yapılarından Atatürk Kültür Merkezi üç gün boyunca pembe ışıkla aydınlatıldı. Ardından meme kanseriyle ilgili farkındalığı artırmak adına “aydınlatıcı” seminerler düzenlendi. #AydınlanmaylaBaşlar etiketi ile sosyal medya hesaplarında ekim ayı boyunca paylaşımlar yapıldı. GE Türkiye hesaplarında ve blog sayfasında meme kanseri ile ilgili bilgilendirici içerikler paylaşıldı.

health alt

Çengelköy Mahalle Evi’nde İstanbul Gönüllüleri aracılığıyla düzenlenen seminerde Meme Radyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Filiz Çelebi meme kanserinin erken teşhisi için alınması gereken önlemleri anlattı. Katılımcılara meme ultrasonografisi hakkında bilgilendirme yaptı.

health alt

Filiz Çelebi, çoğu kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de birçok risk faktörü bulunduğunu söylüyor: “En büyük faktör; kadın olmak. Diğer faktörler ise erken menarş veya geç menopoz, kişinin meme kanseri geçirme öyküsü, kişinin aile hikâyesi, 30 yaşından önce göğüs duvarına RT alması, aşırı kilo, yoğun meme dokusu, stres ve egzersiz eksikliği.”

Tarama, meme kanseri gibi erken tanı ve uygun tedavi ile tamamen iyileşebilen bir hastalıkta büyük bir öneme sahip. Tarama mamografisi, kitle henüz çok küçük boyutlardayken ve diğer organlarda yayılıma neden olmadan daha az invazif yollarla tedaviyi mümkün kılıp, hayatta kalma oranlarını artırıyor.

İleri evrede meme kanseri tanısı konulup kanseri yenen hastalar günümüzde artıyor. Yeni tedavi rejimleri ve akıllı ilaçların kullanımıyla birlikte ileri evre kanser tedavileri alanında uzman onkologların da katkıları artışın en büyük nedeni. Fakat bu hastalığın evresine, yayılımına, kişinin diğer hastalıkları gibi birçok faktöre bağlı bir durum. Bu nedenle daha uzun ve zahmetli bir süreç yerine yılda bir yapılan taramalarla erken tanı olanağı asla akıldan çıkarılmamalı.

Unutmayın; erken teşhis hayat kurtarır ve her şey aydınlanmayla başlar!

Categories
tags