Skip to main content

Meme Kanseri Farkındalık Ayı: Erken Teşhis, Hayat Kurtarır

October 19, 2017

Meme kanseri hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl Ekim ayı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kabul ediliyor. GE de her yıl olduğu gibi bu yıl da meme kanseri konusunda bilinçlendirme ve farkındalık yaratma çalışmalarına devam ediyor. Çünkü; erken teşhis hayat kurtarıyor.
Meme kanseri, dünyada kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden biri. Dünya Sağlık Örgütü’nün bildirisine göre meme kanseri vakalarının sayısı her geçen yıl artıyor. Bunda gelişmekte olan ülkelerde refah artışına bağlı olarak ortalama yaşam süresinin artması ve ilk bebeğe sahip olma yaşının yükselmesi gösteriliyor. Meme kanseri her sekiz kadından birinde görülüyor ancak pek çok kadın farklı sebeplerle erken teşhis imkanını kaçırıyor. Bu sebeplerin başındaysa potansiyel tarama sonucundan ve incelemede yaşanacak rahatsızlıktan duydukları korku ve endişeden dolayı mamografi randevusu almamak geliyor. Oysa yeni tarama sistemleri, kadınların rahat etmesi için hastaya kendi memesinin sıkıştırılma kontrolünü veren sistemler gibi birçok yenilikle dolu.
Günümüzde gelişmiş tanı ve görüntüleme teknolojileri, düzenli olarak gerçekleştirildiğinde kanserin erken teşhisi için oldukça etkili. Aynı zamanda sık aralıklarla yapılan elle kontrol de oldukça kolay bir yöntem olmasının yanı sıra, düzenli mamografi kontrollerine ek olarak yapıldığı sürece azımsanmayacak kadar etkili bir yöntem.

Araştırmalar, dünya çapında her 8 kadından birine hayatının bir döneminde meme kanseri teşhisi konulacağı sonucunu ortaya koyuyor. Bunun için kadınların bazı temel kontrolleri oldukça dikkatli bir şekilde yapması aynı zamanda da çevresindekilere, ailelerine, iş arkadaşlarına da bu konuda bilinçlenmeleri için desteklemesi gerekiyor. Diğer taraftan eşlerin, erkek kardeşlerin, erkek çocuklarının ailelerindeki kadınlara destek olmaları, kontrollerini hatırlatmaları da bir o kadar önemli.

image_image

Meme kanseri kadınların en çok karşılaştıkları kanser türlerinden biri.
GE olarak bu yıl Meme Kanseri Farkındalık Ayı’nda kontrollerin ve bedeninize ilk önce kendinizin yapacağı muayenelerde dikkatin önemini vurgulamak istedik. Bunun içinse bilgilendirici görsellerimizde, ancak dikkatli baktığınızda fark edeceğiniz küçük detaylar yerleştirdik.

image_image

Korkudan kaynaklı sürekli olarak ertelenen mamografi randevuları erken teşhisi engelliyor, tedaviyi geciktiriyor.
Meme Kanseri Farkındalık Ayı boyunca yapacağımız iletişim çalışmalarında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da #HerŞeySeninElinde etiketi ile destekliyoruz.

image_image

Tek bir paylaşım bile farkındalık için küçük ama etkili bir adım olabilir.
Siz de farkındalık iletişimimize #HerŞeySeninElinde etiketi ile yapacağımız paylaşımlarla destek olabilirsiniz.

image_image

Erken teşhis için düzenli olarak hem elle hem de tarama yoluyla yapılan kontrollerinizi ihmal etmeyin çünkü;

Erken teşhis, hayat kurtarır.

 

Categories
tags