Skip to main content
header-image
LM Wind Power

LM Wind Power: Bergama’nın En Yerlisi

October 30, 2021

LM Wind Power 2017 yılında İzmir, Bergama üretim tesisini kurduğunda, bölge halkı henüz rüzgâr türbinlerine dair derinlemesine bir bilgiye sahip değildi. Bugün, Bergama bölgesinde karşılaşacağınız birçok kişi bu temiz enerji üretim yöntemi için LM Wind Power'da yapılan çalışmaların değerini kendi çevresinde ve hayatında görebiliyor. Bunun en güzel örneklerinden biriyse hem LM Wind Power'da çalışan hem de Bergama'da çiftçiliğe devam eden Kemal Kılınç. Kemal, hem çalıştığı yerdeki kazanımlarını kendi özel hayatında uyguluyor olmaktan memnun hem de daha çevreci bir enerji üretimine katkıda bulunmak onu her gün daha çok motive ediyor.
LM Wind Power'da kalite departmanında çalışan Kalite Kontrol Teknisyeni Kemal Kılınç, “Ben bu bölgede büyüdüm, buralıyım. Evim de fabrikaya 5 dakika uzaklıkta. Ziraat bölümü mezunuyum ve 10 yılı aşkın bir süre bu işle uğraştım. Seralarda çalıştım, üretim müdürlüğü dâhil olmak üzere birçok pozisyonda bulundum. Daha sonra LM Wind Power'ın fabrikaya kuruluş esnasında girenlerle daha sonradan ekibe katılanlar arasında bir ayrım yapmadığını, her fırsatın sağlandığını fark ettim ve ben de bu ekibe dâhil olmak istedim. Şu anda kalite kontrol teknisyeni olarak görev yapıyorum. diyor.

a a

Kemal'in hikâyesinde asıl can alıcı nokta ise az önce belirttiğimiz gibi tarımsal üretime hiç ara vermemiş olması. Kemal, "LM Wind Power'da aynı zamanda yerel bir çiftçi olarak da değerimi ortaya koyabiliyorum." diyor. Kemal tarımla ilgilenirken bölge insanıyla da hep yan yana böylece bölgede fabrika ile doğrudan ilişkisi bulunmayan birçok kişi için de bir bilgi kaynağı konumunda. Kemal, "İnsanlar bu fabrikanın çevreci bir enerji türü için çalıştığının farkında. Bölge insanı bize fabrikayla ilgili merak ettiklerini sorduklarında da onların her sorusunu cevaplıyoruz. Bunun ötesinde zaten ben toprakla çalışmayı çok seviyorum ve büyüdüğüm topraklarda ekip biçiyorum. Toprağı, suyu kirletmeyen bir enerji üretim yöntemi için çalışmak beni çok mutlu ediyor." diyor.
Kemal aynı zamanda LM Wind Power çalışanlarının kendini geliştirmekle ilgili birçok fırsat bulabildiğini belirtiyor. Ayrıca her mevkide kadın ve erkeklerden oluşan ekipler ve liderler görülebildiğini, bunun olumlu etkisinin büyük olduğunu söylüyor. Kemal, "Çalıştığım kalite bölümünü çok önemsiyorum. Sürekli olarak sınavlardan geçiyor, yeni bilgiler alıyor, kendimizi geliştiriyoruz. Kanat üretimi komplike bir süreç ve biz bu sürecin tamamında varız. Her bölümle ilgili sorulara cevap verebilecek bilgi düzeyinde olmamız gerekiyor." diyor.
Kemal'in ailesinde LM Wind Power'da çalışan tek kişi o değil. Kardeşi Dilek Döler de yakın zamanda bu ekibe katılmış durumda. Dilek, "Daha önce birçok işte çalıştım, birçok pozisyonda görev yaptım. Bunlardan bazıları yine uluslararası yapılardı. Gördüm ki; LM Wind Power gerçekten çok güzel iş imkânları sunuyor. İnsana verilen değeri görebildiğiniz iş imkânları bunlar ve ben de bu fırsatı kaçırmak istemedim." diyor.
Dilek artık nerede çalıştığını söylediğinde çevresindeki herkesten olumlu tepkiler aldığını belirtiyor. "Küçük bir yer için büyük bir yatırım! Dünyadaki sayılı fabrikalardan biri Bergama'da, kadınlar için sağlanan imkanlar cezbedici ve bu durum buraya iş başvurusu yapanlar tarafından biliniyor."
Türbin kanatları temiz enerji için dönerken, üretimin yapıldığı şehirleri de daha güzel imkânlarla buluşturup dönüştürüyor. LM Wind Power'ın Bergama tesisi bu bölge için dönüşümün en büyük oyuncularından birisi.

Categories
tags