Skip to main content
header-image
sağlık

#KorkusuzKadınlar GE Sağlık’ın Meme Kanseri Farkındalık Hareketinde Buluştu!

October 15, 2019

kadin img

Meme kanserinde erken teşhisin önemi hakkında her yıl ses getiren bilinçlendirme ve farkındalık projelerine imza atan GE bu yıl, Sephora Türkiye ve UPS’in de destekleriyle bir sosyal medya hareketinin öncülüğünü yapıyor: #KorkusuzKadınlar

Meme kanseri farkındalık ayı kapsamında Ekim ayı boyunca sürecek ve geniş kitlelere ulaşmak için destekçileriyle beraber büyümesi hedeflenen #KorkusuzKadınlar projesi, geçtiğimiz hafta düzenlenen ve 100’den fazla kişinin katıldığı bir etkinlik ile duyuruldu. 

Tıp dünyasından önemli isimlerin, doktorların, kanaat önderlerinin ve basın mensuplarının katıldığı ve ünlü sanatçı Ceyda Düvenci moderatörlüğünde gerçekleşen bu özel etkinlik, GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin’in yanı sıra farkındalık hareketinin destekçileri Sephora Türkiye Pazarlama Direktörü Ayça Kaya ve UPS Türkiye Genel Müdürü Burak Kılıç’ın katıldığı bir oturumla açıldı. 

kadin img

kadin img

Meme kanserinde erken teşhisin önemini Ceyda Düvenci’nin de vurguladığı oturuma GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin farkındalık hareketinin destekçileri UPS ve Sephora Türkiye’ye teşekkür ederek başladı. GE Türkiye olarak her sene Ekim ayında meme kanserine farkındalık yaratmak amacıyla bir sosyal sorumluluk projesine imza attıklarını belirten Colin, tüm bu projelerinde hedeflerinin mümkün olduğunca çok kadına ulaşmak ve meme kanserinde düzenli tarama yaptırmanın taşıdığı hayati öneme dikkat çekmek olduğunu belirtti. Kadınların hayatlarını kolaylaştırabildikleri sürece kadın sağlığına olumlu etki edebileceklerini düşündüklerini dile getiren Colin, geliştirdikleri yeni teknolojilerle her zaman kadınların yanında olduklarını ekledi ve kadınlara kontrollere gitmekten korkmamalarını öğütledi. 

GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin sözlerini şöyle tamamladı: “GE Sağlık Türkiye olarak bugün, Türkiye’deki kadınların bu ciddi konu hakkında farkındalığını artırmak için başlattığımız #korkusuzkadınlar projemiz ile ‘Farkındayız, mücade ediyoruz, yeniyoruz’ diyoruz ve Türkiye’deki kadınlar arasında meme kanseri farkındalığının artması adına güçlü bir sosyal adım da atmış oluyoruz. #korkusuzkadınlar etiketiyle siz de yakınlarınıza ulaşın ve bu farkındalık hareketinin yaygınlaşmasında bize yardımcı olun.“

#KorkusuzKadınlar hareketine desteğini etkinlikte pembe rujların bulunduğu bir stantla da gösteren Sephora Türkiye, etkinliğin sonunda ise farkındalığı daha geniş kitlelere yaymak amacıyla tüm katılımcılara pembe rujlar dağıtarak herkesi bu hareketi desteklemeye çağırdı.

Oturumun bir diğer konuşmacısı Sephora Türkiye Pazarlama Direktörü Ayça Kaya ise GE Türkiye’nin ‘Korkusuz Kadınlar’ sloganıyla başlattığı bu büyük hareketi, dünyanın en büyük güzellik ve kadın markalarından biri olarak desteklediklerini belirtti. ‘Beauty Power’ sloganlarıyla kadınların gücünü de ortaya çıkarmayı ve onları desteklemeyi misyon edinen bir marka olduklarının altını çizen Kaya, korkusuz kadınların artması adına, GE Türkiye ve UPS ile meme kanserine karşı erken teşhis konusunda kadınların bilinçlendirilmesi ve düzenli kontrollerinin gerçekleştirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

kadin img

UPS Türkiye Genel Müdürü Burak Kılıç ise günümüzde gelişen tarama teknolojilerinin, meme kanserinin erken teşhisinde ve tedavisinde yüksek oranda başarı elde ettiğini yineleyerek bu konularda farkındalığın artırılması için GE Türkiye ve Sephora Türkiye ile iş birliği içerisinde olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Farkındalığın kamuoyuna yayılmasını sağlamak için Ekim ayı boyunca tüm gönderim ambalajlarında projenin görselini ve mesajlarını kullanacaklarını da belirten Kılıç, günde binlerce gönderinin gerçekleştiği düşünüldüğünde ay sonuna kadar milyonlara ulaşarak farkındalığın yayılmasının amaçlandığını söyledi.

GE Sağlık ile Meme Kanseri Teşhisinde Yeni Teknolojiler Dönemi

Meme kanserinin %30 oranla kadınlarda en çok görülen kanser türü olma özelliği taşıdığını ve erken teşhis edildiğinde %100 hayatta kalma oranı olduğunu da sözlerine ekleyen Yelda Ulu Colin, bu hastalığı birinci evresinde yakalayabilmek için rutin kontrollerini aksatmamak gerektiğinin altını çizdi. 

Ancak pek çok kadının meme taraması yaptırmaktan çekinmesinin temel sebeplerinden birinin, incelemede yaşanacak rahatsızlıktan duyulan endişe ve korku olduğunu ortaya koyan araştırmalar yaptıklarını belirten Colin, GE Sağlık Türkiye olarak 300 kişilik bir ekiple geliştirdikleri inovatif teknolojilerle insanların sağlığına pozitif katkı sağlamak için çalıştıklarını dile getirdi. 

Tam da bu bağlamda, yine GE Sağlık Türkiye bünyesinde kadınlardan oluşan bir inovasyon takımının; radyologların, doktorların, klinisyenlerin ve hastaların da içinde bulunduğu bir araştırma sonrası kadınların rahatlığı göz önünde bulundurularak dizayn edilmiş yeni bir mamografi sistemi geliştirdiğini söyledi. GE Sağlık Türkiye, geliştirdiği bu yeni teknoloji mamografi makinesi ile teknisyenler eşliğinde bir uzaktan kumanda yardımıyla, kadınların kendi meme sıkıştırma işlemini gerçekleştirmesine ve sıkıştırma kuvvetine kendisinin karar vermesine imkân tanıyor. Bu mamografi deneyimi sonrası yapılan araştırmalar, mamografi sırasında kontrolü eline alan kadınların daha az endişe duydukları için kendi memelerini daha çok sıkıştırdığını, dolayısıyla daha kaliteli imajlar elde edildiğini ve çok daha kolay tanı koyulabildiğini ortaya koydu.

Korkusuzluğunu keşfeden ve bunu söylemekten çekinmeyen kadınlar meme kanserine karşı!

Categories
tags