Skip to main content
header-image
sürdürülebilirlik

KLM, GE Jet Motorlarını Kullanarak İlk Sürdürülebilir Uçuş Yolculuğunu Tamamladı

June 07, 2022

2020 de, COVID-19 pandemisi küresel hava yolculuğunu neredeyse tamamen durdurduktan sonra, yaklaşık 50 KLM Royal Dutch Airlines çalışanı, şirketin liderlik ekibine sunmak için büyük fikirler üzerinde beyin fırtınası yapmaya başladı. Bu “Bold Moves" girişimlerinden biri bu baharda hayata geçti. Sürdürülebilir Uçuş Girişiminde KLM ve SkyTeam Havayolu İttifakının tüm üyeleri olmak üzere 15 taşıyıcı şirket karbon emisyonlarını azaltmada kendi kişisel rekorlarını kırma hedefi ile 22 uçuş gerçekleştirecek. Uçuşlar sırasında topladıkları tüm verileri, inovasyonu teşvik etmek için havacılık sektöründe özgürce paylaşmayı planlıyorlar.

KLM için Sürdürülebilir Uçuş Girişimini yöneten Michiel Potjer, “Harika tepkiler aldık" diyor. “Tarihimizin en büyük krizini yaşamamıza rağmen, geleceğimiz hakkında yürütme kuruluna meydan okumak için bu gerçekten bir fırsat haline geldi." diye ekliyor.

Zorluğun bir başka yönü de motor üreticilerinin, sürdürülebilir havacılık yakıtı üreticilerinin ve diğer ortakların da programa dahil olması. KLM COO su René de Groot, “Bu iş birliği ruhu, daha fazla sürdürülebilirliği mümkün ve uygulanabilir kılıyor." diyor.

Sürdürülebilir Uçuş Girişiminde KLM'ye katılan diğer havayolları arasında Aerolíneas Argentinas, AeroMexico, Air Europa, Air France, China Airlines, Delta, Garuda Indonesia, ITA Airways, Kenya Airways, Korean Air, MEA, Saudia, Tarom, Vietnam Airlines ve Xiamen Air bulunuyor.

GE Havacılık'ın kıdemli müşteri destek müdürü Niels Brouwers, “Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz ve bu zorluk, şirketlerimiz arasındaki sürdürülebilirlik ekosistemini önemli ölçüde genişletti ve derinleştirdi. Bu, müşteri iş birliğinin harika bir örneği." diyor.

Amsterdam Schiphol Havalimanı ndan hareket eden KLM, Porto / Portekiz e orta menzilli bir yolculuk ve Kanada / Edmonton a uzun mesafeli bir uçuşla iki uçuş gerçekleştirdi. KLM'nin Edmonton seferi için seçtiği Boeing 787 Dreamliner uçağı, GE Havacılık ın GEnx motorlarıyla donatıldı. Bu gelişmiş turbofan jet motorları, Kanada uçuşlarında %39 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullandı ve her motorda %50 ye varan SAF yakma kapasitesi sağladı. KLM Cityhopper ayrıca %39 SAF kullanan ve GE ile çalışan bir CF34-10E Embraer 190 ile yarışmaya katıldı.

KLM Dreamliner uçuşunda bulunan GE Havacılık için GEnx motor programı genel müdürü Dave Kircher, “GE Havacılık, geleceğin uçak motorlarındaki CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak için sağlam bir teknoloji hattına sahip. Ayrıca, filonun hizmete girmesiyle bugün emisyonları azaltmak için müşterilerimizle ortak olmaya kararlıyız. GEnx motor, selefinden daha fazla yakıt tasarruflu. Azaltılmış yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları, tüm uçak motorlarımızın onaylı sürdürülebilir havacılık yakıtıyla çalışma yeteneğiyle birleştiğinde, havayolu müşterilerimize ve KLM Royal Dutch Airlines gibi ortaklarımıza çevresel etkilerini azaltmalarında yardımcı olabilir." dedi.

KLMGE ilişkisi onlarca yıl öncesine dayanıyor. 1972 de Hollandalı taşıyıcı, ilk olarak DC-10 filosunda kullanılan CF6 modelleri olan GE motorlarını teslim aldı. Brouwers, GEnx motorlarının yanı sıra, GE motorlarının performansını artırmak için bir motordaki tortuları temizlemeye yönelik bir yöntem olan GE'nin emisyonları azaltan dijital yazılımı ve 360 Köpük Yıkama da dahil olmak üzere havayolunun karbonu kesme taahhüdünü daha da desteklemek için diğer hizmetleri araştırdığını söyledi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 2050 yılına kadar havayolu endüstrisini net sıfır yapma hedefi belirledi. BM'ye göre, dünya çapında yıllık havayolu yolcu uçuşlarının 2040 yılına kadar iki katına yani 10 milyara ayarlandığı bir dünyada bu iddialı bir hedef. Sektörün bu noktaya gelmesine yardımcı olacak en büyük araçlardan ikisi, daha verimli motorlar ve daha temiz yakıtlar.

2011 yılında hizmete giren GEnx motorları, önceki motorları olan CF6 ya göre %15 e kadar daha fazla yakıt verimliliğine sahip. Tüm GE motorları, GE'nin araştırma ve geliştirme için öncelik verdiği bir teknoloji olan onaylı SAF üzerinde çalışabilir. Kimyasal olarak geleneksel rafine gazyağı havacılık yakıtıyla aynı olan SAF, bitki bazlı malzemelerden, alglerden, kullanılmış yemeklik yağdan, belediye katı atıklarından, alkollerden ve şekerlerden elde edilebilir. Bugün jet motorlarında kullanım için onaylanmış yedi tip SAF var ve 2011 den beri SAF kullanılarak dünya çapında 400.000 den fazla uçuş gerçekleştirildi.

Bu yakıtlar, havacılık endüstrisinin 2050 yılına kadar net sıfır CO2 emisyonu hedefine ulaşması için kritik öneme sahip. Üreticiler, fosil bazlı ham maddeler yerine alternatif ham maddeler ve süreçlerle SAF yaparak, yaşam döngüsü CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilirler. Havacılık endüstrisi, bir ısınma eşiğine hızla yaklaşan bir dünyada uçuşun geleceği ile boğuşurken, amaç bu daha temiz yakıt seçeneklerinin kullanımını artırmak ve teknik yenilikleri desteklemek.

KLM'den Potjer son olarak şöyle diyor: “Bu ilk zorluktan dersler çıkardıkça, onu geliştirmek ve farklı yeniliklere ilham vermek için bilgiyi diğer havayollarıyla paylaşmak istiyoruz ve ardından ikinci ve üçüncü yıl için sınırları zorlamayı umuyoruz. Bu, tüm endüstrinin benimsemesi gereken bir şey ve umudumuz, herhangi bir havayolunun veya başka bir organizasyonun katılabileceği bir temel haline gelmesi. Sürdürülebilirlik veya güvenlik konusunda rekabet etmemeliyiz. Bu ortak bir çaba ve hepimizin daha iyi bir gelecek yaratma sorumluluğu var."

Categories
tags