Skip to main content

Karşınızda Edison Ödülleri’nin Yıldızı: CFM LEAP!

May 29, 2018

CFM International’ın son teknolojiyle geliştirilmiş LEAP motoru, kısa bir süre önce Thomas Edison’un yaratıcılığından ilham alan bir ödülle şöhretini artırdı.

Motorun yeni nesil teknolojisi, bu yılın Edison Ödülleri Ulaştırma ve Lojistik – Motor Geliştirmeleri kategorisinde gümüş ödüle layık görüldü.

Edison Ödülleri‘nin Yönetici Direktörü Frank Bonafilia: “Bu yılki katılımların seviyesinden son derece memnunuz. Kazananları belirlemek inanılmaz derecede zor bir işti ancak uzmanlarımız LEAP motorunu kendi kategorisindeki birçok çalışmadan daha yenilikçi buldular” sözüyle ödülün hak edildiğini de vurgulamış oldu.

Yüksek Akım Gezisi

CFM International Başkanı ve CEO’su Gaël Méheust ise konuşmasında: “GE ve Safran aracılığıyla CFM, dünyanın en iyi ve en parlak zihinlerinden yararlanıyor. Bu ödül, ekibin cesur vizyonunu ve bunu gerçeğe dönüştürme yeteneğini de kanıtlıyor” diyerek ödülde payı olan herkese teşekkür etti.

Méheust ayrıca sözlerine ek olarak: “10 yıl önce LEAP programını başlattığımızda, daha iyi yakıt verimliliği, geliştirilmiş çevre ayak izi ve sektörde lider varlık kullanımı vaadinde bulunduk ve bu vaatlerin her birini yerine getirdik. Her gün, günde 10 saatlik filo kullanım ortalaması ve dünya çapında güvenilirlik ile LEAP motorları hızla dünyanın dört bir yanındaki havayolu filolarını destekleyen bir güce dönüştü” bilgisini paylaştı.

Kompresör, yanma odası ve yüksek basınçlı türbin içeren LEAP motorunun çekirdeği GE Aviation tarafından dünyanın dört bir yanındaki 40’tan fazla tesiste tasarlanıyor ve üretiliyor.

Bugüne kadar 15.000’den fazla sipariş toplayan LEAP motoru, yeni tek koridorlu uçaklar için en çok tercih edilen motor konumunda.

Şu anda beş kıtada 40’tan fazla operatörle hizmet veren 250’den fazla uçak LEAP motoruyla gökyüzünde süzülüyor.

LEAP motoru havayolu şirketlerinde kullanılmaya başlandığı 2016 yılının Ağustos ayından bu yana, motor gürültüsünde önemli düşüşlerin yanı sıra, operatörlere %15 yakıt tüketimi avantajı ve CO2 salınımlarında iyileşme sağlıyor. Bütün bu teknoloji, CFM’in ürünün ömrü boyunca özel, öngörülmüş bakımlar yapmasını sağlayan sofistike analizlerle desteklenerek daha iyi kullanım sağlamaya odaklanıyor.

Categories
tags