Skip to main content
header-image
enerji

Hem Çok Uzak Hem Çok Yakın: Sosyal Mesafeyi Koruyarak Dev Türbinleri Test Etmek

May 17, 2021

Son dönemlerde hayatımızda pek çok alışkanlık değişti ve çalışma şeklimizden eğitime, sosyalleşmeden haberleşmeye kadar her şey yeni bir yapıya büründü. Karantinada geçirdiğimiz günler bizi her konuda yeni yollar aramaya ve daha çözüm odaklı yaklaşıma sahip olmaya sürükledi. İhtiyaç, icadın atasıdır derler. Sene başından beri gündemimizde olan küresel salgın, bu sözü doğrulamak için pek çok fırsat yarattı.

Normal zamanlarda, hidroelektrik barajları için dev türbinler satın alan müşteriler, "Fabrika Kabul Testi"ne katılmak üzere bu makinelerin inşa edildiği fabrikaları ziyaret ediyor. Bu adım, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığını göstermeye yarıyor. Tabii şu an normal bir zamandan geçmiyoruz…

Mart ayının sonlarında, ABD Ordusu Mühendisler Birliği (USACE), suyu enerjiye dönüştüren türbinin dönen kısmını incelemek istediğinde, ekibin yaratıcı olması gerekiyordu. Bir düşünün: Sokağa çıkma yasağı varken, neredeyse bir ev büyüklüğündeki çelik bir tekerleği nasıl test edersiniz? Ayrıca bu, USACE mühendislerine ihtiyaç duydukları ayrıntılı bilgileri sağlar mı?

Test, parçanın yağ sızıntısı veya basınç altında arızası olup olmadığını kontrol etmek ve düzgün bir şekilde çalıştığını anlamak için parçayı, bir dizi zorlu çalışmadan geçirir. Bu durumda ise ekip bunu, binlerce mil ötedeki mühendislerin sonuçlar konusunda kendilerine güvenebilecekleri bir şekilde yapmalarını sağlamak ve iki hafta içinde tamamlamak zorundaydı.

Basit akışta bir deneme yeterli olmayacaktı. GE Yenilenebilir Enerji Küresel Tedarik Zinciri'nin CIO'su Pascal Renouvin,"Müşteriler sahadayken ölçüm almaya çok yaklaşırlar. Bazen ise çok yakını ve çok uzağı görmeniz gerekir." diyor.
Ekip üyeleri, çözümü yanı başlarında buldu ve bu da karmaşık sorunların her zaman karmaşık çözümlere ihtiyaç duymadığını kanıtladı. Tripod ve gimbal ile birleştirilmiş bir iPhone, testi çalışırken gösterecek kadar ayrıntılı ve sabit bir görüntü sağladı.

Testler için sahada bulunan GE Yenilenebilir Enerji Hidro İş Alanı Kuzey Amerika'nın Kıdemli Proje Yöneticisi Dany Desmarais, yarım futbol sahasını kaplayan katedral benzeri tesiste kablosuz bağlantının endişe kaynağı olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Binanın içinde sahip olduğumuz bağlantının her yeri kapsaması ve video kalitesinin müşterinin görmek istediklerini görebilmesi için yeterli olmasını sağlamamız gerekiyordu."

Ekip, teknolojinin gerekli işitsel ve görsel ayrıntı düzeyini sağlayacağından emin olmak için gerçek teste kadar geçen günlerde üç ayrı ekipman kurulum çalışması gerçekleştirdi. Birini Hidro ekibiyle birlikte, ikincisini tesis tedarikçilerinden biri ile online olarak, üçüncüsünü ise USACE mühendislerinden biri ile yine online ortamda yaptı. Bu denemelerle ilgili Renouvin şöyle diyor: "Bu testleri, herkesin rahat hissetmesi için tekrar tekrar yapmaya zorladım çünkü kötü sürprizlerden kaçınmamız gerekiyordu."

Renouvin; neticede, sanal Fabrika Kabul Testi'nin aksamadan devam ettiğini söylüyor. 24 Mayıs'taki Fabrika Kabul Testi'nden beri, hidro ekibi aynı uzaktan kurulumla iki tane daha test gerçekleştirdi ve her ikisinde de başarılı oldu. Kuzey Amerika'da kullanılan çözüm ürünleri için bu faydayı daha ileriye taşımaya uğraşıyorlar.

Renouvin, "Covid-19 salgınından önce kimse bunu yapmayı kabul etmezdi." diyor. Bundan sonra, bu tür uzaktan testlerin yaygın bir uygulama haline geleceğini umuyor ve son olarak şunları söylüyor: "Kimi zaman gerçek ortamda Fabrika Kabul Testlerimiz olacağından emin olduğum kadar, bundan böyle bu testlerin sanal ortamda da gerçekleşeceğinden eminim."

Categories
tags