Skip to main content
header-image
enerji

Güneş Panelleri ve Rafları ile Daha Az Karbon Ayak İzi

August 31, 2021

New York, Schenectady'deki GE Steam Power çalışanları, yakın zamanda hemen kapılarının yanında bulunan ve kullanılmayan bir enerji kaynağına sahip olduklarını fark ettiler: Devasa bir park yeri. Bu keşif sonrasında Dünya Günü şerefine metal bir gölgelik yükselterek tüm alanı 2.3 megavat enerji üretebilen 6.800 adet güneş paneli ile kapladılar. Bu güneş santralinin araştırma kampüsündeki elektrik faturalarını %10 oranında azaltacağı ve 25 yılda 2,5 milyon dolar tasarruf etmeye yetecek kadar enerji üreteceği tahmin ediliyor. GE Current Kıdemli Strateji ve Pazarlama Lideri Ellen Roybal, güneş enerjisi projeleri için "Fiyatlar ve maliyetler düştükçe, bu tür bir çözümü daha geniş bir kitleye sunabiliriz." diyor. Schenectady Projesi, araştırma merkezinin yıllık karbon ayak izini 46.000 metrik ton azaltacak, bu da 360 arabayı yoldan çıkarmaya eş değer olacak.
Bu alan ayrıca, çalışan arabalarının yazın serin kalmasına ve uzun New York kışı boyunca kardan korunmasına yardımcı olacak. Proje, dünya çapında GE tesislerinde düzenlenen 120'den fazla EcoWeeketkinliğinden biri olan Schenectady'deki Dünya Günü etkinliklerinin bir parçası olarak tanıtıldı.

Bir diğer örnek Hindistan'dan. Bangalore'da yüzlerce çalışan bir yağmur suyu toplama sisteminin nasıl kurulacağını öğrendi. Deniz seviyesinden 915 metre yükseklikte bulunan ve 8,5 milyon kişiye ev sahipliği yapan kurak teknoloji başkenti için su kritik bir konu. Şehir şu anda 100 kilometreye kadar olan yerlerden yokuş yukarı su pompalıyor; fakat bu suyun neredeyse yarısının boşa harcandığı bildiriliyor.

GE'nin Fransa'nın Lyon kenti yakınlarındaki Villeurbanne'deki ofisinde ise, iki yerel mağaza, GE çalışanlarının işe arabayla gitmesine alternatif olarak deneme amaçlı çeşitli bisikletler, elektrikli bisikletler ve scooterlar tedarik etti.

Bunlara benzer diğer GE ofislerindeki programlar, enerji tüketimini azaltmak için ofis ısıtma ve soğutma sıcaklıklarını bir derece değiştirmek, araç paylaşımını teşvik etmek ve akkor aydınlatmayı LED ampullerle değiştirmek gibi girişimleri içeriyor. Roybal, "İnsanlar çalıştıkları yerden gurur duyuyor ve çevre için iyi bir şey yapmaktan heyecan duyuyorlar." diyor.

Categories
tags