Skip to main content
header-image
GE Türkiye

Gücümüzle Köklerden Geleceğe: 7. GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi

November 03, 2022

Geçmişin öğretileri ve geleceğe köprü kuran yenilikçi bakış açısıyla, hem iş yaşamında hem toplumsal alanda kadınları nasıl daha ileri taşırız? Bu sorunun cevabı, bu seneki GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesinde tartışıldı. 

Yıllardır başarılı liderlerin deneyimlerini ve ilham veren konuşmalarını dinlediğimiz GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi’nin, bu yıl 7.’si gerçekleşti. GE’nin köklü geçmişinden ilham alarak “Gücümüzle Köklerden Geleceğe” diyen GE Kadın Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi, yine birbirinden değerli konuşmacıları ile dolu dolu geçti.

GE Türkiye İletişim Direktörü Özlem Aksoy’un açılış konuşmasıyla başlayan zirvede, GE’nin kadınlara güç ve ilham verme, seslerini duyurmaya olanak sağlama mirası vurgulandı. Aksoy, GE’nin çeşitliliğe ve kapsayıcılığa verdiği önemin yanı sıra sürdürülebilirlik çalışmalarının yansımalarına da değindi.  Kadın liderliğinin toplumun yönlenme ve şirketlerin karar alma dinamiklerine olumlu etkileri olduğunu ifade eden Aksoy, toplumsal sürdürülebilirlik ve cinsiyet eşitliğinin çevreye yönelik sürdürülebilirlik çabaları için büyük önem taşıdığını ifade etti.  

İş İnsanı, Girişimci ve Bağımsız YK Üyesi Ebru Dorman ise önemli dönemeçlerden geçen kariyer hayatını anlatırken, öğrenimlerine ve tecrübelerine değindi. “Her şey hayal kurmakla başlıyor.” diyen Dorman, kendisinin de dünya vatandaşı olma ve mutluluğu bulma hayaliyle yola başladığını, şimdi ise hayallerin ötesinde bir hayat yaşadığını ve buraya ulaşırken geçtiği aşamaları paylaştı. Dorman, “Elbette başarısızlıktan korkmamak da yolculuğun bir parçası.” diyor. Başarıyı bir hedef değil, yolculuk olarak gören Dorman, başarıya giden yolculuğun hazzını yaşamayı tercih ettiğini söyleyip dinleyicilere de aynısını önerdi.

Zirveyi, GE Türkiye Ülke Müdürü Özge Çırıka’nın moderatörlüğünde yapılan GE liderleri paneli takip etti. Panelde GE Aerospace Genel Müdürü Dr. Aybike Molbay, GE Healthcare Türkiye İran Orta Asya Genel Müdürü Mustafa Yıldırım ve GE Gas Power Türkiye Genel Müdürü Mete Maltepe yer aldı. 

Yakın zamanda üç bağımsız şirket olarak yola devam edecek olan GE HealthCare, GE Vernova ve GE Aerospace’in bu dönüşümde ortaya çıkabilecek fırsatlardan bahsettiler. Tüm liderler, bu kararla birlikte sektörlerine daha odaklı, daha hızlı kararlar alan bir yapıda ilerleyeceklerinin altını çizdi. 

 Günün ikinci kısmında Bağımsız YK Üyesi, Yazar, Stratejik Yönetim Danışmanı ve Öğretim Görevlisi İdil Türkmenoğlu, “Pozitif Psikolojiden İpuçları ile Başarılı ve Keyifli Bir İş Yaşamı” adlı konuşmasını yaptı. “Zihnimiz eksikleri bulmak üzerine dizayn edilmiş.” diyen Türkmenoğlu, dirençli davranış konusunda detaylı bilgiler ve öneriler paylaştı. Pozitif psikoloji sayesinde kendisinin de iş yaşamında daha farklı bir yaklaşım sahibi olduğunu söyleyerek dinleyicilere, benzer bir yaklaşımın getireceği mutluluktan ve başarıdan bahsetti.

ABD Konsolosluk Şefi Vekili Julie A. Eadeh’in “Kadın Liderliği ve Gelişimi Üzerine Diplomatik Bakış Açısı“ adlı konuşması ile devam eden toplantıda Eadeh, “Kadınlar birbirlerini yüreklendirmeyi, kaydedilmiş ilerlemeyi muhafaza etmek için gereken beceri, araç ve desteği diğer kadınlara sağlamayı ve henüz kaydedilememiş ilerleme için mücadele etmeyi sürdürmeyi öncelik haline getirmelidir.” dedi ve değerli konuşması ile GE Kadın Çalışan Ağı’na takdirini ve desteğini gösterdi.

Zirvenin son konuşmacısı olan GE Healthcare EMEA Chief Medical Officer Mathias Goyen ise en zor dönemlerde bile iyileşme gücüne sahip olmanın faydalarından bahsetti. Kendi iş ve hayat tecrübelerinden yola çıkarak oluşturduğu zorluklarla başa çıkma önerilerini paylaştı. Bu önerileri şu başlıklarla özetledi: “Durumu kabullenin, yakınlarınızla iletişim kurun, negatiflikten uzak durun ve bir amaç edinin!”

Zirve, GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Eş Başkanları Merve Ceylan ve Bilge Mine Artar’ın kapanış konuşması ve GE kadın çalışanlarının ”Köklerden Geleceğe Değerlerimiz” mesajlarının yer aldığı video ile sonlandı. 

Kadınların gücünün, günümüzdeki ve gelecekteki tüm kadınlara ışık olması dileğiyle…

Categories
tags