Skip to main content
header-image
enerji

Güç Gösterisi: Dünyanın En Güçlü Türbini İlk Elektronlarını Üretmeye Başladı!

February 08, 2020

Açık deniz rüzgâr enerjisinin potansiyelini düşündüğümüzde iyimserlikle dolabiliriz. Ucuz maliyetli, doğaya hiçbir şekilde zarar vermeyen ve buna rağmen yakın zamanda neredeyse “dünyanın gücünü” sağlayacak bir potansiyelden bahsediyoruz. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) da böyle öngörüyor olacak ki düşük maliyetle çok daha fazla elektrik üretecek yeni nesil güçlü türbinlerin, denizaşırı rüzgâr enerjisi adına küresel bir etki yaratacağını umuyor. Beklenti, endüstrinin 2040 yılına kadar 15 kat büyümeyle 1 trilyon dolarlık bir değere ulaşması. Bu hem üreticiler hem de gezegenimiz açısından iki yönlü güzel bir haber.

Geçtiğimiz hafta söz konusu türbinlerin en güçlüsü ilk kez elektrik üretmeye başladı. Rotterdam Limanı’nda konumlanan GE Haliade-X, 12 megavatlık devasa üretim kapasitesiyle 16.000 Avrupa konutuna yetebilecek bir güç üretecek. Haliade-X, sadece ürettiği güç sebebiyle “dünyanın en büyüğü” sıfatına sahip değil; aynı zamanda türbini oluşturan parçaları da gerçekten çok büyük. Üç türbin kanadıyla güç üretecek türbinin her bir kanadı 107 metre. Evet, bir futbol sahasından bile daha uzun ve şu ana kadar üretilmiş en büyük tek makine bileşenlerinden biri olabilir. Türbinin güç üretimindeki en önemli noktalarından biri olan rotor çapı da bir o kadar büyük: 220 metre.

Prototip karadaki testlerini tamamladıktan sonra, IEA’in öngördüğü türden devasa yeni açık deniz rüzgâr çiftliklerinden birinde üretime başlayacak. New Jersey kıyılarındaki açık deniz rüzgâr çiftliği “Ocean Wind”, ABD’deki ortalama bir nükleer reaktörün 1.1 gigavatlık üretim gücüne eşdeğer kapasiteye sahip olacak. GE, Haliade-X için geçtiğimiz ay, Kuzey Denizi’nde bulunan ve 3.6 gigavatlık üretim gücüyle dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr projesi olacak Dogger Bank Rüzgâr Çiftliği ile anlaşma imzaladı.

Daha büyük yel değirmenleri daha ucuza güç üretir; bu geleneksel bir kural. GE türbinlerinin fiziki boyutlarındaki istikrarlı büyümesine Haliade-X’in yanında, en büyük kara rüzgâr türbini olan Cypress’ı da rahatlıkla gösterebiliriz. WindEurope’a göre son beş yılda tüm türbinlerin ortalama kapasitesi de yıllık %16 oranında artış göstermiş.

Haliade-X, bu etkileyici büyüme oranının artışını hızlandıracak ve bununla birlikte çok daha büyük rotorlardan kazanılan avantajı da beraberinde getirecek. Bir basit kural daha: Geometri yasalarına göre bir dairenin alanının yarıçapı artıyorsa, karesi de artmak zorunda. Türbin kanatlarının da gitgide daha uzun boyutlarda üretilmeleri, yakalanan rüzgâr enerjisi miktarını da önemli ölçüde artırıyor.

Türbin kanatlarına uygulanan gerilmeler, kanadın boyutlarıyla doğru orantıda artar ve bu da hem türbinin makine dairesinin (nacelle parçası) hem de kanatlarınının test süreçlerini çok önemli bir hâle getirir. Yakında başka türbin kanatları da, İngiltere ve ABD açıklarındaki yüksek rüzgârla başa çıkma kabiliyetlerini kanıtlayacak statik ve yorulma ölçümü için bu testlere tabi tutulacak.

Haliade-X’in hızlı üretimi ve dağıtımı, IEA’in iyimser tahminlerini kanıtlamada kritik bir öneme sahip olacak. Dünyanın en güçlü türbini Haliade-X’in tam ölçekli üretime başlama tarihi olarak ise 2021’nin ikinci yarısı planlanıyor. Yenilenebilir enerji adına görkemli bir dönüm noktası diyebiliriz!

Categories
tags