Skip to main content

Genç GEnius’larla Sohbet

January 11, 2016

Geçtiğimiz günlerde GE Türkiye’de yazdan bu yana GEnius Staj Programı kapsamında organizasyonumuza değer katan Y kuşağı gençlerle buluşup sohbet ettim. Daha önce de Y kuşağı ile ilgili olarak yazmıştım. Onları anlamak, dinlemek endüstrinin geleceğini görmek açısından benim için önemli…

Sizlerle sohbetimiz sırasında değindiğimiz bazı noktaları paylaşmak isterim.

Öncelikle GEnius staj programı ile GE’de deneyim kazanmaya karar veren ve 6 aydır da bu kararlılığını sürdüren genç çalışma arkadaşlarımı gönülden kutluyorum. Bir insanın ileride ne yapmak istediğini bulabilmesi için önce mümkün olduğunca farklı şey denemesi gerekir ve staj bunun için mükemmel bir fırsat.

Stajyerlerimiz eğitim hayatları boyunca edindikleri bilgi birikimi ile bize geliyorlar. Ancak ne onlar o bilgiyle tam olarak ne yapacaklarını biliyor ne de biz bu bilgileri onlardan nasıl alacağımızı. Bir üniversite öğrencisinin, neyi nasıl yapacağını öğrenme ve bilme yetkinliğini kazanarak mezun olması, yeni mezun işe alımlarımızda en çok önem verdiğimiz konulardan biri.

Yakında mezun olup iş hayatına tamamen giriş yapacak arkadaşlara ikinci tavsiyem başlangıç seviyesinde bir çalışan dahi olsanız değer ve marka yaratmalısınız. Öyle ki “Sen olmasan ne yapardık” demeli rapor verdiğiniz kişiler.

İş hayatı da dahil olmak üzere aslında tüm yaşamınızda başarılı olmak için fikir sahibi olmalısınız. Bu fikri tutkulu bir şekilde savunmalı ancak diğer tüm fikirleri de dinlemeye açık olmalısınız. Ve gerektiği zaman yeni fikirlere hızla adapte olmayı da bilmelisiniz. İş hayatında fikrinizi sıkıca savunmalı ancak daha mantıklı ve akılcı bir yol önerildiğinde manasızca inat etmeyerek yeni fikri kabul etmeli ve adapte olmalısınız.

Genç arkadaşlarımdan şöyle bir soru geldi: “Staj ve iş görüşmelerinde bir şirketten, bir işten beklentilerin nedir şeklinde sorularla karşılaşıyoruz. Sizce nasıl bir başlangıç seviyesi kariyer gelişimi için faydalı olur?

Çalışan memnuniyeti ve sadakati oluşturmada bizim kendi kendimize sorduğumuz bu sorunun iş görüşmelerinde sorulması çok hoşuma gitti. Bu soruya 4 kriterle cevap verdim: TutkuGelişimVerimlilik ve Şirket Kültürü/Değerleri

İlk önce bu iş sizde ve iş verende tutku uyandırmalı. Gerçekten yaptığınız ve yapacağınız işi sevmelisiniz. İkincisi, özellikle başlangıç seviyesinde, girilen işin kişinin kendisini geliştirmesi, kişiye her gün yeni şeyler öğretmesi açısından zengin olması gerekir. İşin ve birlikte çalışacağınız insanların sizin verimli çalışmanızı desteklemesi ve kolaylaştırması da bu noktada mühim faktörlerden. Genç arkadaşlarımız görüşmelerinde “Benim performansım sizin aynanız olacaktır, bana ne kadar emek verirseniz ben de size o kadar çok katkıda bulunabilirim. Beni verimli kılmanızı istiyorum” dediğinde eminim ki tüm kapılar ardına kadar açılacaktır. Açıklık ve samimiyet çok önemli gerçekten. Bunlar dışında şirketin kültürü ve değerleri sizinkilerle evrensel insani değerler ile örtüşmeli ki mutlu bir iş hayatınız olabilsin.

Öğrencilere “GE’yi anlatmanızı istesem ne dersiniz?” diye sorduğumda birbirinden güzel cevaplar aldım. En güzellerini paylaşmak isterim. İletişim Departmanı stajyerimiz GE’yi “müthiş yüksek tempolu ve entegre bir şirket” olarak tanımladı. Staj programına başladığı günden beri departmanın tüm iletişim aktivitelerinde rol aldığını; Liderlik Atölyesi, Fikri Mülkiyet Hakları Konferansı gibi bir çok etkinlik ve projede farklı departmanlardan ve hatta ülkelerden GE çalışanlarıyla ekip ruhu içerisinde çalıştıklarını, kelimenin tam anlamıyla OneGE’yi gördüğünü söyledi. Pazarlama stajyerimiz GE’nin bir “aile gibi” oluşunu çok sevdiğini anlattı. Genç arkadaşlarımıza bu hissi verebildiysek ne mutlu bana. Enerji ve Su işkolumuzdan bir stajyerimiz çalışanlarımızın işlerini büyük titizlik ve sorumlulukla yaptığını esnek çalışma saati ve evden çalışma imkanını asla kötüye kullanmadıklarını, ekip arkadaşlarının çalışkanlığının GE’yi tanımladığını söyledi.

Şüphesiz ki bunları şirket bağlılığı düşük olmakla ünlü Y kuşağı gençlerden duymak ve şirket olarak doğru yolda olduğumuzu öğrenmek çok güzel. Stajyerlerimizin hepsi GE’nin bir okul gibi olduğunu onlara çok şey kattığını paylaştı. GEnius Staj Programının ana hedeflerinden biri de aslında bu idi…

Stajını tamamlamış tüm gençlerimizi kutluyor ve her zaman sevgili Y kuşağından fikirlerini duymayı bekliyorum.

Sevgiler,

Canan M. Ozsoy

Categories
tags