Skip to main content
header-image
Havacılık

Geleceği İnşa Etmek I: GE’nin Teknolojileri Yarının Dünyasını Şekillendirmeye Yardımcı Olacak

May 25, 2021

2020'nin Mayıs ayında Pasifik Tahiti Adası'ndaki Faa's Uluslararası Havaalanı'ndan Air Tahiti Nui'nin işlettiği bir Boeing 787 Dreamliner uçuşa geçti. Pilotlar o sırada dünya rekoru kırmayı planlamıyorlardı, sadece COVID-19'un neden olduğu uluslararası seyahat yasakları nedeniyle orada mahsur kalan Fransız vatandaşlarını evlerine götürüyorlardı. 15 saat 45 dakika ve 9.765 mil sonra Paris'e indiklerinde, rapor edilen en uzun ticari kesintisiz uçuşu tamamlamış oldular. 2019 yılında ise Qantas tarafından işletilen ve bir araştırma projesine katılan başka bir Dreamliner, New York ve Sidney arasında 10.000 millik bir yolculuk gerçekleştirerek daha da uzak mesafe katetti.
İki uçuşun da ortak bir noktası vardı: Uçaklar güçlerini GEnx jet motorlarından alıyordu. Ve bu motorlar, GE'nin yıllardır daha hafif ve daha verimli hale getirmek için üzerinde çalıştığı karbon fiber kompozitlerden oluşan fan kanatları ve diğer teknolojilere sahipti. Şirketin havacılık, yenilenebilir enerji ve sağlık gibi endüstrileri geleceğe taşımaya yardımcı olmak için üzerinde çalıştığı pek çok teknoloji mevcut. “En son yenilikler” listemize gelin birlikte göz atalım.

Merhaba Hidrojen

a a

Geçtiğimiz sonbaharda'GE, düşük karbonlu bir gelecek için doğal gaz sistemlerinin nasıl bir enerji kaynağı olacağını detaylandıran bir rapor yayınladı. Rapora göre, gaz türbinleri, çıktıları hava durumuna bağlı olan rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji sistemlerini destekleyebilir ve elektrik şebekesini dengede tutmak için hızla devreye girebilir. Bu türbinlerin işleyebileceği tek yakıt doğal gaz değil tabii. Ayrıca, türbinler evrende en çok bulunan bir element olan ve tesislerdeki karbondioksit emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilen hidrojenle ya da gaz ve hidrojen karışımıyla da çalışabilirler. Hatta şu an Ohio Nehri kıyısında bu konsept üzerine bir pilot çalışma mevcut.'GE, şirketin en gelişmiş türbin filosundan (HA) bir türbinin de içinde bulunduğu, ABD’de bu amaca yönelik olarak inşa edilmiş ilk enerji santrali üzerinde çalışıyor. Santral doğal gaz ve hidrojen karışımını yakacak ve hedeflenene göre 2030 yılına kadar %100 hidrojene geçecek.
Yenilenebilir Enerjide Katmanlı İmalat'

a a

GE, jet motorları ve gaz türbinleri parçaları üretirken 3B üretimden faydalanıyor. Şirket artık rüzgâr türbini kanatlarının üretiminde de katmanlı imalattan faydalanmak istiyor. Geçtiğimiz aylarda GE Yenilenebilir Enerji ve ABD Enerji Bakanlığı (DoE), mevcut tasarımlara kıyasla daha hafif ve daha sert, hatta geri dönüştürülebilir olacak türbin kanat uçlarını 3B üretmek için bir ortak çalışmaya imza attı. Çalışmaların sonucu olarak, GE Yenilenebilir Enerji'nin kara ve deniz türbinleri için kanat üreten kuruluşu olan LM Wind Power, bu teknolojiyi önümüzdeki dönemde endüstriyel ölçekte kullanabilecek.

Emniyet Kemerlerinizi Bağlayın

a a

Her şey 1919'da GE mühendisi Sanford Moss tarafından, uçakların yüksek irtifalarda güçlerini korumasını sağlayan bir motora sahip, turbo süperşarjlı, çift kanatlı bir uçağı test etmesiyle başladı. Bu uçak jet çağının başlamasına yardımcı oldu ve GE Havacılık'ın kurulmasını sağladı. Moss'un bugünkü meslektaşları ise yolcuları sadece üç saat içinde New York'tan Londra'ya götürecek yeni nesil sivil süpersonik jetlerde kullanılacak bir motor üzerinde çalışıyorlar.

Categories
tags