Skip to main content
header-image
GE

Geleceğe Atılan Adım: GE 130 Yaşına Giriyor Ancak Mühendisler Geriye Bakmıyor

May 30, 2022

Thomas Edison zorluklarla karşılaşmaktan asla çekinmiyordu. 1893 Dünya Kolomb Fuarı'nı ele alalım. Fuar, yaklaşık 100.000 elektrik lambasının parıltısıyla ilk kez kaplanan klasik beyaz binalar sebebiyle Chicago'ya "Beyaz Şehir" lakabını verdi ancak tüm bu parlaklık Edison'un üzerine gölge düşürdü. Ünlü mucit ve GE'nin kurucusu bu lambalara elektrik sağlamak için teklif veriyordu ancak etkinliğin organizatörleri Edison'un doğru akım iletim hatları yerine Westinghouse'un alternatif akım sistemini seçtiğinde, ünlü mucit "akım savaşını" George Westinghouse'a kaybetmişti.
JP Morgan'ın ısrarlarıyla Edison, General Electric Company'yi oluşturmak için Edison Electric Company'yi Thomson & Houston Co. ile birleştirdi. Birleşme 15 Nisan 1892'de gerçekleşti ve o zamandan bu yana geçen 130 yıl içinde GE, havacılık, sağlık ve enerji endüstrilerinin tanımlanmasına, büyümesine ve dünyayı geleceğe taşımasına yardımcı oldu.
GE, önümüzdeki iki yıl içinde havacılık, sağlık ve enerjiye odaklanan üç bağımsız ve endüstri lideri bir şirket kuracağını duyurdu. Bu, tüm paydaşlar için uzun vadeli büyüme ve değer sağlayarak iş alanlarının tam potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlayacak. GE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Larry Culp, "Güçlü, müşteri odaklı işletmeler olarak, her biri daha sürdürülebilir, daha sağlıklı ve bağlantılı bir gelecek sağlamak için daha fazla hesap verebilirlik, ekip uyumu ve sermaye tahsis esnekliğinden yararlanacak." diyor.
GE iş alanlarının halihazırda ne üzerine çalışıyor, aşağıdakilere bir göz atın.
Düğmeyi Çevirmek
ge cevirme
Yaldızlı Çağ döneminin ortasında, 1882'de GE'nin kurucu ortağı Thomas Edison, insanların elektriği kullanma biçiminde devrim yarattı. O zamana kadar, çoğu kullanıcı kendi gücünü üretiyordu, bu da birkaç işletme ve varlıklı bireylerle sınırlı olması anlamına geliyordu. Ancak Edison, Manhattan şehir merkezindeki Pearl Caddesi'nde dünyanın ilk merkezi elektrik santralini açtı ve uzak bir jeneratörden evlere ve işyerlerine elektrik taşımak için sokakların altından geçen bir kablo ağı kullandı. Bugün GE teknolojileri, dünyada kullanılan enerjinin üçte birini oluşturuyor ve dünya çapındaki enerji aktarımı yapan kamu kuruluşlarının %90'ı şirketin teknolojisiyle donatılmış durumda. İlkel kablolardan karmaşık bir otoyol kavşağına dönüşen bir elektrik şebekesini yönetmek için gelişmiş bir yazılım kullanıyorlar. Kamu hizmetleri, kesintilerden kurtulmak ve elektrikli otomobiller gibi yeni teknolojilerle başa çıkmak için şebekelerini daha sağlam hale getirmek adına dijital çözümler kullanıyor. GE, güçlü bir sera gazı olan SF6'dan uzaklaşmayı ve gelecek nesiller için dünya çapında daha temiz bir şebeke kurmayı sağlayacak standart bir gaz çözümüyle elektrik endüstrisinde tarihi bir değişime öncülük ediyor.
Rüzgârın İzi
ge ruzgar
Edison'un mini şebekesini bir araya getirmesinden beş yıl sonra, Charles Brush adında bir Cleveland'lı, dünyanın ilk enerji üreten rüzgâr türbinini inşa ederek tarih kitaplarına adını yazdırdı. O zamanlar için bir canavardı: 60 fit yüksekliğinde ve 4 ton ağırlığında, sadece 12 kilovat elektrik üreten 144 bıçağı bulunuyordu. Olacakların habercisiydi. GE bugün, bir yılda 11.000 aracın ürettiği emisyonlara eşdeğer tasarruf sağlayacak kadar 14 megavat güç üretebilen dünyanın en güçlü rüzgâr türbinlerinden biri olan Haliade-X'i inşa ediyor. Yüksekliği 260 metreye (853 fit) kadar uzanıyor. GE şimdi rüzgâr enerjisini geleceğe taşıyor ve rüzgâr türbinleri, yüzer türbinler, 3D baskılı kuleler ve verimli HVDC iletim hatları için süper iletken jeneratörler üzerinde çalışıyor. Brush'a gelince, elektrik şirketini Edison'un ticari girişimleriyle birleştirdi ve daha sonra GE'nin kurucu ortakları arasında yer aldı.
Merhaba Hidrojen
ge hd
ABD'de elektrik enerjisi üretmek için kullanılan ilk gaz türbini, Temmuz 1949'da Oklahoma City'deki bir kamu kuruluşuna teslim edildi. GE mühendisleri lokomotifler için gazla çalışan bir türbini değiştirdiler, böylece bunun yerine bir elektrik jeneratörü kullanabildiler. Belle Isle İstasyon fabrikası kapanana kadar 31 yıl boyunca hizmette kalan türbin, modern enerji üretim endüstrisini etkin bir şekilde doğurdu. 70 yıldan fazla bir süre sonra GE New York Eyaleti, Ohio, İngiltere, Avustralya ve başka yerler de dâhil olmak üzere ABD ve dünyadaki projelerde elektrik üretmek için hidrojen kullanımını ilerletiyor. 100'den fazla GE gaz türbini, hidrojen yakarak 8 milyondan fazla çalışma saati biriktirdi ve yaklaşık 530 teravat-saat elektrik üretti.
Yüksekten Uçmak
ge ucmak
1. Dünya Savaşı sırasında ABD hükümeti bir sorunu çözmek için GE'ye başvurdu: Liberty uçaklarının yüksek irtifalarda daha iyi performans göstermesini sağlamak. Gizli projeye liderlik etme görevi, Sanford Moss adlı bir GE gaz türbini mühendisine düştü. Enerji üretimi adına bir gaz türbini için geliştirdiği teknolojiyi yeniden kullanan Moss, daha sonra birkaç dünya irtifa rekoru kırmaya devam eden bir turbo süperşarjlı motor tasarladı. Aynı zamanda, 1918'de GE'nin havacılık işine girdiği anı da işaret ediyordu. Bugün GE Havacılık, yolcu ve askeri jetler için dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden bir tanesi. Moss'un yaptığı gibi, mühendisler motorlara güç sağlamak için yeni yollar üzerinde çalışıyorlar, bu sefer diğer teknolojilerin yanı sıra hidrojen, hibrit elektrik ve sürdürülebilir yakıtlara bakıyorlar. GE ve Safran Aircraft Engines arasında ortak bir şirket olan CFM International, günümüz motorlarından %20 daha verimli olabilecek yeni nesil açık fanlı motorlar geliştirmeyi amaçlayan RISE Programı'nı başlattı. Tüm bu çabalar uçuşu daha verimli hale getirmek ve karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.
İçgörü
ge ic
Hikâye devam ederken, Wilhelm Roentgen 1895'te katot ışınını karısının elinde eğittiğinde ve muhtemelen dünyanın ilk insan röntgenini çektiğinde, "Ölümümü gördüm!" diye haykırdı. Bununla birlikte, buluş tıbbi görüntüleme endüstrisini ateşledi ve sadece bir yıl sonra GE mühendisi Elihu Thomson bir X-ışını makinesi üretti. Bugün GE Sağlık, dünyanın dört bir yanındaki hastanelerde bulunabilen gelişmiş bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, ultrason ve diğer tıbbi görüntüleme makinelerini üretiyor. Ayrıca, bakımı kişiselleştirmek ve tıbbi endüstri operasyonlarını iyileştirmek için yapay zekâ ve veri analitiği kullanıyor. Örneğin; Edison Dijital Sağlık Platformu, birden fazla kaynaktan klinik veri toplayan, aksi takdirde göz korkutucu bir görevi kolaylaştıran ve yapay zekâ kullanan bir veri toplama platformu.
İşte Bu Bizim Hikâyemiz
ge hikaye
GE, Syracuse'lu bir gazeteci olan Chester Lang'in GE Haber Bürosu'nu açmasından bu yana keşiflerinin hikâyelerini anlatıyor. Lang'in vizyonu "gerçek haber hikâyeleri" yayınlamaktı. Çok geçmeden GE, düzenli olarak haber bürosu hikâyelerini yayınlayan kendi radyo istasyonu WGY'ye sahip oldu. 1940'ların sonlarında, tomurcuklanan romancı Kurt Vonnegut Jr. GE'de dört yıl geçirdi, bilim adamlarını ziyaret edip onlarla konuştu ve onlara ne yaptıklarını sordu. Zaman zaman iyi bir hikâye ortaya çıkıyordu. 1950'lerin başında, "General Electric Tiyatrosu" için 130'dan fazla GE laboratuvarını ve fabrikasını ziyaret ederek GE'nin kamusal yüzü haline gelen Ronald Reagan adında bir Hollywood aktörüydü. Bugün GE Reports hala milyonlarca okuyucu ve izleyici çekiyor ve GE Brief bülteninin 55.000 abonesi bulunuyor. GE'nin sağlık, enerji ve havacılık işletmelerinin kendi ilgi çekici podcast'leri, video serileri ve blog'ları bulunuyor. GE mühendisleri ve bilim insanları, iklim değişikliği ve enerji dönüşümü, hassas sağlık ve sürdürülebilir havacılık konularını ele alıyor. (Hepimizi ilgilendiren büyük sorunlar.)

GE CEO'su Culp şöyle diyor: "GE, iyi bir dünya inşa etme amacımıza sadık kalırken, bugün değer yaratmak için son derece iyi bir konumda bulunuyor."

Categories
tags