Skip to main content
header-image
Güç Transförmatörü Fabrikası

Gebze’deki Fabrikamız 50. Yılında Dijital Dönüşüme Hazır!

September 29, 2016

50 yıl önce küçük bir atölyede başlayan yerel üretim çalışmaları, bugün alanında ihracat şampiyonu olan dev bir üretim ve Ar-GE merkezine dönüştü. Bugün de GE, Gebze’de yer alan Gebze Güç Transformatörleri fabrikasını bölgedeki ilk akıllı fabrikaya dönüştürüyor.

50 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren GE Güç Transformatörleri Fabrikası, GE’nin dünya genelinde farklı ülkelerde faaliyet gösteren 10 (on) güç transformatörleri fabrikası arasında en büyüğü. Toplam üretiminin yüzde 85’ini ihraç eden GE Güç Transformatörleri fabrikası, 2015 yılında yaklaşık 250 milyon dolar ihracatla alanında Türkiye ihracat şampiyonu oldu. GE’nin yerel inovasyonu destekleme vizyonuyla 90.000m2’lik alana sahip fabrika, şimdi de GE’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgedeki ilk akıllı fabrikası olmaya hazırlanıyor.

https://youtu.be/NDERwgPexm0

Üretimde 50. yılını dolduran GE Güç Transformatörleri Fabrikası, üretim serüvenini tamamen değiştirecek bir dijital dönüşüme hazırlanıyor.

Ekipmanlarla bilgisayarların birbiriyle konuşabileceği ve Endüstriyel İnternet sayesinde gerçek zamanlı bilgilerin paylaşılabileceği üretim konseptinin bölgedeki ilk uygulaması olacak. Akıllı Fabrikada optimum üretim sağlamak için tasarım, üretim, tedarik ve servis ağları da birbirine bağlanacak.

GE Güç Transformatörleri Fabrikası’nın akıllı fabrika olması ile birlikte transformatör üretim sürelerinde %25, stok seviyeleri ve maliyetlerinde %20 oranında azalma, üretim verimliliğinde %3 artış ve tam zamanında teslimatta %5 oranında artış gerçekleşmesi planlanıyor.

Verimlilik artışının ise sonraki yıllarda %30’lara varması bekleniyor.

 

Fabrikanın akıllı fabrikaya dönüşerek dijitalleşmesi, 1948 yılından beri Türkiye’deki yatırımlarına ve işbirliklerine devam eden GE’nin yerel üretim, istihdam ve ihracat hedeflerini de destekliyor. Artan verimlilik rakamları ile 50 yıldır üretim yapan GE Güç Transformatörleri Fabrikası’nın yeni hedefinde ise 2020 yılına kadar 1 milyar $ ihracat katkısı sağlamak olacak.

Yeni Laboratuvarda 800 Kv’a Kadar Test İmkanı

GE fabrikadaki yeni test laboratuvarıyla, hem üretim kapasitesini hem de üretebileceği transformatör gücü ve gerilimini de artırıyor. Türkiye şebekesinde maksimum gerilim 380 kV olmasına rağmen, laboratuvarda kullanılan özel ekipmanlarla 800 kV’a kadar transformatörler bu laboratuvarda GE mühendisleri tarafından test edilebiliyor.

Gebze’den Dünyaya Teknoloji

GE Gebze Güç Transformatörleri Fabrikası’nın en önemli özelliklerinden biri de buradaki Ar-GE mühendisleri tarafından geliştirilen teknolojilerin, GE’nin dünya genelinde bulunan fabrikalarında da kullanılması. Dolayısı ile, yetkin Türk mühendislerimizin bilgi ve deneyimi, dünyanın dört bir yanındaki global müşterilerimize de çözüm sağlıyor.

GE Gebze Güç Transformatörleri Fabrikası’nda değişik atmosfer ve iklim şartları ve zorlu koşullar için farklı çözümler geliştirilebiliyor ve Suudi Arabistan’dan İzlanda’ya, yani +50 santigrat dereceden -50 santigrat dereceye kadar geniş bir aralıkta çalışabilen transformatörler üretiliyor.

Yaklaşık 80 mühendisten oluşan Ar-GE ekibi sayesinde tesis, özel transformatörlerin üretiminde GE’nin yetkinlik merkezi olarak konumlanıyor. Bu sayede aynı fabrikada hem kutup, hem de ekvatoral bölgede çalışabilecek farklı transformatörler üretilebiliyor.

Categories
tags