Skip to main content
header-image
Güneş Enerjisi

GE, Türkiye’nin Güneş Enerjisi Kapasitesinin Hızlı Artışına Katkıda Bulunuyor

May 23, 2023

Güneş enerjisi, potansiyeli çok yüksek olan en önemli sürdürülebilir enerji kaynaklarından bir tanesi. Sürdürülebilir ve çevre dostu olması sebebiyle günümüzde daha da fazla önem kazanıyor. GE de güneş enerjisinin gücüne inanıyor ve yeni bir güneş enerji santrali projesini daha hayata geçiriyor.

Türkiye, YEKA-GES4 ihalesi kapsamında 1 GW güneş enerjisi de dahil olmak üzere yenilenebilir enerji kapasitesini artırmak için hızla harekete geçti. Buna katkı sağlayan projelerden biri de GE Yenilenebilir Enerji tarafından teslim edilecek olan 130 MW'lık Niğde Bor Güneş Enerjisi Santrali.

Niğde Bor Güneş Enerjisi Santrali, Enerji Bakanlığı tarafından 2022 yılında başlatılan YEKA-GES 4 çalışmalarının bir parçasını oluşturuyor. Ülke içinde enerji geçişinin sağlanmasını destekleyecek olan proje, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarını artırmasına ve IEA'ya (Uluslararası Enerji Ajansı) göre 2017-27 yılları arasında 10 GW’lık güneş enerjisi kapasitesini devreye almasına katkıda bulunacak. Türkiye'nin güneş enerjisi kapasitesinin 2035 yılına kadar yaklaşık %500 artışla 52,9 GW’a ulaşacağı öngörülüyor.  

Güneş Enerjisi

GE, Ecogreen Energy tarafından tümü standart 20 fitlik bir ISO yüksek küp konteynere entegre edilmiş bir solar invertör, orta gerilim güç trafosu ve isteğe bağlı bir OG Halka Ana Ünitesini birleştiren entegre konteynerli bir çözüm olan elektrik santralini sağlamak üzere seçildi. Bu proje, GE'nin Türkiye'de teslim edilmesine yardım ettiği güneş enerjisi projesinin toplam kapasitesini 1,3 GW'a çıkarıyor.

GE Yenilenebilir Hibrit CEO'su Prakash Chandra, “Türkiye'nin kesinlikle güneş enerjisi potansiyeli var. Projelerde, Ecogreen Energy ile iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz ve yenilenebilir enerjide, Türkiye ve diğer bölgelerdeki penetrasyonumuzu artırmak için karşımıza daha fazla fırsat çıkmasını heyecanla bekliyoruzdiyor.

FLEXINVERTER Güneş Enerjisi Santrali, Ecogreen Energy'nin sermaye ve işletme maliyetlerini azaltmasına ve daha güvenilir tesis performansı sağlamasına yardımcı oluyor. Solar invertörler, PV paneller tarafından üretilen DC akımını evler, iş yerleri ve endüstri tarafından kullanılan AC akımına dönüştürdükleri için güneş enerjisi santrallerinin kritik bileşenleri olarak görülüyor.

GE'nin Yenilenebilir Hibrit FLEX portföyünün önemli bir bileşeni olan FLEXINVERTER, üretim yoğunluğu değiştirilebilen yeşil MWh'leri etkinleştirmek için birden çok uygulama aracılığıyla müşteri ihtiyaçlarınına yanıt vermek üzere tasarlandı. FLEXINVERTER ayrıca FLEXRESERVOIR ve FLEXIQ teknolojilerini de içeriyor. FLEXRESERVOIR, çoklu yapılandırmalara ve pazar uygulamalarına sunulan sisteme entegre bir enerji depolama bataryası ve güç elektroniği çözümü olarak öne çıkarken FLEXIQ* ise şebeke uyumluluğunu sağlamak ve müşteri değerini her zaman en üst seviyeye yükseltmek için tasarım, operasyon ve filo yönetimi çözümleri sağlayan dijital bir platform olarak çalışıyor.

GE, Türkiye'nin diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının da gelişimini destekliyor.  Bunlar arasında GE rüzgâr türbinlerinin 2 GW’I aşan kurulu gücü ve hidroelektrik enerjisi alanında 10 GW'dan fazla kurulu güç yer alıyor. GE'nin yenilenebilir enerji kapasitesinin geliştirilmesini nasıl desteklediği hakkında buradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Categories
tags