Skip to main content
header-image
GE

GE Türkiye’nin Gözünden 2021 Yılı

December 30, 2021

Zorlu ve karmaşık anlara tanık olduğumuz 2021'de; sağlığımız için yeni önlemler alırken, gezegenimizin geleceği için birlikte hareket etmeyi öğrendik. Dayanıklılığımızın testten geçtiği bu yıl boyunca, içinde yer aldığımız tüm sektörlerde GE Türkiye olarak özveri ve kararlılıkla çalışmaya devam ettik, hedeflerimiz doğrultusunda ilerledik. Bir yılın sonuna daha gelmişken, 2021 yılı boyunca gerçekleştirdiğimiz yerel ve global çalışmalarımızı sizler için derledik.
Edisonlar Yetiştirmek
GE ile yetenekli mühendisler arasında bir köprü oluşturan "Edison Mühendislik Geliştirme Programı", Edison gibi merakını taze tutan, araştıran ve kendini geliştiren mühendisleri yetiştirmeyi planlıyor. Program öğrencileri, yani Edisonlar, iki ila üç yılını GE'nin farklı departmanlarında dönüşümlü çalışarak geçiriyorlar.
Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali Faaliyete Geçti
Yaklaşık bir milyon kişiye temiz enerji sağlama hedefiyle yola çıkan GE Yenilenebilir Enerji; Bingöl'deki Aşağı Kaleköy Barajı üzerinde kurulan Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali'ni başarıyla tamamladı. GE, projeye 155 MW kapasiteli 3 Francis türbini ve ilgili ekipman sağladı.
GE Sağlık ve Curea'dan Yapay Zekanın Gelişimi için Stratejik İş Birliği
Daha fazla hayat kurtarmak ve hastalıklara erken müdahale etmek, Covid-19 salgınıyla birlikte artık çok önemli. Bu süreci daha da hızlandırmak için GE Sağlık olarak, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Teknokenti merkezli CUREA ile bir ilke imza atarak; tıbbi görüntülemede yapay zekânın (AI) gelişimini hızlandırmaya yönelik ülkede yapılan ilk stratejik iş birliğini gerçekleştirdik.
GE'nin İlham Veren Kadınları
GE Türkiye'nin, GE Çalışan Kadın Ağı'nın bir parçası olan kadınlar, kalıplardan arındırılmış meslek gruplarının varlığı için büyük bir özveriyle çalışmalarına devam ediyor. Mart ayı boyunca; çalışkan, azimli ve çok yönlü meslek hayatlarıyla ilham aldığımız kadın çalışanlarımızın hikayelerini paylaştık. GE Havacılık'ta Kıdemli Tasarım Mühendisi olarak çalışan Özge Kum, GE Yenilenebilir Enerji Kara Türbinleri Proje Ekibi üyesi ve Proje Müdürü Elif Cansu, GE Yenilenebilir Enerji'de Proje Koordinatörü Resmiye Oğuz, GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi'nde Lider Mekanik Tasarım Mühendisi Serpil Şen Mart ayında bizlerle başarılarla dolu hikayelerini paylaştı.
Rüzgarın Gücü
Güçlü bir yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgarın gücünü arkamıza aldık ve "sürekli yenilik" anlayışımızın eseri olan rüzgar türbinlerimizle 20 gigavat kurulu kapasiteye ulaştık. Amerika Birleşik Devletleri'nde 23 eyalette ve 10 farklı ülkede bulunan 8.000'den fazla kara tipi rüzgar türbinimiz, 12,9 milyon eve enerji sağladı.
Dijitalleşen Havacılık Endüstrisi ve Pandemi
17. Satış Yönetimi ve Dijitalleşme Zirvesi'nde, GE Havacılık Türkiye, Doğu Avrupa, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Genel Müdürü Sami Özdemir; dijitalleşme ve pandemi etkisiyle değişen havacılık endüstrisine dair önemli ve güncel bilgileri paylaştı. GE'nin uzun süredir dijitalleşme yolunda adımlar attığını belirten Özdemir, GE Digital şirketinin kurulmasıyla birlikte bugün her iş kolunun kendine ait "dijital" bölümünün de bulunduğunu vurguladı.
Geçmişimiz ve Geleceğimiz Bu Özel Günde Buluşuyor: 23 Nisan
Yaşanabilir gelecek için yeni adımlar atan GE, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, GE Women's Network ekibimizle birlikte çalışanlarımızın çocuklarını bir araya getirdi. Gerçekleştirilen seminerde geleceğin gerçek sahibi olan çocuklarımıza geleceği nasıl hayal ettiklerini sordu. GE Green Teamekibi de, çocuklarımızla küresel ısınma ve dünyamız hakkında değerli bilgiler paylaştı.
Havacılık Endüstrisinin Geleceği
GE Havacılık'ta dünyanın en gelişmiş motorlarını tasarlayan ve üreten ekipte yer alan Travis Harper, meslektaşlarıyla birlikte, günümüzün en verimli jet motorlarından %20 daha az yakıt tüketecek ve %20 daha az CO2 emisyonu üretecek bi teknoloji üzerinde çalışıyor. GE ve Safran Aircraft Engines tarafından duyurulan CFM RISE programıyla Sürdürülebilir Motorlar için Devrimsel İnovasyon vizyonunu merkeze alan çalışma şimdiye kadarki en büyük karbon azaltımını sağlayacak.
Umuda Sarılan Bir Ailenin Hikayesi
Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde, bebeklerin büyüme ve gelişimlerini aksatabilecek çevresel faktörleri minimuma indiren GE Giraffe Omnibed ile, yaşama tutunmaya çalışan Ahmet Alkın bebeğin mucize hikayesine tanık olduk.
Zorlukları Farklı Açıdan Görmek
Havacılık, sağlık ve enerji alanlarının geleceğine dair yeni bir aşamaya geçen GE, "Çalışan bir dünya inşa etmek, bizim görevimiz!" diyerek; yepyeni ticari havacılık motorları GE9X, dünyanın en güçlü rüzgar türbini Haliade-X ve doktorlara eskisine göre daha çok veri sunan SIGNA Premier gibi dünyanın ve insanların ihtiyaçlarına odaklanmış çözümler üretmeye devam etti.
Rüzgara Yön Veren Türbin Kanatları
GE Yenilenebilir Enerji'nin iştiraki ve rüzgar endüstrisinde karbon nötr olan ilk işletme LM Wind Power; Türkiye'de Bergama'daki yerleşkesinde 1111. kanadını üretti. %100 geri dönüştürülebilir türbin kanadı tasarlamaya ve üretmeye çalışan GE, ZEBRA'da (Zero Waste Blade Research) endüstri liderleriyle birlikte çalışmalarını sürdürdü.
FLEXINVERTER Teknolojisi Türkiye'de
GE Yenilenebilir Enerji, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılmasını teşvik etmek ve çalışmalarını yeni teknolojilerle buluşturmak için çalışmalarını sürdürdü ve Karapınar Güneş Enerjisi Santrali projesiyle GE, ABD dışında FLEXINVERTER* teknolojisini ilk kez Türkiye'de uyguladı.
Elektrikli Gökyüzü: GE Havacılık ve NASA İş Birliği
Havacılık için daha sürdürülebilir bir geleceğe adım atan GE, karbon nötr hedeflerine yaptığı yatırımın merkezine hibrit elektrikli uçuş teknolojilerini yerleştirdi. NASA, Elektrik Hareket Aktarma Hattı Uçuş Testi (EPFD) projesinin parçası olarak, hibrit elektrikli uçuş teknolojilerinin kullanımını hızlandırmak için GE Havacılık ve ortaklarına 260 milyon dolarlık fon sağladı.
Meme Kanseri Farkındalık Ayı
Meme kanseri farkındalık ayında, GE ve Kansersiz Yaşam Derneği iş birliğiyle, elle yapılan muayenelerin hayat kurtardığına dikkat çekmek için "Elinden Geleni Yap" dedik. Meme kanseriyle mücadele eden kadınların hikayelerini GE Türkiye Blog'da paylaştık.
2050'de Net Sıfır Karbon İçin GE Havacılık'tan Tam Destek
Uçak tahrik sistemlerinde emisyonu azaltacak motor teknolojileriyle 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı hedefleyen GE Havacılık, bu hedefi yerine getirmek için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
COP26: GE'nin Daha Sürdürülebilir Bir Gelecek Oluşturmaya Katkısı Olacak 14 Yöntemi
İskoçya'nın Glasgow kentinde, Birleşmiş Milletler'in 26. İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda GE olarak, dünyayı daha sürdürülebilir hale getirmek, karbon emisyonlarını azaltma, havacılığı diğer endüstrilerle birlikte karbondan arındırmak ve enerji dönüşümüne yardımcı olmak için belirlediğimiz hedefleri paylaştık.
%100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı ile Dünyanın İlk Yolcu Uçuşu
Chicago'dan Washington'a 115 kişiyle uçan Boeing 737 MAX 8 uçağı, iki motorundan bir tanesinde Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanarak ilk uçuşunu gerçekleştirdi. %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanılan ilk ticari uçuş olarak tarihe geçen yolculukta, GE ve Safran Aircraft Engines arasında %50-50 ortaklık bulunan CFM International tarafından geliştirilen bir çift LEAP-1B motoru kullanıldı.
6. GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi
2021 yılında zirve, çalışanlarımızı bir kez daha iş dünyasının liderleriyle buluşturdu. GE Türkiye'nin bu yıl 6.'sını düzenlediği etkinlikte, iş hayatında cinsiyet eşitliğini sağlama yolları, yeniliklere açık olma ve sürekli öğrenmenin önemine odaklanılırken; Türkiye'den ve dünyadan birçok iş insanı ve liderler ağırlandı.

Categories
tags