Skip to main content

GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi Gelenekselleşti!

November 30, 2017

GE Türkiye, gerçekleştirdiği “2. GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi” ile 200’den fazla kadın çalışanını bir araya getirdi.  Zirvede, GE Türkiye CEO’su Canan M. Özsoy, ESAS Holding Kurucu Ortağı ve Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı, TurkishWIN ve BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, Yazar Yonca Tokbaş gibi kadın liderliği için oldukça önemli olan isimler konuşmacı olarak yer aldı. Ayrıca zirve, “Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten mi?” paneliyle kadınların iş hayatına katılımı konusunda şirketlerinde önemli çalışmalar yapan ve kadının önündenki engelleri ortaya koymaya çalışan Borusan CEO’su Agah Uğur ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’ü de ağırladı.

image_image

GE, kadınların iş hayatına katılımını oldukça önemsiyor ve bu konuda kendine ciddi hedefler koyuyor. GE’nin 2020 hedefleri arasında STEM, yani mühendislik rollerinde 20.000 çalışan kadın istihdam etmek ve %50 kadın, %50 erkek çalışan sayısına ulaşma hedefi bulunuyor. Zirvede gerçekleştirilen fikir alışverişinin ana hatlarını ise böyle bir hedefe hem GE’de hem de Türkiye’deki birçok şirkette nasıl ulaşılabileceği çevresinde şekillendi.

https://twitter.com/GE_Turkiye/status/933613328324231173

Bu, kolay bir hedef değil. Konunun en büyük zorluğu, halen mühendislik bölümlerinin ve teknik bölümlerin öğretim aşamasından itibaren erkek egemen bir yapıda olması. Ortaokul ve lise eğitiminden başlayan bu sürece, henüz kadınlar yeterince yönlendirilemiyor ya da bu konuda desteklenmiyor. Dolayısıyla bu konuyla ilgili sadece istihdam sağlamak için bir zemin hazırlanması yeterli değil, okullarda da kızlar için STEM (Bilim-Teknoloji-Mühendislik-Matematik) farkındalığının artırılması gerekiyor. Lise ve üniversitelerdeki teknik bölümlerin öğrenci yapısında da kadın-erkek eşitliği için bir denge yakalanması gerekiyor.
GE Türkiye CEO’su Canan M. Özsoy konuşmasında “Yönetim kurullarında kadın liderler olmadığında iki şey oluyor. Bunlardan biri, çalışan kadınların şirkette bir rol model bulamamaları. İkincisi ise o şirketin eşitlik için duyarlılık oluşturamaması.” dedi. Özsoy, yönetim kurullarında kadın liderler konusunda zorunlu kota uygulamaları için çalışmalar yürüttüklerini de belirtti.

image_image

Emine Sabancı konuşmasında her kadının çalışan olduğunun altını çizdi.
ESAS Holding Kurucu Ortağı ve Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı ise hem Türkiye’de fırsat eşitsizliği nedeniyle hemgenç nüfusa hangi projelerle fırsat tanıdıklarına hem de doğru liderlerin özelliklerine değindi. Emine Sabancı Kamışlı konuşmasında “Her kadın, çalışan kadındır. Dünyayı şekillendiren, kadındır. Nesillere yön veren kadındır” dedi.

image_image

Kadınların iş hayatında aktif olarak rol alması için pek çok projeye destek veren Yonca Tokbaş, özgüvenin önemine dikkat çekti.
Zirvenin sonunda ise Yonca Tokbaş, eğlenceli ve bir o kadar da net mesajlar içeren konuşması ve bütün enerjisiyle sahnedeydi. Tokbaş “Bebeklerin yürümeye başlaması bile büyük bir özgüven örneği. Hiçbirimiz ilk birkaç seferde düştük ya da birileri bizden önce yürüdü diye denemeyi bırakmadık. Yine de doğuştan gelen özgüvenimizi bazen kaybediyoruz” dedi.

https://twitter.com/GE_Turkiye/status/933655480391651328

GE Türkiye Çalışan Kadın Ağı
GE Türkiye Çalışan Kadın Ağı 2003’ten beri faaliyet gösteriyor ve 400’ün üzerinde üyesi bulunuyor. Bu ağ geçtiğimiz dönemde 130’dan fazla kız öğrenciye kodlama eğitimleri verdi, TEV ve ÇYDD ile birlikte 2013’ten beri 1000’den fazla öğrenciye kıyafet desteği sağladı, mentorluk programları oluşturdu, WCD, Kagider, TurkishWIN, TEV, BinYaprak gibi kurumlarla birlikte farkındalık çalışmalarında bulundu. Organizasyonun kadınlara kariyer adımları için destekte bulunuyor, kadın çalışanları desteklemek üzere esnek yan haklar sunan bir program ile kreş desteği de sağlanıyor.
Diğer taraftan esnek çalışma saatleri ve evden çalışma imkânı ile çalışanların programları kişisel ihtiyaçlarına göre düzenlenebiliyor. Ayrıca yeni doğum yapmış ya da yeni evlat edinmiş çalışanlara da altı aylık ücretsiz izin imkânı sağlanıyor.

Categories
tags