Skip to main content
header-image
sürdürülebilirlik

GE Sürdürülebilirlik Başkanı Roger Martella: Net Sıfıra Ulaşmak için Farklı Teknolojilere İhtiyacımız Var

October 21, 2022

GE Sürdürülebilirlik Başkanı Roger Martella, NYC İklim Haftası‘nda; Başkan Biden tarafından Ağustos ayında imzalanan Enflasyon Azaltma Yasası’ndaki 369 milyar dolarlık temiz enerji ve iklim hükümlerinin GE için “oyun değiştirici” olduğundan bahsetti. Tasarı, “iklimi ele alırken enerji inovasyonunu ve güvenliğini teşvik ederek”, GE’yi dünyanın en acil iklim ve sürdürülebilirlik zorluklarını çözmek için teknolojiler uygulayacak ve atılımlar gerçekleştirecek bir konuma yerleştiriyor. Daha da önemlisi Martella bu tasarının, hükümlerinin kapsadığı 10 yıllık sürenin “büyük yatırımları yapmak için” gereken kesinliği sağladığını söylüyor.

Martella, 2024’te GE Vernova* adıyla bağımsız bir şirket olarak ayrılması planlanan GE ve enerji işletmeleri portföyünün, şimdiden “yukarıdakilerin tümü geçerlidir yaklaşımı” ile uyumlu hale geldiğini söylüyor. Bu yaklaşımda; küçük modüler reaktörler, yenilenebilir enerji, karbon yakalama ve ayırma dâhil her türlü enerji konuları göz önünde bulunduruluyor.

GE dünyaya sağlanan enerjinin üçte birini karşılayan şirket olmasıyla, uzun süredir “görevdeki” konumunda yer alıyor. Buna rağmen Martella, “Bu girişimin çevikliğine, yaratıcılığına, kaynaklarına, yatırımcıların onlara bu kadar çekici gelmesine hayranlık ve saygı duyuyoruz.” diyor. GE Vernova isminin bu nedenle bilinçli olarak seçildiğini söylüyor. “Hem GE’nin mirasına sahibiz hem de Vernova’da; yemyeşil bir gezegen için yeni bir şey yaratma, icat etme görevine sahibiz.” Bunu iki tarafın da en iyi özellikleri olarak adlandırıyor.

Martella, Forbes Kıdemli Editörü Chris Helman tarafından yönetilen Forbes Sürdürülebilirlik Liderleri Zirvesi panelinin de konuğuydu. İklim Haftası NYC, 2009’dan beri her yıl devlet başkanları, iş dünyası liderleri, hükümet yetkilileri ve sivil toplum liderlerinin yaptığı yıllık bir toplantı. Bu panelin konusu, “Enerji ve Sürdürülebilirliğin Kesişiminde Büyük Fikirler”di.

Panelin katılımcılarından biri de FedEx Corporation Personel Başkan Yardımcısı ve Çevre İşleri ve Baş Sürdürülebilirlik Sorumlusu Mitchell Jackson’dı. Jackson, FedEx Corporation‘ın GE motorlarını kullanan jet filosundan kaynaklanan emisyonları azaltma hedeflerini aktardı, Konuşması esnasında Martella ve GE‘yi uçuştan karbonu çıkarma çalışmaları için övdü. Martella ise “Havacılık sektörü hakkında gerçekten benzersiz olan şeylerden biri uyum içinde olmasıdır. FedEx’i, GE’yi ve müşterimiz olan hava yollarını duyuyorsunuz; 2050 yılına kadar net sıfır hedefinde birleşiyorlar. Başka hiçbir sektörün bu kadar uyumlu çalıştığını düşünmüyorum.” sözleriyle yanıt verdi.

GE Türkiye

GE Sürdürülebilirlik Başkanı Roger Martella, GE Aviation

Uçuşun geleceğinin nasıl olabileceği açıklamaları istendiğinde Martella, seyirciyi bir zaman makinesi hayal etmeye davet etti. “Bugün bir havaalanına gittiğinizde orada jet yakıtı kullanan iki motora sahip bir uçak olacağından emin olabilirsiniz.” Bundan sadece 10 yıl sonra ise sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanan bir uçağınız, hibrit elektrikli bir uçağınız, açık fanı olan bir uçağınız ya da hidrojenle çalışan bir uçağınız olabilir. GE tüm bu çözümlerin üzerinde çalışmalar yapıyor. “Bunlar uçuşa, uçaktaki insan sayısına, kargo miktarına bağlı olacak ve net sıfırı çözmek için çok daha çeşitlendirilmiş bir teknoloji paketi olacak.”

 Martella, havacılıkta bunu başarmanın “kendi içinde bir zorluğu” olduğundan bahsediyor; çünkü jet motorlarında soru şu hâle geliyor: “Fizik yasalarını daha verimli hâle getirmek için nasıl çözersiniz? Bu teknoloji çeşitliliği, gerçekten o sektördeki kodu kırmanın anahtarıdır.”

 Forbes zirve panelinde ayrıca, bir iklim teknolojisi yatırım şirketi olan Voyager‘ın kurucu ortağı ve genel müdürü Sarah Sclarsic ve enerji özel sermaye şirketi Kimmeridge‘ın yönetici ortağı ve kamu sermayesi başkanı Mark Viviano da yer aldı.

Martella yine aynı gün LinkedInde, geçenlerde yeni yasanın yürürlüğe girmesini kutlamak için Beyaz Saray‘a yaptığı ziyareti anlattı. Bunun kendisine 2008’de yaptığı başka bir Beyaz Saray etkinliğindeki sağlam ilkeleri hatırlattığını ve zorlukları aşmak, uzun dönemde başarı elde etmek için ortak bir noktanın sinyallerini verdiğini söyledi.

Yazısında, “Bu iki gelişmeyi bir arada görmekten çok heyecanlıyım: sağlam iklim ve enerji politikasını ilerletip gerekli teknolojiyi sunmak ve yenilemek için GE Vernova’yı oluşturmak. Yasa bir son değil, aslında bir başlangıç.” sözlerine yer verdi.

*Bu planlar, dünyanın bazı bölgelerinde yasal olarak zorunlu olan istişarelerin sonucuna tabi olabilir.

 **Bu yazı Will Palmer tarafından GE Reports için kaleme alınmıştır.

Categories
tags