Skip to main content

GE Objektifinden 2016’nın En İyileri

August 23, 2022

Her yıl GE; fotoğrafçıları, film yapımcıları ve başka sanatçıları dünyanın birçok yerine gönderiyor ve bu kişilerin teknolojileri yerinde ve çalışırken görmesini sağlıyor. 2016’da bu yıllardan biriydi. Pilot ve fotoğrafçı olan Adam Senatori, dünyanın en yeni ve en büyük uçaklarını fotoğraflamak için Farnborough Uluslararası Havaalanı’ndaki Airshow etkinliğine uçtu, Chris New GE’nin yepyeni 3D üretim merkezini gezdi, Ruben Wu ise Amerika’nın ilk açık deniz rüzgâr çiftliğini havadan görüntüledi. Bir göz atın!
1. Öncelikle kapak fotoğrafımıza değinelim. David Doubilet Amerika’nın ilk açık deniz türbinlerini suyun altında ve üzerinde birer lensi bulunan eşsiz kamerası ile görüntüledi.

2. GE’nin yeni ileri üretim merkezi CATA, Stanley Kubrick filmlerinin fütüristtik setlerinden birine benziyor.

3. Tyson Wheatley GE Haliade rüzgâr türbinlerini, kendi gövdeleri üzerinden ikizlerinin yansıması ile birlikte fotoğrafladı.

4. Brezilya, Rio Madeira’da yer alan AC/DC dönüştürücülerine bir bakış.

5. GE’nin Amerika, Teksas’da yer alan lokomotif fabrikasında görev yapan hemşire Lara Crouch.

6. Sanatçı Claudia Meyer türbin bıçaklarından, tren parçalarından ve diğer endüstriyel objelerden dev eserler üretiyor. Bu eseri ise GE’nin Fransa, Paris’te yer alan fabrikasından.

7. Gezgin Sam Cossman geçen yaz kendini Nikaragua’daki Masaya volkanına sarkıttı ve GE’nin endüstriyel bulut platformu olan Predix’e veri göndererek volkanın aktiviteleri ile ilgili bilgi verecek sensörler yerleştirdi. Kısacası bir volkanı “online” hale getirdi.

8. Wisconsin’de düzenlenen ve pilotların Burning Man festivali olarak bilinen EAA AirVenture Oshkosh, havacılık hayranlarını ve Boeing, GE gibi havacılık devlerini bir araya getirdi.

9. GE Havacılık Yöneticilerinden Brad Mottier, çocukluğundan beri hemen her yıl uğradığı Oshkosh Havacılık Festivali’nde 500 mil boyunca havadaydı.

10. Boeing Test Pilotu Ed Wilson Farnborough hava gösterisindeydi. Bu uçak GE’nin ileri üretim teknikleri ile ürettiği ve 3D üretim ile yekpare üretilmiş parçalar barındırıyor. Bu sayede %15 yakıt tasarrufu yapılabiliyor.

11. 24 Yaşındaki Luca Laconi-Stewart gerçek bir havacılık hayranı ve son yedi yılını bu oldukça detaylı Boeing 777 maketini yapmak için harcadı. Maket neredeyse sadece kâğıttan oluşuyor.

12. GE mühendisleri jet motorları ve gaz türbinleri içindeki sıcak havanın hareketlerini gözlemliyor.

13. İsviçre’nin küçük bir kasabası olan Linthal’daki yepyeni bir mühendislik harikası: Gizli ve oldukça verimli bir hidroelektrik santrali.

14. “Digital micro switch” teknolojisine yakından bakış. Bu teknoloji yeni nesil internet bağlantılarını, yani 5G uygulamalarını destekleyecek.

15. Feelium GE Sağlık tarafından geliştirilen oldukça yeni bir manyetik alan teknolojisi ve MRI teknolojisini geleceğe taşıyor.

16. Açık denizde GE’nin dev Haliade türbinlerinin kurulumu esnasında objektife takılan bir kare.

17. Reuben Wu’nun objektifinden kurulumu tamamlanmış bir Haliade türbini ve üzerinde yükselen dolunay.

Categories
tags