Skip to main content
header-image
Havacılık

GE Marine ve TEI arasında GE Marine Gaz Türbinlerinin Yerlileştirilmesi Kapsamında Mutabakat Mektubu

August 19, 2021

GE Marine, gaz türbinlerinin yerlileştirilmesi kapsamında TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş (TEI) ile mutabakat mektubu imzaladı.

Mutabakat mektubu kapsamında GE Marine ve TEI, hem ihracat programları hem de Türkiye'deki programlar kapsamında LM2500 ve LM500 gaz türbin ailelerinin üretimi, montajı, testi, bakımı, muayenesi, onarımı ve revizyonu ile ilgili yerlileştirme görüşmelerini devam ettirecek. Mutabakat mektubu ayrıca TEI'yi potansiyel deniz programları için çeşitli tasarım süreçlerine dâhil etme fırsatı da sunuyor.
GE Marine Avrupa, Ortadoğu ve Afrika İş Geliştirme ve Satış Direktörü Steve Rogers, "GE Marine ve TEI uzun yıllardır Türkiye'de ortaklık yapıyor. Bu Mutabakat Mektubu ile TEI'nin Türk gemi inşa endüstrisini GE Marineile birlikte desteklemede kritik bir rol oynaması için yeni fırsatlar keşfetmeyi ümit ediyoruz." diyor ve şunları ekliyor: "Felsefemiz, GE Marine gaz türbinlerinin imalatından teslimatına ve ömür boyu bakımına kadar ülke içinde yerel destek sağlamaktır."

Neden önemli?

LM2500 (25,1 MW), LM2500+ (30,2 MW) ve LM2500+G4 (35,3 MW)'ten oluşan LM2500 ailesi; hızlı başlatma kapasiteleri, platform üstünde kolay bakım ve %99'dan fazla güvenilirlik, %98'den fazla göreve hazırlık ile dünya çapında olağanüstü bir filo performansı sunan iki şaftlı motorlar.
GE uzun zamandır Türk Deniz Kuvvetleri için güvenilir bir tedarikçi konumunda olduğu için Türkiye'nin MİLGEM projesindeki tüm çok amaçlı korvetleri, GE LM2500 ve kombine dizel motorlardan güç alıyor. Türk Donanması'nın Barbaros ve Gabya sınıfı firkateynlerinde yirmi dört adet LM2500 bulunuyor. Bunun yanı sıra iki LM2500 gaz türbini, yapım aşamasında olan DİMDEG'e (Denizde İkmal ve Muharebe Destek Gemisi) güç sağlayacak.
GE Marine'in ülke içindeki köklü deneyimi, LM2500 ve LM500 gaz türbinlerini Türk Deniz Kuvvetleri'nin TF2000 ve Türk Tipi Hızlı Hücumbot programları için de ideal birer seçenek haline getiriyor.
TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, "TEI, 1985'ten bu yana, GE ile birlikte yüksek kaliteli havacılık motoru parça ve modülleri üreterek askeri ve ticari motorlar için hizmet desteğindeki üstünlüğü sayesinde, yerli motorlarımızı sadece ulusal ihtiyaçlar için değil, aynı zamanda küresel OEM'ler ve son kullanıcılar için üreterek savunma ve havacılıkta önemli bir oyuncu olmuştur." dedi. Akşit, sözlerine şu şekilde devam etti: "İmzalanan bu mutabakat mektubu ile TEI, Türkiye'nin de kullanımında bulunan LM2500 ailesi ve LM500 gaz türbinlerinde ve belirtilen ürün ailelerinde ihracata yönelik OEM onaylı/sertifikalı servis sağlayıcısı olma fırsatına da sahip olacaktır. Bu iş birliği aynı zamanda bu tür havacılık türevi gaz türbinlerinin tasarımı, parça ve modül üretimi, montajı ve testinde yerlileştirme imkanlarını mümkün kılacak ve ekosistemdeki diğer şirketlerin ve yerel kaynakların kapasitesinden yararlanmak için yeni kapılar açacaktır." diyor.
Dünya çapında destek
GE Marine gaz türbinleri ile donanmalar ister kıyıda ister denizde görevde, dünya çapında desteğe ve diğer müttefik gemilerle birlikte çalışabilme avantajlarına sahip. GE, dünya çapında 36 donanmaya hizmet veren 646 gemiye gaz türbini teslim etti ve halihazırda ABD Donanması filosundaki devreye alınmış gaz türbinlerinin %95'ini sağlıyor. GE'nin bölünmüş kompresör dış gövdesi ve güç türbini tasarımı ile yerinde bakım yapılabilir ve bu sayede gaz türbininin sökülmesi gerekmiyor. Böylece donanmalar milyonlarca dolar tasarruf sağlıyor.

Categories
tags