Skip to main content
header-image
GE Türkiye

GE Aerospace, Genç Mühendisler için Edison Mühendislik Geliştirme Programı

February 01, 2023

Bir mühendisin en büyük hedefi nedir? Dünya için yeni teknolojiler keşfetmek veya sonsuz bir merakla farklılık yaratacak yenilikler yapmak mı? Ya da giderek azalan kaynakları daha verimli kullanmamızı sağlayacak sürdürülebilir çözümleri üretmek mi?  

GE Aerospace, Edison Mühendislik Geliştirme Programı ile geleceği dönüştürmek için araştıran, araştırdığını sorgulayan, araştırmaları üzerine geliştiren ve geliştirdiğini çok iyi bir şekilde uygulayan mühendisler yetiştirmeyi amaçlıyor.

Programın en temel amacı yeni Edison’lar yetiştirmek. Bu yolda ilerlemek isteyen genç mühendisler için oldukça fazla fırsat sunuluyor. Genç mühendisler, 6 aydan 12 aya kadar 3 farklı bölümde çalışabiliyorlar. Bu sayede yeni mezun mühendisler de kendilerini keşfedebilmeleri adına güzel bir fırsat yakalıyorlar. Özellikle farklı bölümlerde ve farklı liderlerle çalışabildikleri için gelecek adına sağlam adımlar atıyorlar. GE Aerospace Edison Mühendislik Geliştirme Programı Mühendisi Burak Çebi, “Farklı liderler ve ekipler ile çalışmak liderlik gelişimi için önemli bir fırsat.” diyor ve ekliyor: “Aynı zamanda iş hayatına yeni giren arkadaşlarımızın, bir çalışan olarak en iyi nereye uyum sağlayabileceklerini keşfedebildikleri bir program oluyor.”

Genç mühendisler mezun olmadan da programa başvuru yapabiliyorlar. Mezuniyetlerine yakın, işe alım süreçlerinden geçip uygun görüldükleri takdirde iş sözleşmeleri imzalanıp programa başlamaları için mezuniyetleri bekleniyor. Edison Mühendislik Geliştirme Programı kapsamında GE’nin İTÜ ile Edison programı derslerinin İTÜ Uçak-Uzay, Makina ve Metalurji ve Malzeme bölümleri için yüksek lisans ve doktora derslerine saydırılabileceği bir anlaşması bulunuyor.

Edison Mühendislik Geliştirme Programı Mühendisi Aleyna Dursun, “Edison programı süresince aldığımız dersleri başarıyla tamamladığımızda 4 ders için denklik alma hakkımız mevcut. Ben de bu anlaşma ile Uçak-Uzay mühendisliği programına başvurdum.” diyor.

Tam anlamıyla liderlik geliştirme programı olan Edison Mühendislik Geliştirme Programı, katılımcılarına gerekli donanımları kazanabilmeleri adına tüm gerekli eğitimleri sağlıyor. Program ile GE Aerospace’te iş hayatına başlayan ve günümüzde GE Aerospace’in üst düzey yöneticiliğine kadar yükselen pek çok kişi bulunuyor. Edison Mühendislik Geliştirme Programı Mezunu Can İnanç, “Her sene bir grup aramıza dâhil oluyor. Şu anda Türkiye Teknoloji Merkezi’nde bu programdan mezun olmuş 44 mühendisimiz var ve bunların arasında üst düzey yöneticilerimiz de var.” diyor. GE Aerospace, en iyi genç yetenekleri şirkete kazandırmayı ve öncü havacılık teknolojisinin bir parçası olmalarını hedefliyor. Edison Mühendislik Geliştirme Programı Mezunu Lider Mühendis Şafak Atay, “Edison programından 9 sene önce mezun oldum ve 6 senedir Türkiye Teknoloji Merkezi’nde ekip yöneticisi olarak görev yapıyorum. İleri Seviye Mühendislik kurslarına katılarak teknik temellerimi güçlendirme fırsatı buldum. Farklı takımlarda ve disiplinlerde yapılan rotasyonlarla liderlik ve proje yönetimi becerilerimi geliştirdim.” diyor.

Edison Mühendisleri, program içeriğinde var olan eğitimler için yurt dışındaki Edison’larla bir araya geliyorlar. Programda evrensel eşitliğe de çok büyük önem veriliyor. Programa %50-50 oranında kadın ve erkek mühendis alımı yapılıyor. Edison Mühendislik Geliştirme Programı Mühendisi Müge Korkmaz, “Sadece kültürel olarak değil şirket genelinde de çeşitliliğe olukça özen gösteriliyor, kadın çalışan sayımızın neredeyse %50’ye ulaştığını söylemek mümkün. Din, dil, ırk, cinsiyet fark etmeksizin GE Aerospace tüm çalışanlarına eşit ve kapsayıcı bir iş ortamı sunuyor.” diyor.

Program, hedefleri büyük olan mühendisler için farklı farklı olanaklar sağlıyor.  Edison Mühendislik Geliştirme Programı, geleceği dönüştürmemize katkı sağlayacak çalışmalar yapmak ve GE Aerospace ekibinin bir parçası olmak isteyen mühendisler için kaçırılmayacak bir fırsat.

 

Categories
tags