Skip to main content
header-image
inovasyon

GE 1111. Türbin Kanadıyla Rüzgardan Aldığı Güce Güç Katıyor

June 22, 2021

Önceleri Persler ve sonrasında Romalılar rüzgarın gücünden faydalanarak üretim yapıyorlardı. Su çekmek ya da tahıl öğüterek un yapmak için yel değirmenlerini kullanan medeniyetler, gelecek nesillere büyük bir fayda sağladıklarından belki de haberdar değillerdi. Aslında bugün gezegenimiz için yapılan pek çok iyiliğin öncüsü olmuşlardı.
Yenilenebilir enerji konusunda çalışmalarını adeta rüzgar hızında sürdüren GE, geçtiğimiz günlerde kat ettiği yolu daha da artırdı.

GE Yenilenebilir Enerji, Bergama'daki iştiraki LM Rüzgar Enerjisi'nin üretim tesisindeki 1111. rüzgar türbini kanadının üretiminin tamamlandığı duyurdu. İzmir'in Bergama ilçesindeki üretim tesisi dört yıl önce faaliyete başlamıştı. Türkiye, Avrupa ve Asya başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanında rüzgar enerjisine yönelik artan talebi karşılamak üzere faaliyette bulunan şirketin ürettiği 1111 türbin kanadıyla toplamda 1.58 GW elektrik enerjisi elde edilmiş oldu.

a a

Açılışı 2017 Temmuz'unda yapılan Bergama tesisi, LM Rüzgar Enerjisi'nin on beşinci ve GE Yenilebilir Enerji‘nin LM Rüzgar Enerjisi'ni bünyesine katmasından sonra açılan ilk tesis oldu. Türkiye'ye 80 milyon dolarlık yatırımla kurulan tesiste, 2019 yılının Nisan ayı sonunda genişleme kararı alındı ve GE‘nin son teknoloji ürünü, kara tipi yeni Cypress türbin platformlarında kullanılacak çift kanatlı rüzgar türbini kanatlarının üretimine başlandı. LM Rüzgar Enerjisi'nin önde gelen tesislerinden biri olan Bergama fabrikası, şu anda, yüzde 26'sı kadın çalışanlar olmak üzere 800 kişiye istihdam sağlıyor.
LM Rüzgar Enerjisi Bergama Tesisi Direktörü Emre Kahya konuyla ilgili, "2017'den bu yana sahada görev yapan ekibimizin imza attığı tüm başarılarla gurur duyuyoruz. "Lean" (yalın) anlayışı ile devam ettiğimiz bu yolda, tesisimizin hız kesmeden gelişmesini ve büyümesini görmek bizi heyecanlandırıyor. Lean anlayışı, tesisimizde, sadece bir araç değil, prensiplerle şekillenen bir kültür ve yolculuktur. Bu yönetim şekli, günlük iş süreçlerinde ve uzun dönem planlamalarda stratejik yaklaşımımızdan başlayarak geniş bir alanda hayatımızın bir parçası oldu. Sonuç ve eylemlere yoğunlaştığımızda problem çözme ve atık azaltımı konularında yeteneklerimizi geliştiriyoruz." dedi.
LM Rüzgar Enerjisi'nin Bergama tesisi, şirketin gelişmekte olan rüzgar enerjisi pazarlarındaki büyüme rekorunu temsil ediyor. Bu tesis, GE Yenilenebilir Enerji ve LM Rüzgar Enerjisi'nin dünyanın dört bir yanındaki müşterilere hizmet sunma kabiliyetini pekiştiriyor. Bergama kampüsü hem Türkiye'de hızla büyüyen rüzgar enerjisi pazarına hitap ediyor hem bölgedeki rüzgar enerjisi santrallerine kanat üretiyor hem de yüksek kalifiye çalışanlarla istihdam sağlıyor.

Categories
tags