Skip to main content
header-image
sağlık

FDA Onaylı Yeni X-ışını, Yapay Zêka ile Birlikte Kritik Zamanlarda İstenileni Sunuyor!

September 25, 2019

x img

Sönmüş bir akciğer söz konusuysa dakikalar hatta saniyeler çok önemlidir. Hastayı tararken harcanan her dakika, tıbbi görüntüyü işlerken geçen her an, bir görüntü incelenene kadar geçen her saat önemlidir ve sürecin mümkün olduğunca hızlı geçmesi hayati önem taşır. Yıllardır sektör, yapay zekânın bu gecikmeleri ortadan kaldıracağını ve akciğer sönmesi teşhisi gibi tıbbi süreçleri hızlandıracağını vaat ediyor. Artık sağlık endüstrisinde de iyiden iyiye yapay zekânın bu vaat ettikleri hayata geçiriliyor. GE Sağlık, yüz yıldan uzun süre önce icat edilen tıbbi görüntülemeyle, yani X-ışınıyla birlikte yapay zekâyı da aynı alanda uygulayacak.

Pnömotoraks veya sönmüş akciğer, erken teşhis edilmediği takdirde potansiyel olarak yıkıcı etkileri olan ve hayati risk içeren bir durumdur. Bu durum, her yıl Amerika’da 74.000, dünya çapında ise yüz binlerce hastayı etkiliyor. Travma, sigara içme, uyuşturucu kullanımı veya akciğer hastalıklarının yol açtığı pnömotoraks, akciğer ve göğüs duvarı arasındaki hava kanallarının akciğere itilmesi ve dolayısıyla akciğerin sönmesinden kaynaklanıyor. Neredeyse tüm vakalarda sönmüş akciğer, ilk olarak röntgen aracılığıyla teşhis ediliyor.

GE Sağlık, UC-San Francisco Tıp Merkezi gibi klinik araştırma ortaklarıyla birlikte radyologların vakaları önceliklendirmesine yardımcı olmak ve inceleme kalitesini iyileştirmek üzere, teknisyenlere araç sağlamak amacıyla Kritik Bakım Paketi adlı bir yapay zekâ çözümü geliştiriyor. Bu yeni nesil yapay zekâ algoritmaları, göğüs röntgenlerini neredeyse anında otomatik olarak tarıyor ve etkileyici bir doğruluk oranıyla pnömotoraksı işaretliyor. Daha sonra yapay zekâ, hızlı tedaviye yardımcı olabilecek yüksek öncelikli görüntüleri inceleme işlemini gerçekleştirmesi için radyoloğu anında uyarıyor. Bu da şu anda sekiz saate kadar çıkabilen ortalama inceleme süresini önemli ölçüde kısaltıyor.Bu, yapay zekâ entegreli radyolojiye ve gelişmiş bakıma doğru uzun yolculuğun ilk adımı olmakla birlikte, ABD FDA (U.S Food and Drug Administration) onayı almış olup seçme amacıyla kullanılan türünün ilk örneği yapay zekâ gömülü röntgen sistemidir.

Her ne kadar bu dönüm noktası gurur verici olsa da henüz röntgen sistemleri için geliştirilmiş olan algoritmalar daha başlangıç. Sağlık ve radyoloji hizmeti konusunda; yapay zekâ, derin öğrenme ve matematiksel analizin, mükemmel sağlık hizmeti ekosistemi içerisinde hasta sonuçlarını iyileştiren daha iyi ve daha kişiselleştirilmiş bakım sunma yetisine sahip olduğu bir gelecek öngörüyoruz. Öngörülen bu gelecek, GE Sağlık’ın Edison akıllı portföyüne yatırım yapmaya devam etme nedenlerinin başında geliyor.

x img

GE Sağlık‘ın, yapay zekâ entegrasyonuna hazır 500.000’den fazla akıllı tarayıcısı bulunuyor. MR görüntülemede yeni AIRx iş akışı aracı, otomatik olarak kesitleri “planlamak” ve klinisyenlerin gereksiz manuel adımları azaltmasına yardımcı olmak için derin öğrenme algoritmalarını kullanıyor. Prenatal ultrasonda benzersiz SonoCNS aracı, sistemi otomatik olarak uyumlu hâle getirerek ve yüzde 75’ten fazla oranda sonogramda tuşa bakma gerekliliğini azaltarak, fetal beyin hacimlerini ölçüyor. BT taramalarında ise derin öğrenme rekonstrüksiyon algoritması gerçek kesinliğe sahip görüntüler üretiyor.


Peki siz yapay zekânın sağlık hizmetini daha iyi hâle getirme potansiyelini nasıl yorumluyorsunuz?

Categories
tags