Skip to main content

Fabrikadan, Modern Sanatlar Müzesine: GEnx

June 22, 2017

Kendisi de efsane olmuş bir program olan “Efsane Avcıları” programın sunucularından Adam Savage, GE’nin yeni web TV serisi olan “GE in the Wild”ın ikinci bölümünde GE Havacılık’ın Peebles Ohio’daki üretim merkezindeydi. GE’nin jet motorları ise kendisini oldukça etkiledi.
Yolculuklarınızda uçakla ile seyahat etmeyi tercih ediyorsanız, mutlaka GE motorunun güç verdiği bir uçakla uçmuşsunuz demektir. GE uçak motorları, günümüz ticari havacılığında oldukça önemli bir paya sahip, dünyada her iki saniyede bir havalanan uçağın motoruna GE motorları güç veriyor. Nedeni ise GE’nin geliştirdiği yeni teknolojilerle verimli olmaları. Adam Savage’da bu verimliliğin nasıl elde edildiğini, motorların nasıl test edildiğini birinci elden gördü ve öğrendiklerini sizlere aktarabilmek için “GE in the Wild” web TV serisinin ikinci bölümüne taşıdı. Serinin bu bölümünde havacılığa dair dikkat çekici bilgiler de yer alıyor.

image_image

Mesela, uçak motorlarının burun kısmında bulunan ve “swirl” olarak adlandırılan şekillerin ne işe yaradığını biliyor musunuz?

Ya da GEnx motor kanatçıklarından birinin Modern Sanatlar Müzesi’nde sergilenecek kadar estetik bir görüntüsünün olduğunu ve hatta gerçekten de sergilendiğini?

Merakınızı tırmandırdıysak işte ikinci bölümüyle GE in the Wild!

https://youtu.be/US-uYJrWs2Q

Categories
tags