Skip to main content
header-image
sağlık

Evde Kullanılabilen Ultrason Cihazı Hamilelik Deneyimini Nasıl Şekillendiriyor?

June 30, 2022

Doria Weitzman Marely, doğum yapmasına bir hafta kala aniden ultrason çektirme ihtiyacı hissetti. Marely doktor değil ama hastaneye gitmek yerine ultrasonunu evde kendisi çekti. Peki bu nasıl oldu? Sigorta hizmeti aldığı İsrail'in Clalit Sağlık Hizmetleri, taramalarını anında doktoruna yollayan bir evde ultrason sistemini finanse etmişti. Marely'nin sezgileri doğruydu: Doktoru, amniyotik sıvısının çok az olduğunu ve birkaç saat acil servise gitmesi gerektiğini söyledi. Marely kendi taramasını yapabilmesi hakkında, "O noktada her dakika kritikti ve gerçekten bu bizi kurtardı." diyor.
Marely'nin kullandığı uygun fiyatlı evde fetal ultrason sistemi, bu cihazları binlerce hastanın kullanımına sunmak için çalışan İsrailli bir firma olan Pulsenmore tarafından üretildi. GE Sağlık kısa süre önce, Pulsenmore'un diğer ülkelere açılmasına yardımcı olmak için şirkete 50 milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu. Ayrıca, mevcut ürünleri dağıtmak ve artan evde bakım talebini karşılayan yeni ürünler geliştirmek için Pulsenmore ile ortaklık kurmayı planlıyor.
GE Sağlık Ultrason CEO'su Roland Rott, "Sağlık hizmeti veren kişiler 2025 yılına kadar bakım hizmetlerinde, geleneksel tesislerden evlere ciddi bir kayma olacağını öngörüyor. Bu da kalitede ve erişimde bir iyileştirme gerektiriyor. Tam da bu nedenle Pulsenmore'a ve yenilikçi evde bakım ultrason teknolojisine yatırım yapıyoruz." diyor.
ge saglik
Pulsenmore'un evde kullanılan ultrasonu, hastanelerdeki geleneksel ultrason sistemlerindekine benzer bir teknoloji barındırıyor; ancak profesyonel olmayan kullanıcılar için basitleştirilmiş ve minyatürleştirilmiş bir şekilde sunuluyor. Cihaz aynı zamanda bulut bilişimden yararlanıyor. Mesela, Pulsenmore'un mobil uygulaması hamile kadınlara tarama yapmaları için ultrason probunu nasıl kullanacaklarını gösteriyor. Bunlar daha sonra otomatik olarak buluta yükleniyor ve Clalit'in klinisyenleri tarafından inceleniyor. Sonuçlar hastanın telefonuna gönderiliyor ve ihtiyaç olursa doktorlar bir çağrı aracılığıyla sonuçları takip edebiliyor.
Pulsenmore'un kurucusu ve CEO'su Dr. Elazar Sonnenschein; hem hamileliklerinden endişe duyan hastaların hayatını kolaylaştırabileceğinden hem de komplikasyon riski daha yüksek olan gebelikleri izlemenin daha iyi bir yolunu sunduğundan dolayı, sağlık uzmanlarının bu teknolojiden heyecan duyduklarını söylüyor. Örneğin, İsrail, Tel HaShomer'daki Chaim Sheba Tıp Merkezi'ndeki doktorlar, programlı tele-ultrason seansları aracılığıyla yüksek riskli gebelikleri izlemek için bu sistemi kullanıyor. Bu sayede hastalara rehberlik edebiliyorlar, tarama sonuçlarını gerçek zamanlı olarak görüntüleyebiliyorlar, hatta tarayıcıdaki ayarları uzaktan ayarlayabiliyorlar.
Yakın zamandan bir kullanım örneği olarak; Ukrayna sınırındaki hamile mülteciler, sonuçlarını Sheba Hastanesi'ndeki doktorlara yollamak üzere tarama yapmak için Pulsenmore'un cihazlarını kullandılar. Bu uğraşlar İsrail sağlık personelinin tele-sağlık teknolojilerini kullanarak, çatışma nedeniyle yaralanan veya yerinden edilen kişilere bakım hizmeti sağlayan bir "sanal hastanenin" parçasını oluşturuyor.
Pulsenmore, Dr. Sonnenschein'in hamileliği hakkında endişelenen bir akrabasından haber almasıyla başladı. Hamile akrabası bir süredir bebeğinin hareket ettiğini hissetmemişti ve ultrason için hastaneye gidip gitmeme konusunda doktor tavsiyesi istiyordu. Bunun üzerine Dr. Sonnenschein kendine, "Neden annelerin taramalarını uzaktan analiz etmeye yardımcı olmak için ultrasonun bir evde izleme cihazına dönüştürülemeyeceği" sorusunu sordu. Önce, var olan ultrason makinelerini kurcaladı. Sonra, yüksek kaliteli görüntüler üreten ve kullanımı kolay, ucuz bir cihaz oluşturmak için çoğu bileşeni yeniden tasarladı.
Sonnenschein GE Sağlık ile yaptıkları anlaşmanın, ultrason teknolojilerine ve şirketlerine yönelik büyük bir güven oylaması olduğunu söylüyor: "GE Sağlık'ın pazar lideri konumu ve erişim gücü sayesinde, evde ultrasonu uzaktan güvenilir bakım için evrensel olarak erişilebilir kılma ve dünya genelinde anne sağlığını iyileştirme vizyonumuzu gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştık."
Dr. Sonnenschein muayenehanelerdeki ve hastanelerdeki bakım hizmetlerinin aynısının evlerde de olabilmesi için telesağlık hizmetinin gitgide büyüyeceğini öngörüyor. COVID-19 pandemisinde ortaya çıkan enfeksiyonları önleme ihtiyacı gibi bariz nedenler ve birçok doktorun yaşadığı; artan hasta yükü ve yorucu manuel süreçlerin sebep olduğu tükenmişlik gibi daha az belirgin olan nedenler, telesağlığa yönelimi artırdı.
Pulsenmore cihazı doktorların daha fazla dikkat etmesini gerektiren gebelikleri, daha iyi izlemesine olanak tanıyor. Aynı zamanda planlanmayan, acil servis gerektiren hasta ziyaretlerini de azaltıyor. Cihazı kullanan hastalar daha az kaygı duyduklarını ve hamilelikleri üzerinde daha fazla kontrol hissettiklerini söylüyor.
Şu an Pulsenmore;in vitro fertilizasyon geçiren kadınlar için foliküler izleme, kronik kalp yetmezliği ve son aşama böbrek hastalığı için uzaktan izleme dahil olmak üzere ek uygulamalar geliştiriyor.
Dr. Sonnenschein, "COVID-19 hepimize, bakım hizmeti vermenin farklı seçeneklerinin bir parçası olarak bu tür uzaktan yürütülen, güvenilir çözümlere sahip olmanın önemini gösterdi." diyor.

Categories
tags